Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som forer med VH som har hund som lett legger på seg? 

Jeg foret for mange år siden med VH men ble lei da jeg måtte veie til hvert måltid, på øyemål gav jeg for mye. Og det funker dårlig med hund som legger fort på seg/er litt små tjukk.

Nå for de en kjøttbolle til hvert måltid men kunne tenkt meg å foret mer med VH. Men om en bare skal ha kjøttboller blir prisen ganske dyr for to hunder på 20kg. I tillegg skal hunden føle seg mett også. 

 

Skrevet

Foret med det før hun ble allergisk. Og hun legger fort på seg. Målte opp til hvert måltid her også. Fullforer du på VH? Og hvilken type? jeg prøvde å spe ut med tørrfor og det hjalp litt. Men måtte fortsatt drive å måle opp og finne ut nøyaktig hvor mye hun kunne ha av hver uten at hun la på seg. 

Skrevet

Fullfôret på v&h i mange år, og har flere hunder som legger svært lett på seg. Så ja, de blir feite av det :P Nesten umulig å holde dem nede i vekt, i hvertfall om sommeren.

Skrevet

Måtte gi opp med tolleren, han veide ca 20 kg og for at han ikke skulle legge på seg så var han nede i 150 gram om dagen, førte til at han kastet opp galle mellom måltider. Når jeg begynte å fore 50/50 vh og tørrfor kunne han spise mer, holdt lettere vekta og sluttet å kaste opp... 

Skrevet (endret)

Forer på V&h, men min må gå på taste kylling og taste and. Hun gikk på den med laks før hun ble allergisk, og hun er mye lettere å holde vekten ok på nå. Hun går litt opp og ned i vekt, men det gjorde hun når hun gikk på tørrfôr også, og da ble maten veid :huh:

Endret av WelshenNemi
La til noe.
Skrevet

Ja, har en kjøkkenvekt stående ved der jeg gjør klar maten så er det enkelt å sjekke. Er ikke helt nasi på det, men tar noen stikkprøver innimellom for å sjekke at jeg ikke er helt på bærtur. :) 

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H, varierer hvilken type. Hunden burde gå ned litt, og får derfor brokkoli og gulrot som vomfyll, blandet i foret. Funker fint :) Har alltid kjøkkenvekt stående, syns ikke det er pes å veie maten.

Skrevet

Har fullfóret mine på VOM ganske lenge. Delte opp 5 kgs pølser i posjoner i riktig størrelse for hver hund. Hannhunden min er kastrert og legger lett på seg, så han må ned på 1,5 % for å holde seg i passe hold. Men ikke hatt noen problemer med hverken sult eller oppkast. De gangene jeg har gitt ham mindre for å få ham noen gram lettere, har jeg spedd på med en gulrot til frokost for vomfyll.

Gikk over til Provit nå i høst, rett og slett fordi jeg var lei av å dele opp VOM i minusgrader [emoji14] Nå har jeg en vekt stående ved siden av fryseen, og så skuffer opp riktig mengde i skålene. Mye enklere å justere mengden opp eller ned hvis de får mye mat eller trim en dag.

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H og har en hund som har lett for å legge på seg, enda mer etter hun ble kastrert. Hun bør gå ned litt nå og jeg blander i grønnsaker/bær for at det skal fylle opp litt mer. Jeg deler opp i passe posjoner før jeg fryser ned sånn at jeg vet hvor mye hun får. 

Skrevet

Gamlefar her får gulrot blandet inn i maten, slik at vi kan gi han veldig lite vom uten at han kreperer fordi han sulter ihjel :P

Jeg rasper gulrot og fryser i passe porsjoner, så slipper det å bli så mye jobb med å lage til mat til han. Vom deles opp og fordeles i poser i fryseren :)

Skrevet

Prøvd flere ganger med Talli opp igjennom årene og har gitt opp... 

For at hun skulle ikke legge på seg så måtte hun ned i 50 gram 2*for dagen. Altså 100 gram for dagen på en aktiv hund på 16-17 kg. Hun fikk nok næring, men hunden ble jo så koko av sult og begynte spise alt hun kom over og konstant på jakt etter mat. 

Skrevet

Har veldig god erfaring med å fôre dette med hund som la fort på seg, også slanket han litt på dette. Brukte Taste Lam som base (med en god del annet kjøtt og div i tillegg), dette er varianten med færrest kcal.

Skrevet
11 timer siden, Enlilvean skrev:

Du får jo V&H Digestive også. Det har 12% fett inneholder kokt ris. Den er fin for hunder som sliter med hard mage eller overvekt. Kanskje verdt et forsøk? 

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Skrevet
53 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Digestive hjalp ikke på min heller...begynte på det fordi hun ble så hard i magen av de andre. Men det hjalp ikke akkurat på vekta heller 

Skrevet

Når Skessa trenes mer går det fint, men siste året med mindre aktivitet går det ikke fint... :( Så vurderer å gi opp selv om jeg ikke er glad i å fôre på tørrfôr. 

Hun er som en shetlandsponni mens Ellie er mer som en fullblods. Henne må jeg alltid passe på andre veien.

Skrevet

Mine fullfôres, kineseren er godt i hold og får lite mat, men jeg kjøper v&h med ekstra protein, blander den ut med vann og grønnsaker for mer fyll. Men jeg veier og er nazi med hvor mye hun får. 

Skrevet
7 timer siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Skrevet
Akkurat nå, Piglet skrev:

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet
18 hours ago, Wilhelmina said:

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

Ville helt klart kuttet ut karbo til hund, uavhengig av om hunden la legg på seg, men spesielt da. Active Fullfôr Protein er forøvrig en av variantene med færrest kcal og dermed et godt alternativ til en som lett legger på seg.

Lam (1900 kcal), Protein (2000) og Storfevom (2000) er de minst kaloririke etter Digestive. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...