Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av rase.


Carmenlita
 Share

Recommended Posts

Jeg er så usikk på hvilken rase som er rett for meg.

Lists med krav blir bare lenger og lenger.

Jeg mener ddt er uhyre viktig å tenke nøye gjennom dette valget, men mulig jeg har tippa over nå, og tenker litt for mye...

 

Jeg ønsker neg en middels stor hund.

Jeg liker veldig godt type Boxer, Pit, CC, DC og Am Bull.

Men, jeg liker også Groenendael, Lapphund og Eurasier!

Jeg hadde egentlig bestemt meg Boxer for mange år siden.

Men  så sier mange at de krever SÅ mye mosjon!

Også er det dette med sykdommer.

Jeg vil.ha en.friskest mulig hund uten plager.

Hvordan er det egentlig med Boxer, har den store plager grunnet utseende?

 

Jeg er ikke en.veldig god leder, så.jeg kan.ikke ha en veldig egenrådig, stri, dominant hund.

Jeg vil.ha hannhund.

Jeg går to turer om.dagen med han jeg har nå, 30-60 minutter. Jeg er ikke veldig sporty, så.å.tro at jeg skal begynne med agility ol er ikke aktuelt.

Mao ikke veldig høyt aktivitetsnivå.

Og ikke en supersmart rase som må aktiviseres mentalt. Igjen, agility - skjer ikke.

 

Jeg kan.godt tenke meg litt vakt, men.det er ikke viktig.

Ikke en.arbeidshund, men en.kompis :-)

En glad, lærevilig, ikke for smart, underdanig hund.

Og nei, ikke Labrador :-D

Noe mer spennende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med CC mener du da chinese crested?

Det er en vesentlig forskjell på rasene du lister opp. Hvis du selv mener du ikke er en spesielt god leder (hva legger du i det?) så bør du nok ikke ha en hund med noe vakt. Det er ofte hunder som trenger en tydelig eier som setter grenser, blant annet når de får lov til å varsle/vokte og ikke. Om du er ute etter en førermyk hund som skal ha 1-2 timer tur om dagen og ikke noe mental aktivisering så anbefaler jeg deg å se på selskapshundgruppen.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvis du ikke vil ha en rase som kan være egenrådig, stri eller dominant, og vil ha hannhund, så utgår jo egentlig både cc, dc og ambull og den type raser. Og om du vil ha en hund som ikke har høyt energinivå så utgår også boxer. 

  • Like 4
  • Thanks 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Groenendael trenger også en som er tydelig. Hvis ikke vil nok den gå rundt alle regler og bestemme litt selv. Og som AnnikenK sier, så vil den trenger noe mental stimuli, hvis ikke blir den veldig oppfinnsom, og slitsom å ha i hus. 

Av de rasene du skisserer, og det du kan tilby ville jeg sett rundt lapphund og eurasier :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 hours ago, Malamuten said:

av de rasene du nevner så er det egentlig bare lapphund og eurasier jeg tenker kan passe deg. Men hva med å legge til noen flere alternativer?  Jeg er litt på ukjent grunn her så du får ta det med en klype salt og sjekke opp detaljer selv,  men mener ca de bou (eller hvordan det skrives) er mildere enn de andre mastiffene du har ramset opp, men ellers relativt  lik i utseende og aktivitetsnivå. Grand danois, stor, men.  Noen av sennenhundene,  feks grosser eller appenzeller? (litt usikker på vokt osv her), howavart,  litt i samme kategori som belger,  men ikke fult så høygir. 

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

55 minutes ago, simira said:

Hovawart er en brukshund? Mitt inntrykk er at de er vel så krevende som belgerene, men det kan kanskje komme litt an på hvem man snakker med? Sennenhundene du nevner tror jeg heller ikke er et godt alternativ mtp vokt. Da kanskje heller berner sennen.

Vell,  det er vell et definisjonsspm,  jeg vet det finnes ipolinjer osv nedover på kontinentet,  men de jeg har møtt har ikke akkurat vært råskinn.  De har vært tildels treige og tungmotiverte  og lite krevende hunder.  Kjekke hunder altså,  men langt unna noe jeg hadde kjøpt om jeg skulle trene/konkurrere  hund.

jeg tror nok berner sikkert er enda enklere, men noe sier meg at grosser kanskje treffer ts litt mer om i det hele tatt.  Som sagt så vet jeg ikke så veldig masse om disse så hun får sjekke selv detaljer,  men jeg har inntrykk av at det er litt annet kaliber enn dogo osv,  selv om de sikkert ikke er helt blottet for vokt/vakt nødvendigvis.  Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Malamuten skrev:

Men nå er det jo ikke sånn at alle grader av vokt eller skarphet er vanskelig og håndtere eller er krevende,  det kommer veldig an på helheten i hundens mentalitet, egenskaper og væremåte. Det er jo tildels individavhengig selvsagt,  men som regel også ganske tydelige forskjeller innenfor raser.  

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, QUEST said:

For ikke snakke om at det kommer veldig an på eiers kunnskap/evne  til å håndtere disse egenskapene..

Ja, og det er vell det vi diskuterer nå da, hvilke raser som kan passe ts sine forutsetninger.  Hun bør kanskje ikke velge de strieste,  galeste, mest alvorlige ettersom hun hverken har høyt aktivitetsnivå eller er en tydelig leder (etter egen beskrivelse),  men jeg tenker at det utelukker ikke alt med mer vakt/vokt enn en labrador. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Carmenlita Glemte å nevne ifht boxer, jeg vet ikke om de plages med noe relatert til utseende/bygning, men de har MYE å stri med. Hjerte, allergier, spondylose mm. Og med det aktivitetsnivået du beskriver at du har så tror jeg uansett det bør utgå. 

Om str ikke er så viktig, lapphund og eurasier er jo ikke så store da, så hva med bullterrier? Bulledyr, klovner, ikke voldsomt aktive, ikke avlet for jobb (nå lenger iallefall), robuste og man slipper vokt osv som kan sette litt mer krav til eiers struktur. Utseendet er kanskje ikke for alle, men. Eller enda litt mindre så har man jo staffen. Litt kvikkere/mer aktiv igjen, men fortsatt ikke noen ekstremhund. Dog får man jo ofte samkjønnsaggresjon igjen her da, og dels hos bullterrieren og. Det gjelder jo mange av rasene du ønsker forøvrig. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er en fin alder. Mine to yngste blir to år i slutten av april. Kjører med de alt fra 12 km til 3 mil. Har noen ruter der jeg må på asfalten litt så jeg kommer til en runde men da tar jeg hastigheten så lav som mulig og bruker potesokker. De med gummi er fint til asfalt. Jeg bruker hundepark (50 mål) 1-2 ganger i uka med flokken som variasjon.  Når jeg kun hadde én husky syklet jeg også rundt mila hver dag for at han skulle være fornøyd. Gåturer var/er han aldri ordentlig fornøyd med. Kunne gå i skogen flere timer for så å komme hjem og løpe rett bort til sykkelen.  
    • Har hatt en helt spinnvill dag på gratis valpekurs av instruktørstudenter på K9 Hundesenter, Midt-Norsk Kompetansesenter for Hund (som har busstopp rett utenfor, 25 min fra Trondheim sentrum innen samme billettsone). Kjempeflinke studenter og lærere og flott opplegg, men bevares for en villstyring han er i den settingen. Kurs/fellestrening er det gøyeste han vet. Han er så rolig og grei når vi er rundtomkring ellers, men akkurat i den settingen der er han bare i taket av forventninger og iver.  Lyd.  Så intens vokal.  All energien han har ombord. Sju sommere og sju vintre. Sommer er supert. Lett å be og verdens letteste å belønne med lek har blitt. Vinter kommer ut i form av lydbølger. Full storm. Verste jeg har opplevd. Har hatt to raser hvis første egenskap folk forbinder med dem er "gneldrebikkjer" og ingen av de to lagde lyd, så jeg trodde jeg var flink til å trene hund av med utidig lyd. Det var feil. Valgte de første ukene med Ede å avvente med å sette cue på hals, fordi det kom bare sutrete bjeffing, og den tonen og stemningen ville jeg ikke ha. Så glemte jeg å begynne jobbe med å få det på cue da det gikk over i mer riktig toneleie. Nå er jeg neck deep i alt annet enn shhhh-it fra Ede. Øverste prioritet den nærmeste tiden blir derfor lyd av og på.  Hilseiver er et annet problem jeg har påført meg ved å la ham ha en selvstendig relasjon med naboen. Det er jo kjempebra at de er glade i hverandre og har funnet sin omgangsrutine, men trenger lære Ede at det ikke er sånn vi hilser på fremmede. Arrangerte hilsesituasjoner er derfor prioritet nr to.  Å finne ro på kommando blir neste prioritet. Han er litt som Charlie Sheen på treningssenteret: "I've got one gear: GO!" ..eller, han har flere, men muttern knoter noe ****** med å finne ut av de. Oppleves som en automatkasse som innimellom henger seg opp på D. P-knappen lever sitt eget liv og slår plutselig inn midt på gulvet om en setter den i N for lenge. Ikke vanskelig å sette tilbake i D, men når en VIL ha den i P, så henger den seg ofte opp på D og gir gass av seg selv. Toyota har bedre self drive software. Vi har derfor meldt oss på "Selvbeherskelse og impulskontroll" kurs. Suksess er om det føles som wasted money når vi kommer dit, for det starter ikke før i april. Det er lenge til med den Duracell-krabaten her.  Dagens virkelige gladnyhet er at begge testiklene er nede i pungen nå. Tror den andre landet i morges, for Ede sluttet plutselig å jukke.  Han har jukket MYE, antakelig pga ubehag fra press ved den ene ballen stuck i lysken. I morges omfavnet han meg bare da jeg satt på huk foran vaskemaskinen. Labbene på skuldrene, kinn mot kinn. Ble stående sånn lenge og kose. Ikke ett jukk. Det var så koselig 💕🐾 Super happy av å vite at han ikke lenger har ubehag, slipper bekymringer for hyperaktiv testosteronproduksjon, kreft og østrogenoverskudd, slipper utgifter, risiko og ubehag ifbm kirurgi, og vi slipper søke og dokumentere for hvert stevne vi vil stille. Få vurdert bygning, tenner, bevegelser og pelskvalitet kan vi også gjøre, mest av pliktfølelse overfor oppdrettere, men også fordi muttern synes Ede fortjener bekreftelse på at han er søtnos og kjekkas, og hun liker ha en unnskyldning for å kle seg i blazer og høye hæler.  Ede er altså ikke lenger lille Jokke, og det er plutselig bare kos å få en omfavnelse. Kurs starter tidligere på formiddagen i morgen. Usikker på om vi skal forskyve frokost to timer, eller om vi skal satse på å bare spise ekstra godbiter på full mage i to timer. Heller mot å drøye leggetid i kveld, stå opp sent og ta frokosten på kurset, da jeg personlig tror det blir et mindre onde for fordøyelsen enn å trykke på med godis i to timer, to timer etter frokost. For det første liker jeg ikke gi ham godis. Han får alt fullforet sitt som godis fra hånden i intervaller som tilsvarer måltider. Ikke glad i å gi masse ekstra utenom. For det andre blir alt som gis i løpet av to timer, to timer etter frokost, det blir vel for dårlig oppløst før magesekken tømmer seg i tarmen. Blir bare vomfyll som hemmer næringsopptak fra måltidet.  Vi går altså for sen kveld og sen frokost, om ingen som vet bedre korrigerer meg på den i tide. 
    • De to oppdretterne står på lista over mulige, greit å få positiv feedback om dem begge   Æsj, piping.. Jaja, hadde litt av det på Pax, men fikk det sånn tålelig vekk etter hvert. Slikking er jo sært  Men det skal vel alltid være noe, hehe, ingen rase er perfekt. 
    • Her blir valpen mest sannsynlig krypt. Trodde testikkelen ville komme ned, fordi den lå følbar nær åpningen da den andre ramla ned, men den har vært litt jojo. Nesten nede, lenger opp igjen, liggende i åpningen, tilbake inn i kanalen, nå rett bak åpningen. I følge Grok (AI) så snevrer den ringen seg sammen ved 16 ukers alder (mandag), og det er derfra bare 5-10% sjanse for at stenen kommer på plass i pungen innen 6 mnd. Helt ok med å ikke kunne stille ut. Ikke noe behov for sportschampionat eller avkom, men veldig i tvil om å fjerne den eller ikke før puberteten, mens den er liten. Frykter den vil hyperprodusere kjønnshormoner, og de er det nok av fra normale testikler i puberteten. Det teller ikke som kastrering ihht NKK reglement om en bare fjerner en unilateralt krypt testikkel og beholder den normale?  Er forøvrig overbevist om at han jukker pga ubehag fra den testikkelen som sitter i lysken. Presser sikkert på kringliggende vev, asymmetrisk følelse, som antakelig er et irritasjonsmoment. Virker sånn. 
    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...