Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal hente et lite nurk i sommer og kjenner jeg er utrolig spent, men også litt nervøs. Den første hunden jeg hadde ble filleristet av en husky som var løs, noe som var utrolig traumatisk for både den lille og meg. Etter den hendelsen taklet han ikke andre hannhunder. Dette er over 10 år siden, men jeg blir fortsatt helt skjelven i knærne og får hjertebank hvis en annen hund er aggressiv mot min hund. 

Jeg har lest meg opp på hvordan man best kan beskytte sin egen hund i skumle situasjoner med andre hunder, men tror nok man lett kan få panikk i øyeblikket det skjer... Hvilke forhåndsregler tar dere (spesielt på åpne plasser når det ikke er båndtvang) og har dere noen gode råd? Har for eksempel sett ei som snakket om at man kan ta med seg en liten boks som lager høyfrekvente lyder for å avlede hvis noe skulle skje. 

  • Like 1
Skrevet

Det er nok ekstremt sjelden at hunder plutselig dukker opp og angriper uten videre. Det skjer, og det er tragisk, men jeg tror ikke man kan leve etter at det muligens skal kunne skje (da bør man også unngå å kjøre bil, gå i trafikken, fly osv.).

Hvis det er en liten hund og den andre faktisk er aggressiv og vil angripe kan man løfte opp og stille seg med ryggen til den andre hunden. Evt. brøle og om nødvendig jage den andre hunden selv, så får man ta seg av sin egen hund etterpå.

Det viktigste jeg mener man kan gjøre er å lære seg å lese hunders signaler så godt som mulig, og dermed være bedre til å rustet til å vurdere situasjoner. Selv om hunder kan oppføre seg aggressivt så er det ekstremt så som aktivt går inn for å skade andre hunder, det aller meste av aggressiv oppførsel er for å jage andre bort (og når de ikke kan komme seg unna er det et problem), eventuelt jaktinstinkt ved små hunder.

Skrevet

Bråsnu når du ser løse hunder uten kontroll og jobb med å holde fokus hos egen hund når det ikke går,  og alltid ha med godbiter i godbitlomme foran er mitt råd, godbiter kan du evt kaste fra deg til møtende hund eller bruke for å holde fokus hos din hund i forbipasseringer.
Bråk skjer som oftest når det blir anspenthet mellom begge, om hunden altså holder fokus på eier som går i bånd er det langt mindre sannsynlig for at det oppstår en konflikt. 

  • Like 1
Skrevet

Jeg har opplevd at andre hunder kommer løs og gir signaler om å ønske å «ta» min hund. De gangene løste det seg fordi mine var voksne og trygge på mitt lederskap så jeg satt dem i «sitt» og gikk mot den andre hunden og «hoiet». Dette stoppet/fortumlet dem nok til å holde seg unna til eier rakk å fange dem inn.

Jeg skal selv få en liten hund nå og på sikt ønsker jeg å kunne gjøre det samme dersom situasjonen skulle tilsi det, men pga den fysiske underlegenheten vil jeg ha en plan B slik som Simira nevner ved å løfte opp. 
 

Skrevet (endret)

Hvis jeg anser situasjonen og kroppspråket til den løse hunden som truende, så prøver jeg først å dytte mine bak meg mens jeg går foran og tar ut et bein - kan fint finne på å brøle også til den andre hunden? Når jeg bare hadde Milo var plan B å plukke han opp, men med to stk funker ikke det. Som regel backer hunden vekk og eier kommer for å ta den. Noen ganger ser jeg situasjonen slik at jeg bare slipper mine, spesielt hvis jeg ikke har tid til å få de bak meg ol. Veldig ofte er det ei søt tispe eller en ung kjekk kar som vil hilse, så vi har vært heldig når vi har møtt løshunder. 

Endret av Miloficent

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...