Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen erfaringer med det fôret?

Valpen begynte på royal canin sitt tørrfôr, men mistet veldig interessen for det. Hun ville da bare ha vom kjøttboller. Veterinæren anbefalte oss å gå bort fra to våtfor-måltider og gi mer tørrfôr. Da måtte vi finne alternativ til royal canin som hun rett og slett bare overser. Ja, hvis vi ikke kaster en og en «prikk» ut over stuegulvet så hun kan jage den, men det blir slitsomt å holde på sånn. Og jeg vil ikke gi henne den (u)vanen heller.

På sist besøk i dyrebutikken for kloklipp, fikk hun smake på v&s sitt tørrfôr, og det gikk ned å høykant. Veldig bra følelse når hun faktisk  går til matskålen når den kun inneholder tørrfôr....

Vil gjerne høre om andres erfaringer med produktet.

Skrevet
Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Hvorfor i alle dager? :blink:

Nei, det aner jo ikke jeg. Han sa noe om at hun kanskje ville legge på seg, og da var det kun fôret sin skyld...  Dessuten mente han at det var mye mer styr med våtfôr :icon_confused:

Skrevet
12 minutter siden, CamillaTS skrev:

Nei, det aner jo ikke jeg. Han sa noe om at hun kanskje ville legge på seg, og da var det kun fôret sin skyld...  Dessuten mente han at det var mye mer styr med våtfôr :icon_confused:

At HAN mente det var mye styr med våtfôr betyr jo ikke at DU også skal mene det? For et rart utsagn... Men han har kanskje litt rett i at det er lettere at hunden legger på seg når den blir fôret med våtfôr siden det gjerne er en del fett i det og hundene får mindre matvolum pr måltid med det. Dermed kan de fort bli sultne og mase om mat - og det er lett å gi dem mer enn de trenger. Det er enklere å styre matmengden med tørrfôr etter min erfaring i hvert fall :) 

  • Like 1
Skrevet
50 minutter siden, Siri skrev:

At HAN mente det var mye styr med våtfôr betyr jo ikke at DU også skal mene det? For et rart utsagn....

Ja, men jeg er fersk hundeeier og tar det han sier på største alvor. Og ja, det er litt mer styr med disse pølsene vi hadde da som lå i kjøleskapet og luktet langt fra godt, så der Og da var det jo litt sens i uttalelsen.

nå får hun kjøttboller som jeg tar opp et par timer før, evnt kvelden før. No stress.

men tråden gjaldt egentlig det tørrfôret da, og om noen hadde noe å si om det på godt eller vondt :D

Skrevet

 

3 minutter siden, CamillaTS skrev:

men tråden gjaldt egentlig det tørrfôret da, og om noen hadde noe å si om det på godt eller vondt :D

Jeg har ei venninne som bruker det og er veldig godt fornøyd  med det - for å vende tilbake til spørsmålet :D 

  • Like 1
Skrevet

Jeg fórer kastrert hannhund som legger på seg bare han ser mat med Vom og Hundemat og Provit. Det er ikke noe problem i det hele tatt. Tørrfórindustrien har en stor andel veterinærer i sin hule hånd, så veldig mange veterinærer er imot råfóring uten å egentlig ha så mye faglig tyngde bak det.

Ellers følger jeg med i tråden, for jeg er litt nysgjerrig på V&S selv. Om det er så bra (til tørrfór å være) som det fremstår.

Skrevet

Jeg har fôret to hannhunder med vigor&sage high energy siden juni. Dreveren har aldri villet spise høyenergi-fôr, men han likte veldig godt det fra vigor&sage. Nå i det siste har han blitt veldig lei av det og sluttet å spise.. han er kresen, og blir veldig fort matlei.. sist tok jeg med en sekk med vigor&sage sitt vanlige voksenfôr, men det ble vel spist på dag to eller tre, når bikkjene ble sultne nok :P så Nå får de royal canin når de får tørrfôrmåltid, og så blander jeg inn vigor&sage i kjøttmåltidet for at de skal få i seg nok kalorier, gutta mine har veldig lett for å bli tynne. Ellers har de fungert kjempefint på fôret, fine pelser, bra med energi, fin avføring.

Ellers kjenner jeg flere som fôrer på det, både venner og kunder. De aller aller fleste liker smaken og fungerer godt på det. Det er et litt kraftig fôr, så en del legger på seg om ikke eier følger med.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...