Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er i valpekjøp-prosess.  Valgt rase, og skal nå se på ulike oppdrettere. 

Hvor mange av dere sjekket flere enn 1 oppdretter? 

 

Jeg spør , fordi jeg rett og slett ikke kommer i kontakt med kennelene.  Er vel travel valpetid kanskje.  Har fått kontakt med en kennel, litt langt unna, men det går greitt. De virker veldig ok. Trygge dyr og de følger retningslinjene.

Hva kan jeg gjøre? Skulle så gjerne ha pratet med en kennel eller to til for å være sikker på at jeg velger en oppdretter som er riktig for oss 

 

 

 

Skrevet

Hvis de allerede har fått valper er de nok fort vekk travle. Og/eller utsolgte. Og ikke alle oppdrettere er like aktive på nett/e-post.

Jeg ville alltid ha sjekket flere oppdrettere, med mindre jeg hadde blitt kjent med og planlagt ut fra en bestemt oppdretter hele tiden. Prøv å ringe, og evt. sende sms om hvem du er og hvorfor du har ringt, om de ikke svarer.

 

Skrevet

Ja, skal ikke gi meg. Jeg er ikke først og fremst intr i å se valpene, men de voksne hundene, og hvordan de er. Og få litt førstehåndsinfo. 

Er det alltid så stor pågang, eller er det coronatiden  som har gitt økt etterspørsel? 

Skrevet

Min oppfatning er at det er mye vanskeligere å komme i kontakt med oppdrettere nå i koronatiden. Når jeg har kontaktet oppdrettere tidligere har jeg stort sett opplevd å få svar fra alle. 

Jeg sendte for et par måneder siden mailer til omtrent seks oppdrettere jeg anså som aktuelle og fikk svar fra to og begge oppga at grunnen til at de svarte meg er fordi jeg kjenner hunder som kommer fra oppdretteren. De har rett og slett så stor pågang at de ikke rekker å svare alle og de jeg fikk svar av sa at de i denne perioden utelukkende solgte valper til folk de hadde solgt til før, eller noen tidligere valpekjøpere kunne gå gode for, fordi det var mange impulskjøp av valper om dagen.

Nå vet jeg ikke om det er like stor pågang fortsatt, men det kan jo være noe av grunnen. Dette var labrador forresten. 

Lykke til videre med valpekjøp ?

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg ringte oppdretter, Labrador, og fikk komme på valpeliste med en gang. Dette var før kullet var født. Det har nok noe å si at oppdretter og jeg har flere felles venner, og at jeg har fått kjøpe valp hos en annen kjent person i miljøet før. 

Det å ta en tlf er ofte bedre enn å sende mail/meldinger.

 

Skrevet
On 7/22/2020 at 10:34 AM, bie said:

Min oppfatning er at det er mye vanskeligere å komme i kontakt med oppdrettere nå i koronatiden. Når jeg har kontaktet oppdrettere tidligere har jeg stort sett opplevd å få svar fra alle. 

Jeg sendte for et par måneder siden mailer til omtrent seks oppdrettere jeg anså som aktuelle og fikk svar fra to og begge oppga at grunnen til at de svarte meg er fordi jeg kjenner hunder som kommer fra oppdretteren. De har rett og slett så stor pågang at de ikke rekker å svare alle og de jeg fikk svar av sa at de i denne perioden utelukkende solgte valper til folk de hadde solgt til før, eller noen tidligere valpekjøpere kunne gå gode for, fordi det var mange impulskjøp av valper om dagen.

Nå vet jeg ikke om det er like stor pågang fortsatt, men det kan jo være noe av grunnen. Dette var labrador forresten. 

Lykke til videre med valpekjøp ?

Hvor kjøper du fra, forresten? Kanskje vi er nære, og kjøper valp fra samme oppdretter :)

 

Skrevet (endret)

Det ordnet seg til slutt. Fikk kontakt, litt langveis, men skal dra på besøk til helgen.  :) Valpene er ikke født ennå, men jeg skal møte oppdretter og de andre hundene. 

Endret av Ulvemamma
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...