Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er så usikk på hvilken rase som er rett for meg.

Lists med krav blir bare lenger og lenger.

Jeg mener ddt er uhyre viktig å tenke nøye gjennom dette valget, men mulig jeg har tippa over nå, og tenker litt for mye...

 

Jeg ønsker neg en middels stor hund.

Jeg liker veldig godt type Boxer, Pit, CC, DC og Am Bull.

Men, jeg liker også Groenendael, Lapphund og Eurasier!

Jeg hadde egentlig bestemt meg Boxer for mange år siden.

Men  så sier mange at de krever SÅ mye mosjon!

Også er det dette med sykdommer.

Jeg vil.ha en.friskest mulig hund uten plager.

Hvordan er det egentlig med Boxer, har den store plager grunnet utseende?

 

Jeg er ikke en.veldig god leder, så.jeg kan.ikke ha en veldig egenrådig, stri, dominant hund.

Jeg vil.ha hannhund.

Jeg går to turer om.dagen med han jeg har nå, 30-60 minutter. Jeg er ikke veldig sporty, så.å.tro at jeg skal begynne med agility ol er ikke aktuelt.

Mao ikke veldig høyt aktivitetsnivå.

Og ikke en supersmart rase som må aktiviseres mentalt. Igjen, agility - skjer ikke.

 

Jeg kan.godt tenke meg litt vakt, men.det er ikke viktig.

Ikke en.arbeidshund, men en.kompis :-)

En glad, lærevilig, ikke for smart, underdanig hund.

Og nei, ikke Labrador :-D

Noe mer spennende.

Skrevet

Med CC mener du da chinese crested?

Det er en vesentlig forskjell på rasene du lister opp. Hvis du selv mener du ikke er en spesielt god leder (hva legger du i det?) så bør du nok ikke ha en hund med noe vakt. Det er ofte hunder som trenger en tydelig eier som setter grenser, blant annet når de får lov til å varsle/vokte og ikke. Om du er ute etter en førermyk hund som skal ha 1-2 timer tur om dagen og ikke noe mental aktivisering så anbefaler jeg deg å se på selskapshundgruppen.

  • Like 3
Skrevet

Men hvis du ikke vil ha en rase som kan være egenrådig, stri eller dominant, og vil ha hannhund, så utgår jo egentlig både cc, dc og ambull og den type raser. Og om du vil ha en hund som ikke har høyt energinivå så utgår også boxer. 

  • Like 4
  • Thanks 3
Skrevet

En groenendael som ikke får mental og fysisk stimuli kan fort bli en oppfinnsom og slitsom hund. Selv om det ofte er den av belgerne som er «latest», så trenger den å bruke hode. 

Skrevet

Groenendael trenger også en som er tydelig. Hvis ikke vil nok den gå rundt alle regler og bestemme litt selv. Og som AnnikenK sier, så vil den trenger noe mental stimuli, hvis ikke blir den veldig oppfinnsom, og slitsom å ha i hus. 

Av de rasene du skisserer, og det du kan tilby ville jeg sett rundt lapphund og eurasier :) 

Skrevet

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Skrevet

Har hørt at det er mye sykdom på ca de bou, men vet ikke om det fremdeles stemmer. Jeg også tenkte litt på den. 

Skrevet
11 hours ago, Malamuten said:

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

  • Thanks 1
Skrevet
55 minutes ago, simira said:

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

Vell,  det er vell et definisjonsspm,  jeg vet det finnes ipolinjer osv nedover på kontinentet,  men de jeg har møtt har ikke akkurat vært råskinn.  De har vært tildels treige og tungmotiverte  og lite krevende hunder.  Kjekke hunder altså,  men langt unna noe jeg hadde kjøpt om jeg skulle trene/konkurrere  hund.

jeg tror nok berner sikkert er enda enklere, men noe sier meg at grosser kanskje treffer ts litt mer om i det hele tatt.  Som sagt så vet jeg ikke så veldig masse om disse så hun får sjekke selv detaljer,  men jeg har inntrykk av at det er litt annet kaliber enn dogo osv,  selv om de sikkert ikke er helt blottet for vokt/vakt nødvendigvis.  Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

  • Like 1
Skrevet
6 minutter siden, Malamuten skrev:

Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

  • Like 1
Skrevet
1 hour ago, QUEST said:

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

Ja, og det er vell det vi diskuterer nå da, hvilke raser som kan passe ts sine forutsetninger.  Hun bør kanskje ikke velge de strieste,  galeste, mest alvorlige ettersom hun hverken har høyt aktivitetsnivå eller er en tydelig leder (etter egen beskrivelse),  men jeg tenker at det utelukker ikke alt med mer vakt/vokt enn en labrador. 

Skrevet

@Carmenlita Glemte å nevne ifht boxer, jeg vet ikke om de plages med noe relatert til utseende/bygning, men de har MYE å stri med. Hjerte, allergier, spondylose mm. Og med det aktivitetsnivået du beskriver at du har så tror jeg uansett det bør utgå. 

Om str ikke er så viktig, lapphund og eurasier er jo ikke så store da, så hva med bullterrier? Bulledyr, klovner, ikke voldsomt aktive, ikke avlet for jobb (nå lenger iallefall), robuste og man slipper vokt osv som kan sette litt mer krav til eiers struktur. Utseendet er kanskje ikke for alle, men. Eller enda litt mindre så har man jo staffen. Litt kvikkere/mer aktiv igjen, men fortsatt ikke noen ekstremhund. Dog får man jo ofte samkjønnsaggresjon igjen her da, og dels hos bullterrieren og. Det gjelder jo mange av rasene du ønsker forøvrig. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...