Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er i valpekjøp-prosess.  Valgt rase, og skal nå se på ulike oppdrettere. 

Hvor mange av dere sjekket flere enn 1 oppdretter? 

 

Jeg spør , fordi jeg rett og slett ikke kommer i kontakt med kennelene.  Er vel travel valpetid kanskje.  Har fått kontakt med en kennel, litt langt unna, men det går greitt. De virker veldig ok. Trygge dyr og de følger retningslinjene.

Hva kan jeg gjøre? Skulle så gjerne ha pratet med en kennel eller to til for å være sikker på at jeg velger en oppdretter som er riktig for oss 

 

 

 

Skrevet

Hvis de allerede har fått valper er de nok fort vekk travle. Og/eller utsolgte. Og ikke alle oppdrettere er like aktive på nett/e-post.

Jeg ville alltid ha sjekket flere oppdrettere, med mindre jeg hadde blitt kjent med og planlagt ut fra en bestemt oppdretter hele tiden. Prøv å ringe, og evt. sende sms om hvem du er og hvorfor du har ringt, om de ikke svarer.

 

Skrevet

Ja, skal ikke gi meg. Jeg er ikke først og fremst intr i å se valpene, men de voksne hundene, og hvordan de er. Og få litt førstehåndsinfo. 

Er det alltid så stor pågang, eller er det coronatiden  som har gitt økt etterspørsel? 

Skrevet

Min oppfatning er at det er mye vanskeligere å komme i kontakt med oppdrettere nå i koronatiden. Når jeg har kontaktet oppdrettere tidligere har jeg stort sett opplevd å få svar fra alle. 

Jeg sendte for et par måneder siden mailer til omtrent seks oppdrettere jeg anså som aktuelle og fikk svar fra to og begge oppga at grunnen til at de svarte meg er fordi jeg kjenner hunder som kommer fra oppdretteren. De har rett og slett så stor pågang at de ikke rekker å svare alle og de jeg fikk svar av sa at de i denne perioden utelukkende solgte valper til folk de hadde solgt til før, eller noen tidligere valpekjøpere kunne gå gode for, fordi det var mange impulskjøp av valper om dagen.

Nå vet jeg ikke om det er like stor pågang fortsatt, men det kan jo være noe av grunnen. Dette var labrador forresten. 

Lykke til videre med valpekjøp ?

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg ringte oppdretter, Labrador, og fikk komme på valpeliste med en gang. Dette var før kullet var født. Det har nok noe å si at oppdretter og jeg har flere felles venner, og at jeg har fått kjøpe valp hos en annen kjent person i miljøet før. 

Det å ta en tlf er ofte bedre enn å sende mail/meldinger.

 

Skrevet
On 7/22/2020 at 10:34 AM, bie said:

Min oppfatning er at det er mye vanskeligere å komme i kontakt med oppdrettere nå i koronatiden. Når jeg har kontaktet oppdrettere tidligere har jeg stort sett opplevd å få svar fra alle. 

Jeg sendte for et par måneder siden mailer til omtrent seks oppdrettere jeg anså som aktuelle og fikk svar fra to og begge oppga at grunnen til at de svarte meg er fordi jeg kjenner hunder som kommer fra oppdretteren. De har rett og slett så stor pågang at de ikke rekker å svare alle og de jeg fikk svar av sa at de i denne perioden utelukkende solgte valper til folk de hadde solgt til før, eller noen tidligere valpekjøpere kunne gå gode for, fordi det var mange impulskjøp av valper om dagen.

Nå vet jeg ikke om det er like stor pågang fortsatt, men det kan jo være noe av grunnen. Dette var labrador forresten. 

Lykke til videre med valpekjøp ?

Hvor kjøper du fra, forresten? Kanskje vi er nære, og kjøper valp fra samme oppdretter :)

 

Skrevet (endret)

Det ordnet seg til slutt. Fikk kontakt, litt langveis, men skal dra på besøk til helgen.  :) Valpene er ikke født ennå, men jeg skal møte oppdretter og de andre hundene. 

Endret av Ulvemamma
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...