Gå til innhold
Hundesonen.no

Radii - Jack russell terrier


laikamor
 Share

Recommended Posts

På lørdag flyttet en 1år gammel Jack russell tispe inn hos oss. Hun het Lilli hos tidligere eier, men siden jeg ikke var helt komfortabel med det navnet så bestemte jeg meg for å bytte navn. Hun heter nå Radii ?
Hun virker som en veldig snill frøken. Veldig sosial, men litt skeptisk og forsiktig til nye ting. Hun hadde aldri hilst på katt før hun kom til oss, så det var noe av det jeg var mest spent på. Vi har to kattunger, så vi er litt avhengig av at de kan bo sammen. Foreløpig har det gått kjempefint! Kattene er vant med hund, så de er veldig avslappet. Radii synes de er veldig interessante, og hilser fint på de. Men så blir de litt skumle om de kommer løpende og lekende mot henne.

Vi har jo ikke blitt så veldig godt kjent enda, siden hun ikke har vært her så lenge enda. Men tenkte det var greit å bare lage en egen tråd her allerede, så kan jeg oppdatere litt om hvordan det går fremover.

Hun har brukt en del tid på å roe seg ned i nytt hjem. Men merker at hun nå er mere åpen for å ta imot godbiter, og hun virker mer "med". Hun er ikke noe glad i at vi går fra henne, da står hun og klynker. Har bare vært alene mens vi har vært på do osv til nå. Har passet på å gå inn igjen når hun er stille. Håper det også går seg til etter hvert. Hun var vant til å være alene fra før, men alt er jo nytt nå. Tenkte å få kjøpt et kamera så jeg kan se hvordan hun er når hun må være litt mer alene.

Ellers har vi allerede klippet klør, og det gikk fint. Hun takler håndtering veldig bra. Jeg må derimot jobbe litt med teknikken, da det var veldig uvant å klippe klør på en så liten hund ? Hun må også slankes en del, da hun er ganske så rund.

Hun hadde aldri vært løs ute før, så den neste tiden er planen å trene masse innkalling. Har langline, som jeg tror hun vil sette pris på å få løpt litt med. Håpet er at hun vil kunne gå løs på tur etter hvert, men det får vi bare se an.

Slenger med noen bilder, selv om jeg ikke har fått tatt så mange enda. 

IMG_20210918_201253.jpg

IMG_20210918_201449.jpg

IMG_20210918_221158.jpg

IMG_20210919_113409.jpg

IMG_20210919_113538.jpg

IMG_20210919_125559.jpg

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

43 minutter siden, simira skrev:

WOW! Den roen med kattene!

Det at hun ikke har gått noe løs betyr kanskje at hun ikke har noe erfaring med å stikke av også? Har du virkelig funnet gull her?

Ja, det ser lovende ut med kattene. Hadde forventet at hun var mer gira på de.

Det var min tanke også mtp å gå løs, så jeg krysser fingrene ? Vil heller ha en som aldri har lært seg å stikke av, enn en hund som har lært at det lønner seg å stikke av. Skal ta på langline på henne i morgen tenkte jeg, så hun kan få løpt fra seg litt i hagen. Vi har dessverre ikke noen inngjerede områder her (bare en liten hageflekk), men hun får hvertfall mulighet til å løpe litt med langline. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun begynner å bli litt modigere med kattene nå. Litt interessert i å løpe etter når de løper, men fremdeles veldig rolig. Tør ikke slippe henne helt løs sammen med de enda. 

Ellers har vi vært ute i hagen med langline på i dag. Så da har hun fått løpt litt, og vi har testet et par innkallinger. Veldig bra foreløpig ? Ikke noe særlig forstyrrelser her, men en plass må man jo starte. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

I morgen er det en uke siden vi hentet Radii. Hun virker fremdeles veldig snill ?

Hun sliter dog en del med å finne roen og slappe av. Hun har måtte være litt alene, og da veksler hun mellom å stå og ule og å slappe av. Også når vi er hjemme så sliter hun veldig med å finne roen, da er det full fart hele tiden. Må fysisk holde henne for at hun skal slappe sånn noenlunde av. Håper det går seg til etter hvert. Jeg har sovet på sofaen med henne hver natt, men i natt vil jeg prøve å sove i egen seng. Krysser fingrene for at hun klarer å sove. Samboeren vil ikke ha hund på soverommet, så da må hun etter hvert klare å ligge alene i stua. Skjønner jo at alt er nytt og skummelt, men jeg krysser fingrene for at vi finner ut av det snart. Veldig stressende for henne også å være så på hele tiden. 

Og ellers har hun vært på do inne noen ganger. Hun er ikke den enkleste å få til å gå på do ute. Tror nok det henger sammen med at hun er litt engstelig av seg, og det virker som hun helst går på do på samme plass hver gang. Så selv om vi går tur i en times tid så går hun ikke på do. Av og til går hun utenfor når vi kommer hjem, men hun har også da gått på do inne etter tur. 

Så ja, utfordringene kommer nok mer frem når vi blir bedre kjent... Men tror absolutt at begge disse tingene vil gå seg til ettersom hun blir tryggere, og med litt mer tilvenning. 

IMG_20210922_124807.jpg

IMG_20210923_185406.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

25 minutter siden, simira skrev:

Har dere startet alenetreningen fra scratch? Jeg tenker jo at når en såppas ung hund, og i tillegg forsiktig av seg, bytter hjem, så kan man med fordel det. Så kan man heller gå fortere frem hvis det viser seg å gå bra?

Vi har prøvd å starte forsiktig, men så ble det plutselig et par timer torsdag og fredag pga jobb. Men vi skal bruke neste uke nå på å trene mer på det, at vi bare forsvinner ut i korte perioder. Så håper jeg vi ikke har ødelagt for mye med at hun måtte være alene. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynner å gå seg til mtp å roe seg ned nå. Hun finner mye lettere roen nå, og virker også mindre stressa. Var med meg ned på syrommet i dag, hvor jeg egentlig ikke forventet at hun ville finne roen med det første. Tok med senga hennes ned. Men hun la seg ned og slappet av hele tiden mens vi var der ?

Hun blir mer og mer venn med kattene. Så nå leker de sammen, sover innimellom sammen og vasker hverandre. Hadde virkelig ikke trodd at det skulle gå SÅ bra! ? 

Hun har ikke være alene noe i helga, utenom når vi selv er på toalettet eller i dusjen. Det er uling og bjeffing med en gang. Hun virker også stressa når vi går ut døra, da smetter hun ut så fort hun kan. Virker som hun da er redd for å bli alene. 

I morgen tenker jeg at jeg får begynne å trene litt mer på den biten. Både at man ikke trenger å smette ut døra når den åpnes, samt at jeg kommer tilbake selv om jeg går ut. Aldri trent slik med en hund som reagerer så mye på å bli alene før. Men jeg håper vi får det til! 

Ellers har vi truffet på noen folk som vil hilse på henne ute på tur. Det synes hun bare er stas, og hun blir kjempeglad for litt ekstra kos ?

https://youtube.com/shorts/h9emGFLNzU4?feature=share

 

Snapchat-144311338.jpg

IMG_20210926_152802.jpg

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er på jobb i dag, så Radii er litt alene hjemme. Eller, samboeren min er hjemme, men han sover fremdeles. Hun fikk en fylt kong når jeg gikk, så hun var underholdt litt. Så når den ikke var interessant mer kom det et par ul før hun la seg ned og slappet av. Hun slapper fremdeles av ? Midt på stuebordet ?

Ellers har jeg endelig begynt å sove i min egen seng. Hun hadde med seg et bur, så nå har hun sovet i det ved siden av sengen min et par netter. Det går veldig fint. Jeg er egentlig ikke noe glad i bur, så målet er at hun kan sove uten det etter hvert, men uten å komme opp i senga. 

Har ikke trent så mye enda, har fokusert mer på å lære seg å være rolig. Har hatt noen få korte økter med sitt og ligg-trening. Også trener vi litt innkalling når vi er ute. Prøver å alltid ha med noe belønning på tur, sånn at vi kan trene litt innkalling underveis. Hun er stort sett veldig flink! ? 

1633158223825.jpg

IMG_20210927_125634.jpg

IMG_20210928_130132.jpg

IMG_20210929_190150.jpg

IMG_20210929_221500.jpg

IMG_20210930_154251.jpg

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

I dag har meg og Radii vært på vår første trening med hundeklubben sammen. Mest for å se hvordan hun ville oppføre seg i et slikt miljø med andre hunder. Har jo ikke trent noe særlig hjemme, annet enn sitt, kontakt og innkalling. Hun mister fort fokus hjemme i hagen, så jeg hadde ikke de største forventingene. Men jeg synes det gikk overraskende greit. Stort sett lett å få kontakt med. Øvelsene tar vi nok litt i eget tempo. Jeg har ikke helt motivasjonen enda for å trene inn alle lysighetsøvelser. Men tenker det er godt for henne bare å lære å være rolig og holde kontakt selv om det er andre rundt oss ?

Oppdaget blodflekker på gulvet idet vi skulle reise på trening. Tydeligvis løpetiden som har startet. Vet ikke om dette er hennes første eller om hun har hatt en før. 

IMG_20211010_185648.jpg

IMG_20211010_190145.jpg

IMG_20211010_185836.jpg

IMG_20211018_120244.jpg

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Det går bedre og bedre i hverdagen her synes jeg ? Hun har vært alene noen arbeidsdager, og det har stort sett gått veldig fint. Hun er flinkere til å slappe av, og hun begynner å høre mer etter på oss. 

Har kjøpt flexi bånd som vi nå går med på de fleste turer, og det funker veldig greit for oss. Aldri vært noe fan tidligere. Men nå får hun mye mer frihet, pluss at vi kan trene innkalling på de daglige turene, uten å måtte drasse på langlina. Merker at hun utnytter de 8 meterne også, så hun løpet frem og tilbake og får mye mer mosjon enn om hun måtte gå i kort bånd. Vi bor jo landlig til også, så det er ikke så mange vi møter på tur. Hun er stort sett flink på innkalling også, men jeg har ikke turt å slippe henne helt. Usikker på reaksjonen om vi f.eks hadde truffet på rådyr og hjort på nært hold. 

Ellers fikk vi besøk av en elghund på tur ene dagen. Hun har jo løpetid og lukter godt, også for jakthunder. Hun tok det fint, og han hunden var snill. Og eier dukket opp etter en liten stund. 

Neste løpetid så tror jeg nok vi prøver ut truse... Hun er ikke noe flink på å vaske seg, så det har vært mye blod rundt på gulvene og sofaen (har dekket til med tepper). Hadde håpet at hun ble bedre etter hvert ut i løpetid en, men hun er ikke så veldig opptatt av å vaske seg. 

IMG_20211030_232043.jpg

IMG_20211030_112401.jpg

IMG_20211030_112239.jpg

IMG_20211030_091909.jpg

IMG_20211025_212916.jpg

IMG_20211025_090316.jpg

IMG_20211020_165515.jpg

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 timer siden, simira skrev:

Hun virker så fin, og jeg elsker å se henne sammen med kattene. I wish!

Ja, det går kjempebra. Blir mye bilder og videoer av de sammen ? Må hele tiden passe på da, for hun blir fort litt voldsom når de leker. Ho katten sier ifra når nok er nok, og går unna. Men hannkatten er så bedagelig og grei, så han legger seg bare ned og maler selv om Radii står og tygger på han ?❤️

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei,  Vi har en cocker spaniel hannhund på litt over ett år. Fra han var liten, slet han med periodevis diaré - som viste seg å være bukspyttkjertelbetennelse. Vi har siden dette gått på for med lavt fettinnhold (7%) og han får bare godbiter med lite fett. Vi har likevel stadig episoder hvor han er litt dårlig i magen, typisk slimete avføring. Det kan ikke måle seg med perioden hvor han var skikkelig dårlig, men det er kjedelig at det ikke blir helt 100% bra selv om vi går på diettfor. Har selvsagt vært hos dyrlegen, som tok blodprøver en gang han var "frisk" som ikke viste tegn til kronisk bukspyttkjertelbetennelse.  Jeg har lest om mulighetene for å tilføre tørket bukspyttkjertel i maten, også nevnt av dyrlegen, for å "bøte" på svikten i bukspyttkjertelen. Har noen erfaringer med dette?  
    • Jeg hadde to veldig dyre runder med min. Først fikk hun livmorbetennelse, og det kom på godt over 100k. Deretter fikk hun kreft, og det ble en god sum der også med CT, operasjon, rehab osv. Jeg har tatt ut mye mer på forsikringen enn jeg betalte inn i løpet av hundens levetid. Det sagt, så kommer du knapt inn døra i en akutt situasjon med 20-30k. Jeg ville gått for høyest mulig dekning, og heller valgt høy egenandel for å få ned prisen. Jeg tenker at forsikring er for de tilfellene det virkelig går til h*lvete, ikke for "småting".
    • Har konsultert Twitter/X sin AI Grok3(*) om håndtering av Edes stressproblemer. Deler fordi jeg selv aldri har blitt informert om at kronisk forhøyet kortisol kan bli et problem med vintervalp i nordlige områder. Om dette har gått meg hus forbi, så er det sikkert flere som ikke vet dette fra før.  https://x.com/i/grok/share/kn2sCPvPbS7vXho8lO9zSJbtH     *)Som Simira ved en tidligere anledning påpekte, så skal en ikke sluke alt fra en AI rått, men jeg synes Grok3 er god på kildekritikk, ekstraksjon og presentasjon av informasjonen den har vurdert som essensen fra gode kilder. Internettet er stort og inneholder mye tull. Grok3 navigerer det godt og svarer vettugt og on case. 
    • Vi har kranglet i dag. Kjøkkenbenken. "No go zone!" mener Muttern. "Su casa, mi casa!" mener Ede. Det er steile fronter og lite håp om en fredlig løsning. Hver gang Ede "gir opp" blir det hard rock emo konsert i forsøk på å påkalle PETAs oppmerksomhet. Han har ingen frykt for kniver og varme plater. Lukter det mat trenger muttern forstå at han holder på å sulte ihjel, stakkars, og det er grove brudd på dyrevelferdslover og krigsforbrytelser og hele pakka å ikke tillate ham å forsyne seg selvstendig.  At han not even once har fått annet enn løk og sitron fra den benken har ikke drept håpet hans om å en dag få melk, yoghurt, fisk, kjøtt og kylling derfra. Lot som jeg ikke så det da han knabba en hel vårløk og struttet ekstatisk til plassen sin for å fortære byttet. Ble litt lang i maska først, for han gnagde og tygde og viste ingen tegn til discomfort først. Det tok mange lange sekunder før han oppdaget at det der ikke var doggie treatos. Tenkte jeg skulle være snill og bytte den til meg med vann og tørrfor, men ikke **** om han ville gi den fra seg. Samme hvor hoggorm den der smakte, så var den en massiv triumf, et krigsutbytte, og han voktet den som den hadde større verdi enn noe annet han har vært i besittelse av tidligere. Selv oppvasksvamper — også fra kjøkkenbenken, en location hvis dramatisk hever verdien av whatever, crap consistens og såpesmak betyr ingenting, beliggenhet, beliggenhet, beliggenhet — selv faktisk god mat lå lavere i kurs enn den vårløken der.  Jeg lot ham beholde den. Han tygde trassig på den mens han så på meg med DET blikket og forsøkte overbevise oss begge om at han hadde vunnet, mens han gren på nesen av den vemmelige smaken. Blikket var en blanding av påtatt triumf og disgust han ikke klarte skjule. Et dårlig skuespill.  Han kom til sansene sine, realiteten overvant stoltheten og ønsket om triumfere. Smaken av vårløken ble for mye. Ede sluttet projisere Hitler på meg og ble igjen en liten gutt som oppsøkte mamsen sin for hjelp. Han fikk nytt tilbud om vann og tørrfor og tok takknemlig i mot noe å døyve "Fysjom, pføy!" fra vårløken med.  Lærte han? Neeei.  Nye runder. Duften av stekt kylling overgikk ethvert ønske om fred. Har ikke tall på hvor mange ganger jeg vekslet mellom Dr. Jekyll som roste ham med blid stemme og ga ham tørrforkuler med ujevne mellomrom og Mr. Hyde som med sinnastemme og sinnaansikt bryskt dyttet ham ned for så å umiddelbart bli Dr. Jekyll igjen. Ingen effekt. Han tror somehow at han skal få fri tilgang til den benken der om han bare prøver mange nok ganger.  Konsertene han holder mellom approachene er på et volum ment å presse meg til overgivelse vha naboklager fra nabokommunen. ..men han ga (midlertidig) opp til slutt(en av denne runden). Litt over midtveis i måltidet mitt, etter å ha holdt på i mer enn 30 min fra jeg begynte lage mat, så seg han sammen på gulvet med et tungt sukk og tidde stille. Han forventet ikke den kyllingbiten han fikk et par minutter senere, derfor fikk han en.  Senere på kvelden har han hentet vårløken igjen flere ganger og gitt den juling på sengen sin. Det handler bare om å vinne NOE fra den benken der, og han er sint på den ***** vårløken fordi det er alt han har fått tak i og den har nerver til å smake vondt: "GRRRR!"  Han er bare en liten gutt. Begge ballene er på plass, men de har ikke begynt å virke ennå. Det skal bli en bra festlig tid når jingle bellsa begynner blande seg i personligheten hans. Jeg fikk spørsmål, relatert til valget av kjønn og rase: "Du kommer ikke til å angre da?" Jeg svarte som sant er: "Selvsagt kommer jeg til å angre innimellom." Innimellom hadde det vært mer behagelig med en chihuahua tispe, no doubt.  ..men så hadde vi en nyyydelig treningsøkt hvor Ede var SÅ motivert og glad og jobbet IVRIG og med innlevelse for eneste tørrforkule. Som om lønna bare var en bonus, og ikke main reason for å gjøre det.  "Do what you love, you never have to work a day in your life!" Søteste, snilleste, nuskesnuske kosemose dansepartneren synes heelwork i alle andre posisjoner enn i LP  er KJEMPEGØY. Han viser også kreativitet ved å kombinere ting vi nylig har gjort. La uoppfordret på en "haka på target" på alle "targets" han syntes bød seg for anledningen i nesten alt jeg ba ham om hvor det lot seg gjøre, og oste en aura av: "Se på meg nå! Se så flink jeg er!"  Ble nødt til å belønne ham ekstra pga måten han la sjelen sin i det. Den haka på alt var så naivt forventningsfull og så helhjertet, jeg hadde knust hjertet hans om jeg ikke hadde gitt den positive feedbacken han håpet på for det der.  Han er så søt 🥰 .. selv når han er pøbel og rakker. 
    • Det er... råfôr uten kylling?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...