Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er et aktivt turmenneske som leter etter en firbeint turkammerat. Har vurdert flere ulike raser, men begynner å helle mye mot Berner Sennen. Hører ofte om polarhunder som den perfekte turhund (jaktinnstinkt er et minus for meg), men lurer på om noen har erfaring med Berner Sennen? Vintertelting med tanke på kulde, toppturer i snøen, langturer, aktivitetsnivå etc. Vil gjerne høre om noen har erfaringer med Berner Sennen på tur! Vil tro det er mye den hund man skaper selv, men også litt gener som spiller inn. 

Skrevet

Jeg har nok lite å komme med når det gjelder selve rasen, men vet med meg selv at neste "turhund" ikke skal være så stor og tung. Per i dag så har jeg problemer på tur i blant, med min 45 kg hund. Det hender jeg går plasser der det er mange gjerdekløyver, bratte partier med tau/wire og lignende. Og hvis hunden da sliter, så har jeg nubbesjans. En ting er også tyngden, men de kiloene er ganske uhåndterlig fordelt. Så leter du etter en turhund, ville jeg anbefalt noe lettere...

Skrevet (endret)

Det jeg fikk erfare for 1,5 år siden, er at er uhellet ute så er det praktisk å kunne bære dyret ? Spesielt når man er såpass aktiv som du indikerer, så kan ting fort skje. Jeg måtte bære ned min collie langhår fra fjellet, på den gang 19 kg, i 8 km. Det hadde jeg ikke klart med en Berner, for å si det sånn. Dette var på høsten, så å få opp snøscooter var ikke et alternativ, firhjuling klarte ikke terrenget. 

Nå skal man jo ikke basere seg på akkurat dette OM store tunge hunder er noe man ønsker og som kan passe dere. Men til aktivt turbruk i den stilen du skisserer hadde jeg definitivt tatt akkurat dette med i betraktning. 

Endret av Anooni
Skrevet

Det spørs med toppturer i snø... altså nedover. En tung hund vil falle mye mer igjennom i løssnøen og ha det tyngre enn en lettere hund. Uansett må du kjøre mer langsomt ned med hund enn uten, men det vil kanskje gå enda mer langsommere med en tung hund som berner. En mer langbeint sak får det lettere. 
 

Når det er sagt, ei lita berner tispe er kanskje mulig? Personlig synes jeg maksgrensa ligger på 30 kg når det gjelder vintersport utenfor tråkka løyper. Og da med en langbeint hund. Der synes jeg mine 20 kg aussier hang mye bedre med!

Skrevet

Jeg kjenner noen Bernere, og de er ganske tunge. De vil nok slite på lengre turer, spesielt i snø. De er heller ikke spesielt aktive, men lever godt med å daffe rundt i nabolaget. Her vil selvfølgelig linjer spille inn, men man har dessverre ingen garanti for størrelse. En annen ting som er lurt å tenke over, er mat. En stor hund trenger mer mat, og det er tungt å drasse på hvis man skal på langtur. I tillegg tar de større plass, kanskje man må ha større (og da gjerne tyngre) telt, det er vanskeligere å bruke kano/kajakk, og alt av utstyr som hunden må ha blir større og tyngre (dekken og sånn). Det er jo også det faktum at de færreste klarer å løfte/bære en så stor hund om uhellet skulle være ute. Jeg vil nok ikke si at de egner seg som aktiv turhund på generelt grunnlag. 
 

Hvis du virkelig har lyst på rasen, hvis den er «den eneste ene» ville jeg undersøkt oppdrettere både i Norge og utlandet, sett om noen avler lettere varianter, og hørt med dem om de tror rasen kan egne seg til det bruket du ser for deg. I tillegg kan du kanskje få lånt en og se om du trives med rasen, i alle fall møte flest mulig og snakke med eiere som bruker hunden aktivt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...