Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, har en 12 år gammel schaefer som det mest sannsynlig dessverre begynner å nærme seg slutten for. Hun har mye forkalkninger i rygg fra ribbeina og bakover, og har nå begynt å ikke kjenne bakbeina godt nok til å ha full mobilitet i sakte bevegelser. På tur har hun begynt å slepe på venstre forben og lene seg litt til venstre for å kompensere. Ingen tydelige tegn på smerter men vet man ikke skal stole på hundens signaler her.

- Ser etter en sele/dekken jeg kan bruke med håndtak på korsryggen, slik at jeg kan hjelpe hun der hun sliter mest (opp trapper, rette seg når bena går i kryss etc.)
- Tips til kosttilskudd jeg kan gi hun?

Tar gjerne imot all annen tips og info dere har.

Skrevet

Ruffwear Webmaster er både solid og god, og har håndtak på ryggen.

Jeg regner med du er i kontakt med veterinær, og at hun får spesialfôr med de tilskuddene hun trenger for både ledd og ellers. Hvis hun ikke får smertestillende enda så kan du jo prøve det også.

Men hyggelig å høre om en schæfer som har blitt så gammel!

Skrevet

Kan absolutt anbefale svømming hvis dere har tilgang til hundebasseng, for å bevare muskelmasse. Svømming er også avlastende for leddene, og bygger jevn muskulatur. Ellers kan regelmessig massasje og laserterapi være fint for å få løst opp i vonde muskler og stive ledd.

Skrevet
På 7/28/2021 at 9:50 AM, Iversen skrev:

Tar gjerne imot all annen tips og info dere har.

Hei!

Stedet jeg har funnet mest info knyttet til artrosehunder er https://www.facebook.com/CAMarthritis/ og nettstedet deres - masse webinarer med ulike veterinærspesialister. I tillegg har grunnleggeren av CAM  opprettet en fb-gruppe for eiere av hunder med artrose, som modereres av veterinærer og er en veldig fin gruppe hvor du kan finne erfaringer med ulike medisiner og behandlinger, samt få hjelp til å finne frem til relevant info: https://www.facebook.com/groups/2161091580843717 

Håper du finner gode løsninger for hunden din ❤️

 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...