Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er på utkikk etter blandingshund Dverpincher/Jack Russell men vet ikke helt hvor jeg kan få tak i det. Har gjort noen søk, uten hell. Kan noen av dere andre medlemmer hjelpe? 

Skrevet

Nå har det seg slik at flere bekjente har den blandingen og ingen har hatt sykdommer/plager med sine hunder. De av vennene mine som har renraset har dessverre ikke samme erfaringen. Uansett så er det ett valg jeg har tatt så om noen vet av så ville jeg satt pris på tilbakemelding.

Skrevet

Jeg vet ikke om noen her på forumet som vil promotere en slik blanding. Det er like stor fare for at en blanding blir syk, som en renraset. Nå har disse rasene noe av de samme problemene, så sånn sett er det ikke krise, men det er ingen grunn til å blande to gode hunder av samme rase. Om du kjøper fra en seriøs oppdretter så bør det gå fint å finne en frisk hund, da kan du sjekke stamtavler og se hvilke hunder som har for eksempel patellaluksasjon bakover. Dette vil du ikke nødvendigvis vite hos en blanding, særlig siden mange som avler på blandinger ikke er spesielt seriøse og ikke tar de samme testene som raseoppdrettere.

(jeg lurer også litt på hvor mange du kjenner som har akkurat de rasene, siden du åpenbart kjenner flere friske tilfeller av akkurat den blandingen, og flere syke tilfeller av hver av de renrasede?)

Skrevet

Jeg lurer også på definisjonen av frisk? Er disse hundene helsetestet for relevante sykdommer? En del plager vises ikke før det er gått veldig langt, og noen er ikke synlige i det hele tatt. En del hunder er også veldig flinke til å skjule f.eks. smerter. Derfor helsetestes renrasede hunder rutinemessig før avl. Ser man på statistikken vil naturligvis blandingshunder virke friskere, fordi så få er testet.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...