Gå til innhold
Hundesonen.no

Tegn på aggressiv hund


skogs
 Share

Recommended Posts

Hei!

Vår blandingshund er kosete og glad i folk, men et par ganger har han oppført seg litt utypisk. Jeg er usikker på om hunder bare har slike øyeblikk, eller om det er tegn på han plutselig kan vise seg å være voldelig.

Han har glefset mot naboen to ganger. Første gang var det fordi naboen var klønete, og bøyde seg brått over hunden med en hansket hånd utstrakt. Hunden kvapp og knurret/flekket tenner. Hunden og naboen har etter det hilst uten problemer, men i dag glefset hunden uoppfordret etter hånden til naboen.

En annen episode var at han ble lekt med av to barn, etter en liten stund med "plaging" glefset han etter den ene. Senere etter at et barn hadde kastet ball med han, ble han plutselig lei og glefset etter barnet.

Dette er de to eneste episodene hvor han har vist aggressivitet. Han knurrer aldri til noe eller noen og er like kosete med alle.

Er det noe vi bør gjøre? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

At han går rett på glefsing uten å knurre først synes jeg er litt skummelt. "Normale" hunder starter med knurring som et avstandsøkende signal, og bruker som regel ikke sterkere språk (glefsing, biting) så lenge det blir respektert.

Ja, ved feks en trussel.. 

hvis hunden derimot skvetter eller gått lei, så er det mer vanlig at det kommer et glefs enn et knurr.. dette gjerne i situasjoner der hunden må handle raskere enn å kunne komme med advarsler..

 

og til TS; jeg ville ha sluttet å latt hunden min få hilse på andre eller være med barn, samt sjekket hos dyrlegen.. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gammel er hunden? Og er du helt sikker på at den andre glefsingen mot naboen var uten forvarsel? Hva gjorde hunden og naboen rett før det skjedde? Kom hunden rett fra tur/lek? Det er ofte mange signaler vi ikke ser.

Først bud er uansett å sjekke om hunden er frisk. Og ikke la unger herje med hunden.

Ingen hunder er "plutselig voldelig". Slike reaksjoner kommer av en årsak, enten hunden er usikker på situasjonen, i høyt stress/jaktmodus, smerte, redsel, forsvarer noe... Noe kan ha ligget lenge og "murret" hos hunden før det vises utad, og ofte har hunden vist signaler vi mennesker ikke har oppfattet før den viser det så tydelig at vi ikke kan overse det. Det viktigste er uansett å ikke sette ham i situasjoner der det kan skje, og prøve å avklare hva som er årsaken. Og så gjøre noe med det, såklart.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar alle sammen.

Hunden er nå 4 år. Vi har den på årlig sjekk hos dyrlegen og den får gått mye tur. Vi får alltid skryt for at den er frisk og sterk. Det er en hund med svært mye energi, og jeg er litt usikker på om glefsingen er ment som lek, litt vanskelig å si hvor grensen går.

Det andre møtet med naboen skjedde uten forvarsel da vi møttes på tur. Naboen hadde akkurat passert meg,da hunden snur seg og hopper etter hånden. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville uansett tatt hunden til dyrlegen for en grundig sjekk etter denne glefsingen, det kan være tegn på smerte. Og kontaktet en adferdsekspert som kan komme og se på hunden og hvordan dere gjør ting. De har erfaring i å lese hund og kan kanskje se situasjoner eller ting hos hunden som kan utløse problemene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 timer siden, skogs skrev:

 

En annen episode var at han ble lekt med av to barn, etter en liten stund med "plaging" glefset han etter den ene. Senere etter at et barn hadde kastet ball med han, ble han plutselig lei og glefset etter barnet.

Først og fremst bør du sørge for at barn ikke plager hunden. Det skal ikke mye til for det ender opp med en hund som blir usikker på barn og da kan det fort bli krav om avliving..

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...