Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mynte fores med V&H og får iblant veldig hard avføring. Det blir liksom sittende fast der bak og kommer ikke helt igjennom. Dette er svært smertefult og hunden hyler og bærer seg helt til det plutselig plopper ut. Idag måtte jeg prøve å hjelpe til. Bæsjen var helt steinhard. Etterpå kom myk bæsj ut.  Stakkars liten. :(  Hva kan jeg tilsette i maten for å hjelpe på?    Det skjer ikke hele tiden,men nå og da. Syns så synd på ho når hun hyler slik. 

Skrevet

Litt vann til hvert måltid, og hvertfall en gang om dagen kan du i tillegg tilsette litt omega-3-olje/littegranne ister/et egg uten skall/fet fiskefilet/kjøtt med en del fett (rått uten salt), og så er der viktig med mosjon for normal fordøyelse.

  • Like 1
Skrevet (endret)

Olje, vann, tørrfôr, rå eller kokte grønnsaker. Alternativt kokt ris (ene sorten V&H er jo tilsatt ris, for hunder som plages med for hard avf.)

Legge til: du kan egentlig legge til uendelig mye. Spørsmålet er hva du selv er komfortabel med å gi :) 

Endret av Shokata
  • Like 1
Skrevet

Mira sleit med det samme. Jeg endte med å gi litt tørrfor til frokost hver dag for å holde magen i sjakk. I perioder det var ekstra ille fikk hun kokte gulrøtter, og var det helt krise fikk hun 1 ss parafin i maten. Det som funka best var dog når hun gikk løs i stallen og spiste så mye møkk hun ville :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Jeg strør litt kruskakli på toppen, når min får vom. Det ser ut til å hjelpe godt på min. Har jeg grønnsaker igjen etter middagen, hender det at han får det også :)

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Takker for tips! Gulrot og potet(kokt) liker hun godt,og ris. Kan jo tilsette noe  av det. Hva med biola? 

Hunder har litt annen probiotika enn oss, og vil ikke ha full effekt av biola. Det fikk i alle fall jeg beskjed om da min måtte få masse antibiotika og sånn. Min blir også hard i magen av bare V&H, så jeg fôrer med tørrfôr i tillegg. Jeg har undersøkt før og fant informasjon om at det hundene mangler når de får ferdig oppmalt råfôr er fiber, og alt av grønnsaker, kruskakli og brun ris (fiberet er i skallet på risen) gir fiber. Det er også viktig at hunden får i seg nok væske. Nok fiber, men for lite væske gjør det verre! 

  • Like 1
Skrevet

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Skrevet
Akkurat nå, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Olje smører jo systemet, og vil nok også hjelpe :) Håper du finner ut av det! 

  • Like 1
Skrevet
2 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Jeg gir vann i matskåla med littegrann olje i hver dag for å få dem til å drikke mer. Bruker av vår matolje: olivenolje, gresskarfrøolje eller riskliolje. Det drikker de med glede uansett om de er tørste eller ikke. 

Ene hunden får kokt kål eller kålrot i råfôret sitt for å fylle opp, for den har lett for å legge på seg og alt den får utenom av treningsgodbiter trekkes fra på matporsjonen. Kål og kålrot tilfører lite energi/kcal og er velsmakende og billig. Fryser ned i raus porsjonsbit og serverer frossen. Da fungerer det som tannrens også, særlig kålen. Aldri rå kål, det er hardt for magen og gir dem dårlig ånde. 

Skrevet
22 minutes ago, Wilhelmina said:

Jeg prøver å overtale min til å spise rå gulrot, men det er visst ikke mat mener hun...

Mens jeg har en som har gulrot som en av sine livretter :lol: Han kunne sikkert levd på det i flere dager... :lol:

Skrevet
55 minutter siden, Mardina skrev:

Mens jeg har en som har gulrot som en av sine livretter :lol: Han kunne sikkert levd på det i flere dager... :lol:

Mira også kunne belønnes med gulrøtter, namnam!

Skrevet

Igår fikk hun kveldsmat bestående av vom&H, en dæsj olivenolje, vann, et fiber knekkebrød, to kokte gulrøtter og et par kokte potet, og en dæsj biola.   Og imårres fikk hun en brødskalk av mitt hjemmelagde speltbrød med lite gjær.  Så spent på å se hvordan fordøyelsen blir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...