Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kanskje feil sted, men ble litt usikker på hvilken kategori dette havnet under. 
 

jeg har en unghund, rundt 10 mnd og en voksen hund. 
Vi sliter for tiden med unghunden, som aldri kan GÅ fra A-B innendørs (utendørs i bånd klarer jeg å roe han mer, jeg stopper bare når båndet blir stramt til han tilslutt er nødt til å roe ned og senke tempo). 
Det som ofte skjer er at om jeg fr.eks sier at vi skal på tur, tar han "rennfart" ut av senga og inn i gangen (ja, greit, det er gøy med tur). Problemet er at det ikke er nøye hva han skal! Han gjør dette når vi kommer fra tur også og jeg ber han gå å legge seg også! Rennfart fra gangen og oppi senga (gjerne med en runde i sofaen også, som de har forbud mot å være i for tiden pga generelt høyt stress. Vi er i kontakt med hundetrener om dette og har en plan.) Når han skal få mat må han vente i senga si mens jeg ordner til - fordi han oftest kommer "skrensende" etter meg, også skrensende inn i vannskåla når jeg skal sette den ned... Det som skjer da er at han istedefor å gå til matskåla som da blir stående 1 meter utenfor senga type, så "hopper" han dit. 
 

Hvordan få hunden til å senke tempo inne? Forstår at å få ned det generelle stresset inne hjelper, men føler at å tillate han å "løpe rundt" innendørs øker stresset om dere skjønner. 
Har prøvd å leie han fra a-b hele tiden, og det funker mens man gjør det, men med en gang han ikke blir leid (eller fulgt/gå bak meg) så er det på'n igjen.. 

Har også prøvd å geleide han tilbake, si "nei" (ikke strengt med som i "ikke dette jeg mente, prøv igjen") og så gi ny kommando om kom/værsågod osv. Da blir han sykt usikker på hva jeg egentlig vil, fordi han ikke forstår at jeg mener løpingen, men at han i det hele tatt kom? Har derfor skrinlagt det. 
 

andre tips? 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg hadde et lignende problem med den ene hunden min, og vi trente masse på impulskontroll. Det hjalp en del, men han er fremdeles veldig ivrig. Så jeg ville trent masse impulskontroll, og bare generelt sett vært så rolig som mulig rundt hunden så dere iallfall ikke bidrar til å øke energinivået. :) Også ville jeg sett på hvor mye mental og fysisk stimuli hunden får daglig. Kan for lite stimuli være en av grunnene til at han er så overivrig? Og hvis dere trener på det og har gode rutiner så tipper jeg det blir litt bedre etter hvert som han blir mer voksen. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
    • Har sett alle de episodene til Maren i mange år. De går opp av sengene sine mens jeg sover og står utenfor rommet å bjeffer høyt. Helt til jeg lukker opp siden jeg ikke får sove.
    • Det første og viktigste er å ta valpen ofte nok ut, så det ikke er behov for å å gjøre fra seg inne. Også om natta. Jeg ville sendt dynene til rens for å få de rengjort skikkelig. Er hundene vante til å sove på soverommet? Isåfall må dere lære dem å slappe av og sove et annet sted. Her er det mye inspirasjon å hente fra Maren og Bølle til Bestevenn. Gi de faste liggeplasser i stua eller annet rom og lær de å ligge der og slappe av. Det kan hjelpe med å bruke kompostgrinder eller barnegrinder til å begynne med, for å begrense dem litt, og evt. i soveromsdøren.
    • Etter jeg fikk valpen som har tissa flere ganger i senga og på dynene så begynte de andre to også å gjøre det samme. Vi har sprayet på Urin Off og andre spray noe som ikke har funka. Vi har også gjort sånn at hundene ikke kommer inn på soverommet vårt men da står de utenfor å bjeffer sammenhengende i flere timer og det går ikke siden de ikke kan vekke nabolaget her. Nå stinker det tiss og bæsj i hele senga og på dynene og de fortsetter å markere. Må vi kjøpe en ny seng og nye dyner og alt? Men bjeffinga slutter de ikke med når de vet at vi er inne på soverommet. Har dere noen tips? Vi er helt desperate her.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...