Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
2 timer siden, Poter skrev:

Fine navn! Synes det var passende til rasen også :)

Takk! Er enig i det forsåvidt? Hadde norrønske navn på A-sist gang, det passet også synes jeg:) Det er veldig vanlig med samiske navn på lapphundrasene, forløpig har jeg ikke vært så fristet til å bruke det..:)

Skrevet
2 timer siden, Perfect Image skrev:

Hadde tatt tempen nå for å ha et utgangspunkt, så hadde jeg tatt tempen formiddagen og kveld. Ikke begynn å forvent dem for tidlig, du piner deg selv bare da med venting ;) Helt normalt at høydrektigetisper graver ned maten "for bedre tider" :P 

Begynte med tempen i formiddag, tar igjen i kveld? Har laget klar en liten notisbok for kullet sammen med niesen i dag, med bilde av Naana og skjema for kjønn og vekt;) Måtte aktivisere henne?

Jeg piner ikke meg selv helt enda, skal jobbe mandag, tirsdag og halve onsdag, så blir det ferie.. da begynner vel neglebitingen og overanalyseringen av fødselstegn for fullt..?

Håper ikke det blir før torsdag kveld tidligst egentlig, har flere avtaler og møter frem til da?

Skrevet

Kom hjem og fant dette nå, slimklump i pelsen der bak. Temperaturen har ikke falt enda, iallfall har ikke mine målinger oppfattet det. Men tispa er helt rolig, bare sover, så tviler på at det er nært forestående med fødsel.

Hva er dette da, en såkalt slimpropp..? 

5EEF817D-BF09-4069-BA28-AA59DB8159A7.jpeg

Skrevet
1 time siden, Perfect Image skrev:

Eller evnt bare litt tykt slim. Helt vanlig før fødsel :)

Når var første/siste parring?

Første paring søndag 22.10, siste 23.10. Progesteronet var 20 på fredag, så antagelig eggløsning onsdag 18./tors 19. okt? Vet jo ikke når LH-peaken var, det er vel det som hadde vært mest nøyaktig å måle fra..?:) 

Skal man telle med dagen de paret på, eller telle dagen etter som «dag 1»..? 

Skrevet
Akkurat nå, Gelli skrev:

Første paring søndag 22.10, siste 23.10. Progesteronet var 20 på fredag, så antagelig eggløsning onsdag 18./tors 19. okt? Vet jo ikke når LH-peaken var, det er vel det som hadde vært mest nøyaktig å måle fra..?:) 

Skal man telle med dagen de paret på, eller telle dagen etter som «dag 1»..? 

Da ligger du litt foran meg, første parring her var 27 oktober :) Jeg teller dag 1 første parringsdagen.  Vurderer å ta røntgen, men er litt unødvendige penger meeen :P Ville vært morro. 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Perfect Image skrev:

Da ligger du litt foran meg, første parring her var 27 oktober :) Jeg teller dag 1 første parringsdagen.  Vurderer å ta røntgen, men er litt unødvendige penger meeen :P Ville vært morro. 

Hihi, ja jeg klarte ikke la være;) Er spennende å se skjelettene deres? Var litt kjipt med vårt røntgen da, det var jo ikke noe klart svar på hvor mange små det var.. menmen.. mange nok da iaf!

Om dag 1 er første parringsdag stemmer det at hun er på dag 59 nå ja:) 

Spennende at du også venter julekull!???

Skrevet

7 timer siden temperaturen begynte å synke, 3 timer siden den nådde det jeg tror er bunnen;) krafsing og uro her nå!

B3FD8FC2-F15C-4ADC-A79D-B9C1A440F9BC.jpeg

  • Like 1
Skrevet
12 timer siden, Perfect Image skrev:

Lykke til! Prøv å få noe søvn mens den er på vei opp :)

I

 

12 timer siden, Teserere skrev:

Lykke til! 

 

11 timer siden, tutle skrev:

Lykke til! :) 

Tusen takk:) vi har sovet av og på helt til kl 10 i dag, ingen forandring på Naana, tempen er fortsatt 36.6. 

Fikk lurt i henne litt havresuppe med kjøttfond nå, i frykt av at hun skal gå tom for krefter innen fødselen:p Hun er jo ganske tynn også, har vært vanskelig å få henne til å spise nok i løpet av drektigheten.. jaja, jeg behøver vel ikke være bekymret for fødselen så lenge temperaturen fortsatt er lav ifølge hva jeg har lest..:)

  • Like 1
Skrevet
17 minutter siden, Gelli skrev:

I

 

 

Tusen takk:) vi har sovet av og på helt til kl 10 i dag, ingen forandring på Naana, tempen er fortsatt 36.6. 

Fikk lurt i henne litt havresuppe med kjøttfond nå, i frykt av at hun skal gå tom for krefter innen fødselen:p Hun er jo ganske tynn også, har vært vanskelig å få henne til å spise nok i løpet av drektigheten.. jaja, jeg behøver vel ikke være bekymret for fødselen så lenge temperaturen fortsatt er lav ifølge hva jeg har lest..:)

Nei, noen tisper bruker evighet opp :) Er lang ventetid da men bare å vente ?

Skrevet

Det gikk plutselig fort! Vannet gikk 13.35, så kom de på rekke og rad fra 13.45 til 15.45, 7 stk! 

Nr 6, ei tispe, har dessverre en liten ganespalte. Blir vel ikke så lett å for den å vokse opp:/ 

Hun ser ut til å ha veer i ny og ne nå også, jeg er litt usikker på om hun er ferdig..? Kvelden vil vise. Hun er utrolig flink med valpene iallfall!!?

83F377F0-D0C1-4FFE-93ED-0AD7329F5163.jpeg

  • Like 12
Skrevet
Akkurat nå, Perfect Image skrev:

Gratulerer!! Spennende å se om dere får en ekstra :) Bilde av ganespalten? Du må fortelle oss fordeling!

Sorry!? 3 hanner og 4 tisper;) Skal prøve å få tatt bilde av ganen:)

  • Like 1
Skrevet
55 minutter siden, Perfect Image skrev:

Gratulerer!! Spennende å se om dere får en ekstra :) Bilde av ganespalten? Du må fortelle oss fordeling!

Her er også er bilde:

8C66AFBE-3F39-41F9-99ED-961A67E72DFA.jpeg

Skrevet
På 22.12.2017 at 8:53 PM, Siri skrev:

Gratulerer :)

 

 

På 23.12.2017 at 1:54 PM, SFX skrev:

Gratulerer med kjapp og enkel fødsel! 

 

På 23.12.2017 at 4:11 PM, Poter skrev:

Gratulerer med valpene!

Takk! Alt går bra, men den valpen med ganespalte ble avlivet i morges. Den bare gikk ned i vekt, og det gikk ikke an å flaskefore den.. jeg kunne lite om ganespalte fra før, så desto mer jeg leste og hørte, desto sikrere ble jeg på at avliving var den beste løsningen. Resten har lagt på seg mellom 50-70 gram, vokser og trives;) Det ble mye stillere og roligere i Valpekassa nå også:)

 

GOD JUL!

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...