Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på hva dere med kastrerte hunder gjør, kjøper dere fôr beregnet på kastrerte hunder, eller har dere bare gitt vanlig?

Min skal kastreres neste uke (medisinsk årsak), og jeg er tom for hundemat.

Ikke vet jeg om han kommer til å legge på seg mye lettere enn før, men tenker egentlig at jeg kjøper det han pleier å gå på nå, også ser jeg det an iløpet av den sekken. 

Men litt interresant å høre om folk har måttet gjøre små eller store justeringer når det gjelder mengde og type, så kan jeg ha en viss formening om hva jeg evnt kan forvente fremover... selv om det sikkert er veldig individuelt.  Har det noe å si hvor gammel hunden er når den blir kastrert fks?

Skrevet

Jeg gir vanlig. Eller, hun har gått på slankefôr en periode, men nå går hun på diverse varianter v&h siden hun ikke tåler de vanlige. 

Hun har ca samme forbrenningen nå som før hun ble kastrert, dvs ikke eksisterende :lol:

  • Like 1
Skrevet

Jeg har variert litt. Fra Vom har de fått sprint, og vi har vært innom sterilized-varianter fra Robur og Acana, nå går de på senior begge to. Har også hatt de på vanlig fôr (fiskevariant), og vil si at jeg ikke merker noen vesentlig forskjell.

  • Like 1
Skrevet

Prøvde litt slankefor de første ukene, men hunden tålte det ikke og gikk ned i vekt. 

Så nå gir jeg det normale som han fungerer på og det er en blanding av V&H og dr.clauders.

  • Like 1
Skrevet

Nei, helt vanlig for, ble kastrert når hun var 8 år. 

Ikke merket noe til vektøkning (lik mengde for nå som før). Eller hun er like vanskelig å holde slank nå som alle år før :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Gir vanlig, de får v&h med laks og brit care med lam og ris (voksenfór). Harly er nå 7 1/2 og har normal/høy forbrenning. Må fóres litt opp på vinterstid ellers går han ned i vekt. Lykke legger på seg om vi slurver med mat/godbiter så der må vi være litt strengere med inntaket :)

 

  • Like 1
Skrevet (endret)

Bruker stort sett Acana Light&Fit (har testa et fôr fra Hills nå, fordi dyrebutikken slutta å ta inn det jeg pleier å kjøpe), fordi hun døøøøør av sult, og ikke kan spise så mye om hun ikke skal trille fullstendig. Kan spise mer om hun får L&F, så derfor ble det sånn.
Hun ble råfôra før (hun får rått nå også, bare ikke daglig). 

Djiz... for å svare på spørsmålet (hodet under arma :P ), så ville jeg ikke gjort en skit før jeg så det ble behov.
Endrer forbrenninga seg veldig, så tar man tak i det, hvis ikke trenger man jo ikke :) 

Min ble kastrert da hun var ca 2,5 år (livmorbetennelse), og hun har vel spist L&F i rundt to-tre år, ish.
Hun blir 8 år om få dager.
 

Endret av Shokata
Lagt til litt
  • Like 1
Skrevet

Jeg ville sett an behovet før du evt gir noe annet til Casper. "Spesialfôr" til kastrerte hunder er basically lettfôr, * da en del kastrater har lettere for å legge på seg. Men dette gjelder langt fra alle, så jeg ville heller sett an holdet og justert med vanlig fôr først, og dersom han begynner å gå opp i vekt uten at det hjelper å gå litt ned på fôringen, så kan du evt vurderte fôr med mindre kalorier. 

( * En del kastratfôr for blant annet småhunder (og alle kattefôr) er gjerne sammensatt for å motvirke/løse opp krystaller i urinen)

Ganzie ble kastrert pga livmorbetennelse da hun var 3 år, og hun fikk aldri "kastrat-fôr". Hun fikk vanlig vedlikeholdsfôr til hun begynte på leddfôr da hun var 6-7, og deretter nyrefôr fra hun fikk nyresvikt som 13-åring.

  • Like 1
Skrevet

Den forrige kastraten min fikk vanlig fôr. Merka ikke noe på forbrenninga hennes etter kastrering. Hannhunden som er i huset nå er kjemisk kastrert, og han legger på seg bare han ser mat :P Han ble litt rund på RC adult som han fikk tidligere, mulig han fikk litt mye da. Nå får han acana lettfôr, og det holder han vekta på. Selv om han kaster laaaange blikk til whipsene sine matskåler, som får 4 ganger så mye mat som han xD 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Ganzie skrev:



( * En del kastratfôr for blant annet småhunder (og alle kattefôr) er gjerne sammensatt for å motvirke/løse opp krystaller i urinen)

 

 

Det visste jeg ikke! Men det er jo isåfall supert, da Casper uansett går på fôr som urinary eller dalmatian. Han hadde krystaller og stein for mange år siden, og jeg har ikke klart å slappe av med fôringa siden  ?

...

Takk for svar alle sammen! :-) Har kjøpt en sekk vanlig fôr, så får vi se.

Basert på svarene her virker det som vektøkning ved kastrering ikke er så vanlig som jeg har trodd. Det er oppløftende. Ingen hunder har godt av å ha for mye vekt, men når det gjelder hunder som Casper, som har dårlig rygg osv så blir det jo ekstremt viktig å holde dem slanke. Så krysser fingrene for at det ikke blir noe problem... :-)

Skrevet

Kastraten vi hadde fortsatte å spise samme mat som før uten problem, hverken med vektøkning eller annet. Mener han fikk samme mengde også. Var helt vanlig for for normalt aktive hunder, vi bytta litt opp igjennom så husker ikke det vi brukte i løpet av de årene. :P Men ikke noe spesialfôr nei. :)

  • Like 1
Skrevet

Mine kastrater fortsatte på sitt vanlige fôr med omtrentlig samme mengder uten problemer med vekt. :) Slo meg aldri at jeg kunne byttet til kastrat- eller lightfôr da jeg måtte ta siste for 6 år siden. :P

  • Like 1
Skrevet

Ayla ble kastrert da hun var 6 mnd, så hvordan hun hadde vært intakt aner jeg ikke, men hun har lett for å legge på seg nå i hvert fall, og har hatt det omtrent hele veien. Hun får V&H Taste til frokost, og Hill's Metabolic til middag og kvelds. Sliter fortsatt med at vekta svinger som en jojo, hun svinger som regel mellom 3,5 og 3,8 kg, uten at vi helt klarer å se noe tydelig mønster. Hun får samme mengder som hun har fått i flere år, og det er absolutt minimumsmengde, så hun kan ikke få mindre heller, da vil hun etter hvert begynne å mangle ting. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...