Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De siste dagene har det vært veldig varmt, og varmere skal det bli til uka. Da får vi litt utfordringer med hvordan vi kan aktivisere valpen vår på 10 uker. Vi har hittil stort sett pleid å ha små turer i nærområdet, leke med andre hunder, søk etter godbiter eller innøving av kommandoer som trening ute, men i varmen blir hun så daff og legger seg bare ned (forståelig nok). Det prøver vi å ta hensyn til, men problemet er at hun da ikke får brukt energien sin. Med en gang vi kommer inn (hun vil også gjerne være inne ettersom det er svalere), blir hun da en energibunt og vil leke. Vi ønsker jo at vi i hovedsak er rolige inne, og lek og aktivisering skal skje ute. I tillegg så vet vi ikke helt hvordan hun kan aktiveres og stimuleres inne, med unntak av å få kong med leverpostei. Og når det trikset er brukt, så er det mange timer igjen av dagen. 

Bør også nevne at vi bor i leilighet, så vi har ikke mulighet til å bare åpne døra og ha henne i hagen

Derfor tar vi gjerne imot tips på hva vi kan gjøre for å stimulere og «slite ut» valpen nå når det er så sterk varme. 

Skrevet

Gå tur tidlig/sent. Gå tur ved vann eller i områder hvor det er bekker osv å kjøle seg ned i under veis. Dusj valpen i litt kjølig vann før dere går ut så den blir gjennomvåt, om dere ikke har vann i nærheten,  eller kjøp et plaskebasseng å ha med ut om dere skal trene. Evt bare vær litt lengre ute,  gå litt,  sitt litt å se på livet og gå litt igjen etc. 

Inne kan dere jo trene,  sitt, dekk,  andre triks eller lydighetsøvelser. Søk etter godbiter(dette kan gjøres ganske utfordrende etterhvert som han skjønner greia). 

Skrevet

Takk for tips! I går prøvde vi godbitsøk inne, og det funket ganske bra. I dag har vi prøvd med godbiter i flaske, og det har vært kjempegøy! Hun har holdt på med den flaska i timesvis nå.

Vi skal gå til innkjøp av en kjølematte som vi både kan ha inne (er rimelig varmt i leiligheten på ettermiddagen, når sola står på), også kan vi jo ta den med ut når vi skal ut og gå også. Har også tenkt å kjøpe oss en gulvvifte, slik vi får sirkulert litt bedre lufta her! 

Er jo meldt opp mot 30 grader hele denne uka! Stakkars lita med tjukk pels. 

Vi har mulighet til å gå tur der det er vann, men problemet da er at man må gå i ca 10 minutter (altså 20 med valpeføtter ;) ) før man kommer til vannet, og det er en del oppoverbakker. Men å bade henne først var ikke så dumt! Eneste er at hun er relativt skeptisk til badekaret, men men. Får bare venne henne til det.

Skrevet

Tips: Kjøp ett billig badebasseng (en av de små) på lekebutikken, ha i litt vann (bør ikke være mye, noen cm "dypt", lunkent i temp. Her har både valp og voksne utrolig mye glede av det! 
Lille Smula på bare 10 uker elsker det og leker, legger seg ned og storkoser seg. 
Kjøp ett som har bunn som du ikke trenger å blåse opp, da tåler det mer før det går i stykker :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...