Gå til innhold
Hundesonen.no

Løken gård


Midas
 Share

Recommended Posts

Mulig dette har vært her før, men nå er det igjen et opprop om å få stengt løken gård som driver oppdrett av hunder og katter for å eksportere til forsøkslabratorier rundt om i Europa. 

Det er helt tragisk, men ut ifra det jeg har lest er det lovlig og de driver med Mattilsynet og statens velsignelse. Utrolig provoserende. Lurer på om det er medikamentell eller kosmetisk forskning de selges til? Gården blir jo aldri stengt så lenge det ikke er ulovlig det de driver med. 

http://www.lokengard.no/node/1

 

 

 

  • Sad 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge hundene og kattene har et godt liv FØR det forskes på de, ser jeg ingen problemer med dette.  Dyrene er enten dopet helt ned, eller døde når det forskes på de.  Mennesker skal være veldig glade for all den forskningen som er gjort på dyr, slik at vi har fått bedre medisiner, bedre behandling ved sykdom osv.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 23.10.2018 at 11:03 AM, spot skrev:

Så lenge hundene og kattene har et godt liv FØR det forskes på de, ser jeg ingen problemer med dette.  Dyrene er enten dopet helt ned, eller døde når det forskes på de.  Mennesker skal være veldig glade for all den forskningen som er gjort på dyr, slik at vi har fått bedre medisiner, bedre behandling ved sykdom osv.

Mener du altså at en hund som sitter i bur, uten noe særlig menneskelig kontakt og meningsfylte oppgaver i flere år har et godt liv? 

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Quack skrev:

Mener du altså at en hund som sitter i bur, uten noe særlig menneskelig kontakt og meningsfylte oppgaver i flere år har et godt liv? 

Nei, det mener jeg selvsagt ikke.  Men hundene på Løken lever et godt liv, og ikke slik du beskriver.  Har godt kjennskap til gården.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som det inkonsekvente dyret jeg er, så møter jeg meg selv i døra når det kommer til saker som det her. Synes jeg det er fælt? Ja. Samtidig så gafler jeg (fortsatt) i meg for mye kjøtt som helt sikkert kommer fra dyr som har hatt en langt kjipere liv enn de på Løken. I tillegg mener jeg at forskning er veldig, veldig viktig. I de tilfellene hvor man ikke bruke dyr, så ser jeg selvfølgelig helst at man ikke gjør det. Rent kosmetisk og overfladisk skit f.eks. trenger vi ikke bruke dyr til, det kan vi heller kline i eget tryne. Men for svært mye forskning finnes det ingen gode erstatninger (med mindre vi skulle begynt å bruke mennesker...). Det er ikke sånn at forskere er onde personer som liker å plage dyr heller. Man tar jo en vurdering på at man synes de mulige fordelene veier opp for ulempene. Hvor skulle man satt en (fiktiv) grense for hvilke dyr som er innafor å bruke - rotter, griser, kuer? Alt annet enn akkurat de dyrene vi her i vesten har valgt å ha som kjæledyr?

Bare noen strøtanker. Jeg blir uvel av å se for meg min egen hund i en sånn setting, men det blir jeg for så vidt når jeg kommer på at griser vel er omtrent like smarte som hunder (om ikke smartere) og at vi allikevel behandler dem ganske dårlig på et daglig basis rundt omkring. Så, ja. På mange måter tenker jeg at det egentlig er mer forsvarlig å bruke dyr i forskningsøyemed, forutsatt at man tar godt vare på dem, enn til et (overdrevent) kjøttkonsum? Har jeg kommet frem til, da. Men jeg sliter også mer og mer med å forsvare eget kosthold.

Bah. For en trist tråd og rotete tankerekke fra min side. Men, don't mind me. Jeg skal bare gå borti et hjørne her og stikke hodet ned i sanda og late som om verden er regnbuer og enhjørninger litt til - ihvertfall frem til lunsj.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

23 timer siden, Quack skrev:

Da kan du jo fortelle oss hvordan de har det, siden det man kan lese om gården ikke stemmer? :)

Nå er ikke jeg spot men, fra mattilsynets tilsynsrapporter:

I 2007:

«Verken hundene eller kattene ble holdt i bur.»

2011:

«I tilsynsrapporten fra 2011 skriver Forsøksdyrutvalget ved Mattilsynet at gården har katt og hund fordelt på fire rom og ett isolat. Det opplyses at dyrene har leker, tyggegjenstander og uteaktiviteter.»

 

2013:

»På tidspunktet hadde gården ifølge rapporten 40 hunder og 25 katter fordelt på flere avdelinger. Dyrene hadde tilgang på trapper, tømmerstokker, leker, klorematter og lignende. Ingen av dyrene var i bur. Hundene hadde eget uteområde på gården, mens utvalgte katter ble luftet i bånd.»

 

Hentet fra denne artikkelen: https://www.faktisk.no/artikler/Nn5/dette-vet-vi-om-loken-gard?fbclid=IwAR2pt67PIfRVuq1d96NPC-p34x2vMMR3U4lMzwyYfW2pzZkvCUzCRcQc8q0

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gården selger ikke så mange dyr til forskning som det oppropet skulle ha det til. Gården har solgt dyr til Norge og Sverige, og til forsøksorganisasjoner dem veit har god dyrevelferdshensyn. De sa til og med nei til forespørsel fra Tyskland siden dem ikke visste noe om hvordan det var der. Alle dyra som blir solgt og brukt i Norge havner i ett detaljert system i Mattilsynet. Nå er disse forsøkene medisinske og gitt masse svar på forhold som angår hjerte. Alle dyra bedøves slik dem ville vært under en operasjon, og avlives uten å bli vekt opp. Ellers så er det visst enkle undersøkelser som blodprøver osv. I en del tilfeller trenger vi dessverre at levende individer forskes på :hmm: for å utvikle medisinfaget. Han som har laget oppropet har brukt falske bilder iforhold til gården... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

VG har publisert en litt mer nyansert artikkel, der står det at de jobber for å gi hundene innhold i dagene når de er hos de. I tillegg så er det en oversikt over hvor stor andel av hundene som er solgt til forsøk i Norge som er terminalforsøk og hvor mange som ikke er det. Som om det verste som kan skje disse hundene er å sovne inn. Vil tro at de hundene som bor i forsøkslabratorier (?) over tid og blir brukt til spytt og blodprøver har det mye verre enn de som bare får sovne inn. 

Jeg forstår at det i medisinsk forskning ikke alltid finnes metoder som er tilfredsstillende utenom å bruke dyr. Medisinsk forskning er viktig, og at de ikke selger dyr til land hvor de ikke har oversikt over hvordan dyrene blir behandlet er jo betryggende, hvis det stemmer. 

 

I artikkelen i VG så sier eier eller noe av løken gård at de omtrent går i null fordi dyrene skal ha veterinærtilsyn og fôr, og arbeiderne skal ha lønn. Det skulle jeg gjerne likt å sett en oversikt over. Hvorfor i alle dager skulle de holde denne omstridte og forhatte bedriften gående i tiår etter tiår om de gikk i null? 

De har også lurt oppdrettere og måtte gitt tilbake hunder når oppdretterne ble klar over at hundene de hadde solgt skulle brukes til å avle forsøksdyr eller selges til forsøk. Så helt rent mel i posen har de vel ikke. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var en plass dem tok for seg inntjeninga på gården. Men finner det ikke igjen. Det var noe med at den typen selskap gården er registrert som iforhold til Brønnøysundregisteret. Dersom ei bedrift hadde under 5 millioner i inntekt var dem ikke pliktig å bli registrert inn i det offentlige registeret til Brønnøysund. Det er registrert 5 årsverk på gården såvidt jeg husker. I tillegg var det en del som jobbet som frivillige der. 

Det er ganske lett å hive seg med på å hetse noen i dagens nettsamfunn. Det er kanskje lurt å stoppe opp litt, og være litt kritisk til hva som deles. 

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Mira2.0
Akkurat nå, AnkiogBonita skrev:

 

Det er ganske lett å hive seg med på å hetse noen i dagens nettsamfunn. Det er kanskje lurt å stoppe opp litt, og være litt kritisk til hva som deles. 

Det er nok helt riktig. Lett å la seg rive med av følelser, ingen liker tanken på at dyr lider. Men hvis man ser på de fakta som finnes er det ikke nødvendigvis slik at den første følelsen man får er riktig. Faktasjekk er en fin side. ;) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Midas skrev:

I artikkelen i VG så sier eier eller noe av løken gård at de omtrent går i null fordi dyrene skal ha veterinærtilsyn og fôr, og arbeiderne skal ha lønn. Det skulle jeg gjerne likt å sett en oversikt over. Hvorfor i alle dager skulle de holde denne omstridte og forhatte bedriften gående i tiår etter tiår om de gikk i null?

De tilbyr jo en nødvendig vare. Er da vel mange bedrifter og foretak i ulike bransjer som kanskje ikke går med dundrende overskudd. Å gå omtrent i null etter at alle utgifter er dekket er kanskje godt nok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...