Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som forer med VH som har hund som lett legger på seg? 

Jeg foret for mange år siden med VH men ble lei da jeg måtte veie til hvert måltid, på øyemål gav jeg for mye. Og det funker dårlig med hund som legger fort på seg/er litt små tjukk.

Nå for de en kjøttbolle til hvert måltid men kunne tenkt meg å foret mer med VH. Men om en bare skal ha kjøttboller blir prisen ganske dyr for to hunder på 20kg. I tillegg skal hunden føle seg mett også. 

 

Skrevet

Foret med det før hun ble allergisk. Og hun legger fort på seg. Målte opp til hvert måltid her også. Fullforer du på VH? Og hvilken type? jeg prøvde å spe ut med tørrfor og det hjalp litt. Men måtte fortsatt drive å måle opp og finne ut nøyaktig hvor mye hun kunne ha av hver uten at hun la på seg. 

Skrevet

Fullfôret på v&h i mange år, og har flere hunder som legger svært lett på seg. Så ja, de blir feite av det :P Nesten umulig å holde dem nede i vekt, i hvertfall om sommeren.

Skrevet

Måtte gi opp med tolleren, han veide ca 20 kg og for at han ikke skulle legge på seg så var han nede i 150 gram om dagen, førte til at han kastet opp galle mellom måltider. Når jeg begynte å fore 50/50 vh og tørrfor kunne han spise mer, holdt lettere vekta og sluttet å kaste opp... 

Skrevet (endret)

Forer på V&h, men min må gå på taste kylling og taste and. Hun gikk på den med laks før hun ble allergisk, og hun er mye lettere å holde vekten ok på nå. Hun går litt opp og ned i vekt, men det gjorde hun når hun gikk på tørrfôr også, og da ble maten veid :huh:

Endret av WelshenNemi
La til noe.
Skrevet

Ja, har en kjøkkenvekt stående ved der jeg gjør klar maten så er det enkelt å sjekke. Er ikke helt nasi på det, men tar noen stikkprøver innimellom for å sjekke at jeg ikke er helt på bærtur. :) 

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H, varierer hvilken type. Hunden burde gå ned litt, og får derfor brokkoli og gulrot som vomfyll, blandet i foret. Funker fint :) Har alltid kjøkkenvekt stående, syns ikke det er pes å veie maten.

Skrevet

Har fullfóret mine på VOM ganske lenge. Delte opp 5 kgs pølser i posjoner i riktig størrelse for hver hund. Hannhunden min er kastrert og legger lett på seg, så han må ned på 1,5 % for å holde seg i passe hold. Men ikke hatt noen problemer med hverken sult eller oppkast. De gangene jeg har gitt ham mindre for å få ham noen gram lettere, har jeg spedd på med en gulrot til frokost for vomfyll.

Gikk over til Provit nå i høst, rett og slett fordi jeg var lei av å dele opp VOM i minusgrader [emoji14] Nå har jeg en vekt stående ved siden av fryseen, og så skuffer opp riktig mengde i skålene. Mye enklere å justere mengden opp eller ned hvis de får mye mat eller trim en dag.

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H og har en hund som har lett for å legge på seg, enda mer etter hun ble kastrert. Hun bør gå ned litt nå og jeg blander i grønnsaker/bær for at det skal fylle opp litt mer. Jeg deler opp i passe posjoner før jeg fryser ned sånn at jeg vet hvor mye hun får. 

Skrevet

Gamlefar her får gulrot blandet inn i maten, slik at vi kan gi han veldig lite vom uten at han kreperer fordi han sulter ihjel :P

Jeg rasper gulrot og fryser i passe porsjoner, så slipper det å bli så mye jobb med å lage til mat til han. Vom deles opp og fordeles i poser i fryseren :)

Skrevet

Prøvd flere ganger med Talli opp igjennom årene og har gitt opp... 

For at hun skulle ikke legge på seg så måtte hun ned i 50 gram 2*for dagen. Altså 100 gram for dagen på en aktiv hund på 16-17 kg. Hun fikk nok næring, men hunden ble jo så koko av sult og begynte spise alt hun kom over og konstant på jakt etter mat. 

Skrevet

Har veldig god erfaring med å fôre dette med hund som la fort på seg, også slanket han litt på dette. Brukte Taste Lam som base (med en god del annet kjøtt og div i tillegg), dette er varianten med færrest kcal.

Skrevet
11 timer siden, Enlilvean skrev:

Du får jo V&H Digestive også. Det har 12% fett inneholder kokt ris. Den er fin for hunder som sliter med hard mage eller overvekt. Kanskje verdt et forsøk? 

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Skrevet
53 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Digestive hjalp ikke på min heller...begynte på det fordi hun ble så hard i magen av de andre. Men det hjalp ikke akkurat på vekta heller 

Skrevet

Når Skessa trenes mer går det fint, men siste året med mindre aktivitet går det ikke fint... :( Så vurderer å gi opp selv om jeg ikke er glad i å fôre på tørrfôr. 

Hun er som en shetlandsponni mens Ellie er mer som en fullblods. Henne må jeg alltid passe på andre veien.

Skrevet

Mine fullfôres, kineseren er godt i hold og får lite mat, men jeg kjøper v&h med ekstra protein, blander den ut med vann og grønnsaker for mer fyll. Men jeg veier og er nazi med hvor mye hun får. 

Skrevet
7 timer siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Skrevet
Akkurat nå, Piglet skrev:

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet
18 hours ago, Wilhelmina said:

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

Ville helt klart kuttet ut karbo til hund, uavhengig av om hunden la legg på seg, men spesielt da. Active Fullfôr Protein er forøvrig en av variantene med færrest kcal og dermed et godt alternativ til en som lett legger på seg.

Lam (1900 kcal), Protein (2000) og Storfevom (2000) er de minst kaloririke etter Digestive. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...