Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt å foreslå et kurs i hundeklubben min med ekstern instruktør. Men trenger tips til dyktige instruktører.

Tenker konkurransekurs i LP for folk som vil satse på LP.

Gjerne en instruktør som har erfaring med å konkurrer på høyt nivå selv, og med en viss erfaring med flere raser.

Vi holder til sør i Norge, så helst ikke alt for langt unna.

Skrevet

Heidi Billkvam er et stykke unna, men veldig flink, og gikk vel VM med sin bearded collie. Nærmere har du jo Elin som hadde Amokk sammen med Siv Svendsen, men nå driver for seg selv, tror jeg, i Arendal?

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Heidi Billkvam er et stykke unna, men veldig flink, og gikk vel VM med sin bearded collie. Nærmere har du jo Elin som hadde Amokk sammen med Siv Svendsen, men nå driver for seg selv, tror jeg, i Arendal?

Vi har både Elin og Siv i sikte, men særlig Siv er veldig opptatt. Bilkvam ennå på?, husker jo ho var stor for noen år siden.

 

Skrevet
11 hours ago, Debbie said:

Vi har både Elin og Siv i sikte, men særlig Siv er veldig opptatt. Bilkvam ennå på?, husker jo ho var stor for noen år siden.

 

Ja, Siv er nok booket lang tid i forveien. Vet ikke om Heidi holder på fortsatt, det er minst tre år siden sist jeg gikk for henne nå. Tida går så fort!

Vet ikke om shapingsheepdog.no kan være aktuell? Kjenner ikke til konkurranseresultatene, utover at hun er aktiv og en flink positiv trener.

  • Like 2
Skrevet

Anne andersson om hun holder på enda :)  Vært i elite/lp champion med både boston terrier og cavalier, og lurer på om hun holdt på med en basenji og. Hyggelig og ressurssterk trener. Har mye av sin utdanning fra anders hallgren om jeg ikke husker feil. Ellers veldig fornøyd etter kurs med Elisabeth Isaksen. Kanskje ikke helt siv svendsen (men hun er jo noe for seg selv ifht kreativitet og løsninger), men masse erfaring med både hund generelt og konkuranserettet trening etter flere år på landslaget, flink til å tilpasse seg hundene og god bredde med verktøy å bruke. 

  • Like 1
Skrevet

Takk for tips skal sjekke ut.

Regner med at det er nærmest umulig og fryktelig dyrt å få Brandel- men ho er jo drømmen å få da.

Skrevet
2 hours ago, Malamuten said:

Anne andersson om hun holder på enda :)  Vært i elite/lp champion med både boston terrier og cavalier, og lurer på om hun holdt på med en basenji og. Hyggelig og ressurssterk trener. Har mye av sin utdanning fra anders hallgren om jeg ikke husker feil. Ellers veldig fornøyd etter kurs med Elisabeth Isaksen. Kanskje ikke helt siv svendsen (men hun er jo noe for seg selv ifht kreativitet og løsninger), men masse erfaring med både hund generelt og konkuranserettet trening etter flere år på landslaget, flink til å tilpasse seg hundene og god bredde med verktøy å bruke. 

 

1 hour ago, Kennel XO said:

Monica Wicstrøm eller Maren Teien er begge instruktører jeg synes om. :)

Hvordan er Wickstrøm og Isaksen på positiv trening? De fleste bruker jo stort sett lek og godbiter i innærling men så blir grensene til bruk av straff litt diffuse når man kommer til kravfasene hos enkelte.

Skrevet

Wikstrøm har jeg hørt om ymse om. Og sett ymse deltakere som har vært på sine kurs.. og liker ikke det jeg ser. Isaksen aner jeg ikke noe om.

Jeg vil fortrinnsvis ha en som trener positivt både i innlæring og kravfasen.

Skrevet
2 hours ago, simira said:

 

Hvordan er Wickstrøm og Isaksen på positiv trening? De fleste bruker jo stort sett lek og godbiter i innærling men så blir grensene til bruk av straff litt diffuse når man kommer til kravfasene hos enkelte.

det var Ingen tegn til ufin trening på vårt 5 dagers kurs med mange forskjellige hunder og utfordringer. Hun er nok selv en tradisjonell trener, vil jeg tro, men  hun er veldig rutinert og flink til å legge opp til mestring så vi så ikke mye til korrigering overhodet, hverken positiv eller negativ.

Og uansett hva hun kanskje ville valgt så maste hun ikke om hva vi skulle gjøre om vi ikke ville. Jeg synes hun hadde mange verktøy å benytte og var flink til å tilpasse seg hver enkelt sin hund og hver trener sine ønsker. Det var nok værst for hundeførerne for hun kan være ganske direkte ? men veldig flink og samtlige var eget fornøyd etter endt kurs. 

  • Like 1
Skrevet

Jeg mener jeg så at noen av mine FB-venner hadde vært på kurs med Heidi Billkvam nå nylig, så hun holder nok fortsatt kurs i hvert fall. 

  • Like 1
Skrevet

Var det ikke en tid tilbake, en dame som gjerne ville/hadde laget en liste over alle hundetrenere i Norge? Noen som husker noe om det?

Wickstrøm er uaktuel. Noen som har vært borti Teien og Rørvik?

Skrevet

Maren er jo her inne selv, og det er mange her som har gått kurs hos henne. Det har vel vært litt varierende tilbakemeldinger på beast mode engaged-kuret deres, noen veldig fornøyde og andre ganske misfornøyde. Hos meg går Maren i "positiv trener til et visst punkt"-boksen, men det er en del år siden jeg gikk kurs med henne nå.

Skrevet
På 4. mars 2018 at 11:45 AM, Debbie skrev:

Var det ikke en tid tilbake, en dame som gjerne ville/hadde laget en liste over alle hundetrenere i Norge? Noen som husker noe om det?

Wickstrøm er uaktuel. Noen som har vært borti Teien og Rørvik?

Kurs med Maren og Jørgen er helt rått. Om man trenger motivasjon og få testet sine egne grenser litt, så er det helt perfekt!

Kristin Gudem holdt kurs i helgen, hvor jeg var observatør. Kjempeflink dame!

  • Like 1
Skrevet

Heidi Billkvam holder fortsatt kurs og jeg var veldig fornøyd da jeg gikk kurs for henne for ett par-tre år siden.
Hege Johnsen er en favoritt, men hun har vel ikke så mye kurs lenger. Isaksen hadde ikke jeg villet gått kurs hos rett å slett pga måten hun oppførte seg mot meg (og andre deltagere) på ett lp stevne..
Siv og Maria er knall gode, men de er jo veldig opptatt. Maren har jeg også gått for og var veldig fornøyd.
Ellers synes jeg Hilde Ulvatne Marthinsen (Hamar Hundeskole) er knallflink til alle nivåer. Og jeg liker også Heidi Linnerud (men tror hun er veldig opptatt i år, da hun er nyutdannet bruksdommer) 

Hmm var det noen flere jeg liker da.. Jooo Towa Lindh, Cari Rørstrøm og Liza Hasselquist fra sverige er også veldig dyktige synes jeg.  

  • Like 2
Skrevet

Takk for masse svar. Vi endte opp med Siv, da hun hadde en ledig helg og er i nærheten. Jeg gleder meg til kurset.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...