Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor belastende er det for en hund å flytte flere ganger i løpet av livet sitt? Eller er det i det hele tatt en utfordring eller en belastning med det? Hvordan takler deres hunder det? Nå tenker jeg på flytting sammen med samme eier, ikke som et nytt hjem/omplassering. 

Vi har nå flyttet 2-3 ganger og det virker egentlig ikke som han tar det noe stress. Tilvenning av nye lyder i hjemmet og en rolig tilnærming til å være hjemme alene trengs - men ellers så virker det som han kjapt forstår «nå bor vi her» foruten litt forvirret i starten.

Skrevet

Det kommer nok veldig an på hunden. De fleste voksne, stabile hunder vil takle det helt fint. Odin har bodd korte perioder hos mine foreldre og er like mye hjemme der som her. Vi var også et år i England, og har både hatt pass og vært ulike steder uten problemer. Mens nå som han er gammel og sliter med syn og hørsel blir han mye mer utolig på fremmede steder, og vi må planlegge og tilrettelegge mer.

Skrevet (endret)

Nå måtte jeg telle, og Mayah (8 år), har bodd 5-6 steder i sitt liv. Vi har altså flytta endel etter vi fikk henne. De andre hundene vi har nå har flytta en gang (i tillegg til at 2 av dem er omplasseringshunder) eller voks opp her vi bor nå. Tidligere hunder har også flytta litt rundt. Jeg har aldri opplevd noen problemer knytta til flytting på de hundene vi har/har hatt ? De er fornøyde så lenge de får være med flokken sin har jeg inntrykk av. 

Jeg vil vel tro at noen hunder kan slite litt mer med det enn andre. Vi har jo flere hunder, så da er det kanskje enklere enn å kun ha en. Alene hjemme-trening kan vel i noen tilfeller være nødvendig når man flytter til et nytt sted. Spesielt om man har en hund som er litt usikker i utgangspunktet. 

Endret av Heidihj
Skrevet

Begge mine håndterte flytting uten problemer! Merka det egentlig ikke noe særlig på dem, bare litt mer bjeffing på nye fremmede lyder første tiden! :) 

Jeg har en veldig trygg og selvsikker voksen hannhund og en voksen, men veldig nervøs og ikke like selvsikker hannhund med sep.angst! De taklet det helt likt egentlig! :) 

Men nå skal det sies at gutta mine tar seg til rette hvor enn vi er, om så bare borte på besøk :lol: Så de undersøkte litt kjapt og så var det deres hjem!

Skrevet

Jeg har flytta mye med min hund, det går helt fint. Jeg prøver å ikke la henne være hjemme alene noe særlig i begynnelsen, men når jeg ser at hun slapper av går det helt fint. Jeg tror det viktigste for hunden er om «familien» er med :) 

Skrevet

Min har flyttet to ganger i sitt liv. Hun er en litt usikker hund som ikke takler nye ting så godt, men begge gangene gikk over all forventning. Hun var litt var for lyder den første uken eller så, lot henne ikke være hjemme alene i den tiden siden jeg hadde mulighet til det. 

Skrevet

Fint å høre deres erfaringer! Blir nok ikke siste gangen vi flytter, men må si nå at tredje gangen vi flyttet (altså den siste nå) har gått helt supert. Ikke noe problem med å være hjemme alene, noe som har vært litt utfordrende tidligere. Har vært nødt til å ta det veldig rolig med han, men nå etter å ha flyttet litt virker det som han rett og slett bare er tryggere på seg selv! Det lover godt? Reiser jo eller flytter ingensteds uten han så.

Skrevet

Har gått fint med de fleste av hundene mine. Utenom yngstemann, så har alle hundene mine vært med på 2-3 flyttelass. Kun en blandingstispe jeg hadde tidligere slet etterhvert med flytting. Hun utviklet til slutt seperasjonsangst, men nå var hun veldig usikker på livet generelt, så det var nok ikke bare flyttingen som gjorde det. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...