Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder begynner å krangle


SaraSL
 Share

Recommended Posts

Har to hunder i huset en på 1 år og en på snart 6. I dag opplevde jeg at de kranglet. ett familiemedlem kom inn i huset og begge ville hilse. yngste prøvde å dytte eldste vekk for å få kos. Den edlste bet over snuten som hun som regel gjør når hun blir for innpåsliten. hun ga flere advarsler og gikk på litt hardere, men da begynte yngste å ta igjen så de begynne å krangle. jeg tok yngste opp og tok henne ut etter flere "angrep". har ikke opplevd at yngste har tatt igjen. Noen tips til hvordan jeg skal håndtere dette? har flere ganger hørt de skal finne ut av det selv men er redd for at de skal skade hverandre...  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har samme problemstilling, hundene er bare litt eldre. Og unghunden erter opp den eldre ved å bjeffe og lekebite. De er ikke innendørs, men står adskilt i hundegård. De kan "slåss" gjennom nettingen. Jeg lufter de hver for seg etterat senior skadet den unge ganske stygt. Han bet også over snuten. Jeg hadde trodd at de ville funnet sin plass i rangordningen. 

Så jeg følger interessert med i denne tråden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitt beste råd er å ikke gi dem muligheten til å tirre hverandre. Du har en pågående unghund som brått har utviklet nok selvtillit til at den ikke finner seg i å bli herset med av eldste. Personlig har jeg lite tro på at hunder ordner opp i slike saker selv. Har man to individer som ikke lar seg pille på nesa, kommer det til å smelle stygt.

Jeg ville ikke latt eldste få kontrollere og tukte den yngre hunden, før eller siden renner begeret over for unghunden. Ei ville jeg latt unghunden få være pågående nok til at eldste føler at den trenger å gi beskjed. Skjerm dem fra hverandre.
Er det noen situasjoner man ser tendenser til ufin oppførsel eller tydelig demping fra den ene hunden, unngå å ha dem sammen i disse situasjonene, evt. gi tydelig beskjed om at slik oppførsel ikke tolereres. Dette er mer effektivt enn å drive brannslukking. Dess flere krangler de får ha, dess mer negativ stemning blir det mellom hundene.

  • Like 4
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hos mine kan det oppstå litt gnistringer når de begge skal hilse. Det er i grunnen ikke noe stort problem, men for å være fair med hundene får de kjapt hilse hver for seg. Slipper en bort til,  får hilse kjapt, slipper nummer to til kjapt før begge får gjøre hva de vil. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...