Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er en drømmevalp for deg?


Valpi22
 Share

Recommended Posts

Så utrykket brukt i en annen tråd.

 

For meg må det være en valp med en stamtavle fri for sykdommer og innavl.

Jeg driver å kontakter oppdrettere som jeg ser har bra hunder i håp om å stå på ønskeliste neste vår, men egentlig drømmer jeg om en lokal valp.

Fra noen som bare har en tispe som de kun får et kull på fordi de ønsker seg en egen valp fra henne.

 

Der de driver litt med sin hund slik at man får en hund fra lærevillige foreldre der far og mor har prestert i lydighet eller bruks. Blir ikke å gå noe voldsomt konkuranser ser jeg for meg, men hadde stor glede av agility trening med famile hunden som tenåring der det enten var fotball eller ingenting rettet mot barn. Vi ble mange tenåringer i hundklubben.

Grunnen til at jeg ønsker lokalt er muligheten for litt familietreff for hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En drømmevalp for meg er en valp som kommer fra linjer med lite sykdom, god mentalitet, gode arbeidsevner og funksjonelt eksteriør. Fra en oppdretter som bruker mye tid på å gi valpene den beste starten på livet og introduserer dem til mye forskjellig uten å overdrive. En valp som er litt gæren, med masse lek og futt og fart og arbeidslyst, som digger verden og syns livet er en fest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En drømmevalp for meg er en valp etter linjer og foreldre som har de egenskapene jeg ønsker, er friske, mentaltestet, gjerne premiert i sporten jeg ønsker å drive med. Ellers er det en trygg, utadvent og sosial valp, men god av og på-knapp, som er selvstendig, men lettlært og som synes det er gøy å leke/trene med meg, og lett å motivere. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri tenkt på en drømmehvalp, for valp er jo hunden bare i kort tid men drømmehund derimot.  Først og fremst GOD helse , lang livslengde og ikke minst mentalt stabil.  Det er viktig at hunden kan være løs uten at man behøver å være overhengende bekymret for at den skal oppsøke f.eks sauer med skumle hensikter. 
Hunden må fungere i flokk uten problemer, da jeg aldri skiller hundene ad, når jeg forlater hjemmet. 
 

Den må ha nogenlunde normal fysikk, så alle raser med klare deformiteter utgår og pelsen bør helst være normal den også, dvs med underull og røyting.

Hvorvidt det er en renraset hund eller blanding er knekkende likegyldig for meg. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, QUEST skrev:

Jeg har aldri tenkt på en drømmehvalp, for valp er jo hunden bare i kort tid men drømmehund derimot.  Først og fremst GOD helse , lang livslengde og ikke minst mentalt stabil.  Det er viktig at hunden kan være løs uten at man behøver å være overhengende bekymret for at den skal oppsøke f.eks sauer med skumle hensikter. 
Hunden må fungere i flokk uten problemer, da jeg aldri skiller hundene ad, når jeg forlater hjemmet. 
 

Den må ha nogenlunde normal fysikk, så alle raser med klare deformiteter utgår og pelsen bør helst være normal den også, dvs med underull og røyting.

Hvorvidt det er en renraset hund eller blanding er knekkende likegyldig for meg. 

Helt enig

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hahaha! Har tenkt lenge for å klare komme på noen raser å supplere med. Det er alltid golden, labrador og springer som foreslås, fordi de er hva de er, og de andre rasene er det ikke.  Det ble vanskelig. Raser med masse, tykk pels vil ikke jogge i varmen, så pyrineer og eurasier utgår på det.  Bichon? De individene jeg har møtt har vært fine og gitt et inntrykk av rasen som fin. Jeg kommer heller ikke på flere raser som passer alle kriteriene like godt som de Simira nevner.  Aldri hørt om en kjip labrador, men det ble avlet noen lite rasetypiske og dårlige golden under store popularitetsbølger, og det finnes visst sure og gretne springere også. Velg oppdretter med omhu.    Edit: "retrieverne" ville jeg unntatt Nova Scotia Duck Tolling, Curly Coated og Chesapeak Bay fra. De to første er ihvertfall noe annet enn typisk lab og golden. Nervøsitet blant første, vokt på andre. Siste er jeg usikker på, men den er sjelden, og det er sikkert en grunn til det. 
    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...