Gå til innhold
Hundesonen.no

Help!


Jahaja
 Share

Recommended Posts

Kanskje feil sted, men ble litt usikker på hvilken kategori dette havnet under. 
 

jeg har en unghund, rundt 10 mnd og en voksen hund. 
Vi sliter for tiden med unghunden, som aldri kan GÅ fra A-B innendørs (utendørs i bånd klarer jeg å roe han mer, jeg stopper bare når båndet blir stramt til han tilslutt er nødt til å roe ned og senke tempo). 
Det som ofte skjer er at om jeg fr.eks sier at vi skal på tur, tar han "rennfart" ut av senga og inn i gangen (ja, greit, det er gøy med tur). Problemet er at det ikke er nøye hva han skal! Han gjør dette når vi kommer fra tur også og jeg ber han gå å legge seg også! Rennfart fra gangen og oppi senga (gjerne med en runde i sofaen også, som de har forbud mot å være i for tiden pga generelt høyt stress. Vi er i kontakt med hundetrener om dette og har en plan.) Når han skal få mat må han vente i senga si mens jeg ordner til - fordi han oftest kommer "skrensende" etter meg, også skrensende inn i vannskåla når jeg skal sette den ned... Det som skjer da er at han istedefor å gå til matskåla som da blir stående 1 meter utenfor senga type, så "hopper" han dit. 
 

Hvordan få hunden til å senke tempo inne? Forstår at å få ned det generelle stresset inne hjelper, men føler at å tillate han å "løpe rundt" innendørs øker stresset om dere skjønner. 
Har prøvd å leie han fra a-b hele tiden, og det funker mens man gjør det, men med en gang han ikke blir leid (eller fulgt/gå bak meg) så er det på'n igjen.. 

Har også prøvd å geleide han tilbake, si "nei" (ikke strengt med som i "ikke dette jeg mente, prøv igjen") og så gi ny kommando om kom/værsågod osv. Da blir han sykt usikker på hva jeg egentlig vil, fordi han ikke forstår at jeg mener løpingen, men at han i det hele tatt kom? Har derfor skrinlagt det. 
 

andre tips? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg hadde et lignende problem med den ene hunden min, og vi trente masse på impulskontroll. Det hjalp en del, men han er fremdeles veldig ivrig. Så jeg ville trent masse impulskontroll, og bare generelt sett vært så rolig som mulig rundt hunden så dere iallfall ikke bidrar til å øke energinivået. :) Også ville jeg sett på hvor mye mental og fysisk stimuli hunden får daglig. Kan for lite stimuli være en av grunnene til at han er så overivrig? Og hvis dere trener på det og har gode rutiner så tipper jeg det blir litt bedre etter hvert som han blir mer voksen. :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...