Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er dine beste tips med ny valp i huset?  

Her hos oss blir det første hund,  og jeg har lest "100% hverdagslydighet" :)

Men det er sikkert mange her som sitter på lure små triks som å ha regnjakke og støvler klare ved døra for nattlige tisseturer til hvor jeg kan kjøpe de beste godbitene. Og alle andre lure triks og tips. 

Noen som vil dele?

Skrevet

Sannsynligvis ikke det tipset du er ute etter, men noe jeg skulle ønske jeg som ferks hundeeier for noen år siden innså mye tidligere enn jeg gjorde :) Mulig det bare er noe man må erfare, men forhåpentligvis skader det ikke å høre det uansett:

Senk skuldrene, pust med magen, ha det gøy og hyggelig med valpen. Ikke bli for opphengt i mer eller mindre uskrevne lover over turlengde, at hunden på død og liv ikke skal tisse/bæsje inne (det går seg til selv om man til slutt ikke orker å gå ut 4 ganger hver natt!) eller hva det nå måtte være. Begynn gjerne å trene grunnferdigheter, men ikke få panikk om ikke «oppskriften» i boka fungerte etter planen. Prøv noe annet. Innstill deg på å ta mye som det kommer, man oppdager plutselig at valpen har sin helt distinkte personlighet og det er ikke sikkert hverken godbiter, leker eller nøye planlagt soveplass falt i smak. Kos dere!

Nå er jeg helt for å forberede seg altså, det kommer godt med uansett - bare vær forberedt på at du kanskje ikke alltid får bruk for en gitt kunnskap til akkurat det du hadde trodd.

Men en ting skulle jeg ønske jeg hadde tenkt bedre igjennom og hatt en plan for: sosialisering. Både med mennesker og hunder. Det ble mange tilfeldige møter med hunder og mennesker på tur - noe jeg «sliter» litt med den dag i dag - hun er veldig opphengt i folk og hunder vi møter på turene våre i marka. Og i mangel av en bedre plan ble det en del sosialisering i den lokale hundeparken - noe jeg tror det ikke alltid ble like gode situasjoner av. Det er et godt tips å ikke la valpen hilse på alt og alle, og å finne noen utvalgte, stødige eksemplarer hund å leke med fast.

Lykke til! Det blir en fin, spennede og hektisk tid med valp i huset - som går over fryktelig fort

  • Like 6
  • Thanks 3
Skrevet

Mitt tips er å følge Maren Teien på Instagram. Hun er hundetrener og har fått seg ny valp. Så hun kommer med masse flotte tips, f.eks hvordan (og når) trene valpen til å være alene. Hvordan miljøtrene osv ?

  • Like 2
Skrevet

Mitt aller beste tips er rotrening! Ute, inne, på besøk, mens du har besøk ol. Jeg har nok vært for dårlig på ro ute hos begge hundene mine, men unghunden har en mer ro over seg naturlig i slike situasjoner enn eldste hunden. 

Og som det blir nevnt av @tillien, ikke stress! Kos dere, den tiden går fryktelig fort. Tenk på hva du vil bruke hunden til i fremtiden og prioriter deretter. Blir det mye turer i bånd rundt populære turområder? Så bør fokuset være båndtrening og passering (feks). Får dere mye besøk? Tren ro når besøket kommer. Osvosv

  • Like 1
Skrevet

Ikke bry deg om hva hunden "må kunne" av atferd. Sitt og ligg og bli osv kan valpen lære når som helst, men det som virkelig er lurt å bruke tid på de første ukene i nytt hjem når valper flest er uredde og åpne for det meste - miljøtrening! Etter at valpen har fått et par rolige dager i nytt hjem er det på tide å starte å utforske verden i valpens tempo. Gå på forskjellige underlag, dra til forskjellige miljøer, ta bussen et stopp, dra og se på unger som spiller fotball eller folk som går på rulleski, dra og se på hester, sitt en stund på togstasjonen og hør på togene som kjører forbi, gi valpen korte opplevelser med masse godbiter hvor dere opplever alt du kan tenke deg som du vil hunden skal kunne takle som voksen. Men en valpehjerne blir fort full, så korte opplevelser er lurt. Og masse hvile mellom utfluktene. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Skrevet

Takk for supre tips! Det er så godt og interessant å lese! 

Vi skal prøve å  senke skuldrene og kose oss! Og bruke mye tid på sosialisering.

Og rotrening både inne og ute. Må lese meg litt opp på gode metoder, men er det i bunn og grunn å ta det med ro sammen med kos og/eller gobiter?

 

 

8 timer siden, Rufs skrev:

Mitt tips er å følge Maren Teien på Instagram. Hun er hundetrener og har fått seg ny valp. Så hun kommer med masse flotte tips, f.eks hvordan (og når) trene valpen til å være alene. Hvordan miljøtrene osv ?

 

Og takk! Nå har jeg sett på kontoen hennes, og det er utrolig hvor mye en kort video kan forklare. Jeg så en video der hun øver på "ligg" med valpen og det var veldig oppklarende for meg. Jeg hadde ikke skjønt at man kan/skal kaste godbitene slik at det blir som en artig lek for hunden. Dette er jo en artig lek for barna å gjøre sammen med hunden også. Barna her er ganske store.

 

Og kom gjerne med flere tips! 

 

  • Like 1
Skrevet

Senk skuldrene og nyt valpetiden, kontakttrening legger grunnlaget for det meste, legg opp til at du skal være trygghet og det mest morsomme av alt, og ha en plan for miljøtrening og sosialisering. 

  • Like 1
Skrevet

Det jeg er mest opptatt av når jeg får valp, er å jobbe med at relasjonen skal være trygg, morsom og spennende. At valpen helt fra begynnelsen skal erfare at i nærheten av meg/i mine armer/på mitt fang, er det trygt. Jeg har mest fokus på kontakt og lek med meg i ulike omgivelser. Slik sett legger jeg grunnen for at alt det der tekniske kan innlæres  - selv om det kanskje tar 8 mnd før den kan sitt på kommando. Opplever at jeg har alt igjen for å ha hunder som velger å leke/jobbe med meg i alle slags miljø.

 

Og den derre bitingen, tissingen og raptusene....det bare er som det er, og kommer til å gå over av seg selv - ingen vits å stresse?

  • Like 2
Skrevet (endret)

 - Valpesikre alle oppholdsrom, sett bort ting dere er redde for eller som valpen kan skade seg på. Alternativt, gjerd inn deler av rommene med kompostgrinder eller lignende. Da kan valpen tulle rundt og være valp uten at dere trenger å overvåke den 24/7.

 - La valper være valper. De beveger seg mye, tygger på ting og utforsker. Raptuser, plutselige anfall av masse energi, er helt vanlig og de roer seg ned selv.

 - Luft valpen rett etter den har spist, drukket, sovet eller lekt. Renslighetstrening kan ta fra 2 uker til flere måneder, alt er normalt.

 - La valpen sove i nærheten av dere i alle fall den første måneden, det er sårt for dem å forlate mor og en stor søskenflokk. En hund som får sove permanent med flokken (på soverommet) er også som regel en lykkeligere hund enn en som blir forvist til et annet rom.

 - Sett av mye tid til sosialisering og miljøtrening. Ta den med i alle miljø som dere kommer til å ha den med i. Husk å fortsette med dette til hunden er 2-3 år, da de går gjennom perioder der de plutselig synes at kjente ting er kjempe skummelt. Går ofte over av seg selv.

 - Kommandoer og triks kan læres hele livet, det er ingen hastverk med å lære hunden noe. Det som er greit å ha inne tidlig er at hunden kan ta og holde kontakt, men ellers ta ting i det tempoet som passer dere.

 - Dersom du ønsker å prøve forskjellige hundesporter er det lurt å leke mye med valpen for å legge et godt grunnlag for å kunne bruke dette som belønning. Lek er også en god måte å avlede og aktivisere bitere og rampete valper.

 - Dra på valpekurs og/eller fellestreninger, men ikke la folk pushe treningsmetoder du ikke er komfortabel med bare fordi de virker erfarne og har instruktørutdannelse.

Endret av Tyttebæra
  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Zappa skrev:

Det jeg er mest opptatt av når jeg får valp, er å jobbe med at relasjonen skal være trygg, morsom og spennende. At valpen helt fra begynnelsen skal erfare at i nærheten av meg/i mine armer/på mitt fang, er det trygt. Jeg har mest fokus på kontakt og lek med meg i ulike omgivelser. Slik sett legger jeg grunnen for at alt det der tekniske kan innlæres  - selv om det kanskje tar 8 mnd før den kan sitt på kommando. Opplever at jeg har alt igjen for å ha hunder som velger å leke/jobbe med meg i alle slags miljø.

 

Og den derre bitingen, tissingen og raptusene...det bare er som det er, og kommer til å gå over av seg selv - ingen vits å stresse?

Dette gjelder for alle i familien, ikke sant? At det skal være trygt, morsomt å spennende hos både meg, mannen og i allefall det største barnet?

Akkurat nå, Tyttebæra skrev:

 

 -
 - Dersom du ønsker å prøve forskjellige hundesporter er det lurt å leke mye med valpen for å legge et godt grunnlag for å kunne bruke dette som belønning. Lek er også en god måte å avlede og aktivisere bitere og rampete valper.

 

Massevis av gode tips! Jeg tar dem til meg. Men det er noe jeg har lurt på ved dette tipset: Hva slags lek er det man trenger for å bruke det som belønning og hva er gode måter å leke med valpen på. (vi har ingen ambisjoner om å nå langt i noen hundesport) Jeg har hørt/lest at pinnekasting, drakamp og at barna løper rundt og blir jaget/jager valpen er stressende og ikke så kjekke måter å leke på. Men hva er gode måter.

 

Og takk for tips alle sammen. Bare å pøse på, jeg leser tråden igjen og igjen, fra toppen :) Og kommer sikkert til å ta den frem i ukene fremover.

 

Skrevet
1 hour ago, Grønn said:

Dette gjelder for alle i familien, ikke sant? At det skal være trygt, morsomt å spennende hos både meg, mannen og i allefall det største barnet?

 

 

Ja, det er det jeg mener. Helt konkret manifisterer denne tryggheten seg vet at du lærer hunden å komme helt inn til deg når du kaller inn (og motsatt: at den ikke lærer at ved å komme inn forsvinner alt det gøye - må være i bånd, får kjeft, eller at menneskene kaster seg over for å fange den). Det innebærer også at det er trygt å komme til deg med noe den har i munnen, og at du ikke tar det fra hunden (men at den lærer seg at ved å gi fra seg det den har i munnen, får den en belønning).

Skrevet (endret)
On 10/10/2020 at 3:23 PM, Grønn said:

Hva slags lek er det man trenger for å bruke det som belønning og hva er gode måter å leke med valpen på. (vi har ingen ambisjoner om å nå langt i noen hundesport) Jeg har hørt/lest at pinnekasting, drakamp og at barna løper rundt og blir jaget/jager valpen er stressende og ikke så kjekke måter å leke på. Men hva er gode måter.

All lek som hunden synes er gøy, kan brukes som belønning. Det er mye stoff både i bøker og på internett om utvikling av lek og ferdigheter som er lurt å trene inn rundt det (hvis man skal bruke det til sport).

Hva som er gode måter å leke på er vanskelig å svare kort på. Både pinnelek, drakamp og jaging kan være gode måter å leke på, det handler om å se hva som fungerer for den enkelte hund og å avbryte før det bikker over i noe negativt. Hunder er svært forskjellige, både når det gjelder hva slags lek de liker og hvor raskt de blir stressa i en negativ retning. Litt stress er ikke farlig, akkurat som at vi mennesker blir stressa når vi leker «har den» eller andre leker med mye fart. Det er når det blir mer stress enn det er gøy for hunden at lek blir negativt, og det må man vurdere ut fra hver enkelt situasjon og hund.

Endret av Tyttebæra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...