Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg tviler ikke på at dette er et reelt problem ihvertfall, netthets har jo blitt etternavnet til de fleste Facebook-grupper. Folk glemmer at det er ekte mennesker som får kritikken som blir delt ut.

Det er også høy selvmordsrate på veterinærer, hvor netthets har en stor skyld i.

Endret av Cams
Skrevet (endret)

Det er virkelig ikke bra... Veterinærer er bare mennesker de også..  Det er jo et tøft yrke rent faglig sett, men kanskje skulle veterinærstudentene blitt lært bedre opp i hvordan håndtere EIERENE av dyra. Nei, jeg synes ikke det er greit at de utsettes for trusler og netthets bare for å understreke det. Veterinærer er jo bare folk som sagt, og ikke alle er like flinke i kundebehandling.  Det kan fort bli veldig sterkt for enkelte dyreeiere, som da tyr til nettet for å få ut sitt sy. De er jo også bare folk... 

Jeg har et par episoder jeg også, men de har jeg holdt for meg selv. 

Endret av Meg
  • Like 2
Skrevet

Jeg har også mitt å si om et par veterinærer, men holder meg til å gi faktaopplysninger når det spørres om anbefalinger... Om man snakker om alvorlig feilbehandling så finnes det instanser for å rapportere det.

Jeg ble veldig overrasket over artikkelen, for jeg har aldri hørt noe om det før. Javisst er det et par som har fått gjennomgå i spørsmål om anbefalinger, men igjen direkte på konkret tilfelle, og lite om potensielle reaksjoner om henging eller skyting av veterinærene.

@Cams hvor har du dette med høy selvmordsrate fra? I Norge?

  • Like 1
Skrevet
Just now, simira said:

Jeg har også mitt å si om et par veterinærer, men holder meg til å gi faktaopplysninger når det spørres om anbefalinger... Om man snakker om alvorlig feilbehandling så finnes det instanser for å rapportere det.

Jeg ble veldig overrasket over artikkelen, for jeg har aldri hørt noe om det før. Javisst er det et par som har fått gjennomgå i spørsmål om anbefalinger, men igjen direkte på konkret tilfelle, og lite om potensielle reaksjoner om henging eller skyting av veterinærene.

@Cams hvor har du dette med høy selvmordsrate fra? I Norge?

ikke meg du spurte, men det er et tema ja

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4266064/

 

og i nyeste veterinær tidskrift er tema psykisk helse hos veterinærer. Skumle greier dette her. 

Skrevet (endret)
Just now, simira said:

 

@Cams hvor har du dette med høy selvmordsrate fra? I Norge?

Det å være veterinær er en veldig tøff jobb, og når man som utgangspunkt kommer inn i yrke fordi man er så glad i dyr og til gjengjeld opplever mye deprimerende og triste situasjoner, tildels ofte daglig, så gjør det til at veterinærer har dobbelt så høy selvmordsstatistikk enn alt annet helsepersonell. Netthets gjør det neppe bedre på toppen av dette. Skal jeg snakke fra et personlig perspektiv så vet jeg hva netthets kan gjøre med folk, og dersom man ikke er mentalt forberedt på det og vet hvordan deale med slike situasjoner så forstår jeg godt at det kan gjøre folk deprimert og i ekstreme tilfeller suicidale. 

Her er litt fra en studie gjort i Canada:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4266064/

"Suicide 19% of the respondents (n = 135) have seriously thought about suicide and 9% previously attempted suicide. Of those who have seriously thought about suicide, 55% consulted a specialist, 49% still feel they are at risk to repeat."

https://www.avma.org/News/JAVMANews/Pages/150401d.aspx

"from the CDC.

The survey results, based on answers from more than 10,000 practicing veterinarians—most (69 percent) of whom are in small animal practice—revealed the following:

  • 6.8 percent of males and 10.9 percent of females in the profession have serious psychological distress compared with 3.5 percent and 4.4 percent of U.S. male and female adults.
  • 24.5 percent of males and 36.7 percent of females in veterinary medicine have experienced depressive episodes since veterinary school, which is about 1 1/2 times the prevalence in U.S. adults overall throughout their lifetime.
  • 14.4 percent of males and 19.1 percent of females who are veterinarians have considered suicide since graduation. This is three times the U.S. national mean.
  • 1.1 percent of males and 1.4 percent of females in the veterinary profession have attempted suicide since veterinary school."
Endret av Cams
Skrevet

Jeg er ikke overrasket. Jeg har sett hva folk greier å lesse av seg når de er missfornøyd med behandlingen de har fått hos veterinær. Jeg har flere ganger lest om folk som blant annet har blitt anbefalt å avlive hunden pga. sykdom (kreft f.eks.), der de ved å få en second opinion har fått et helt annet svar og en helt annen diagnose. Jeg forstår at folk blir frustrerte og sinte når sånt skjer. Jeg har selv fått feilbehandlet en hund hos veterinær, ikke like alvorlig, men konsekvensen var at jeg holdt hunden borte fra andre hunder og med minimalt med aktivitet etter anbefaling fra veterinæren i 3 måneder, når det viste seg at en liten pille ville gjøre hunden frisk. 

Jeg endte med å bytte veterinærkontor etter dette. Jeg har så klart ikke hetset veterinæren verken på nett eller ellers, men jeg kan på en måte forstå at folk tyr til dette i frustrasjon. På den andre siden så er det IKKE greit å legge navn og arbeidssted når man lufter tanker i frustrasjon. Vi må huske på at veterinærer også er mennesker og at de kan gjøre feil, på lik linje med alle oss andre. 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...