Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp og ressursforsvar


Recommended Posts

Skrevet

Har fått hund nr 2 i hus, en Alaska husky tispe. Fra før har jeg en papillon Hanne. Har hatt alaskaen i litt over en uke nå, hu er 13 uker. De to går bra overens, det eneste er at hu har jo så fryktelig resursforsvar! :shocked: 

Et par ganger nå har hu gått på den lille stakkaren av en papillon og glefsa skikkelig etter han. Hver gang det har skjedd har det vært noe bein eller annen mat til stede. Passer jo på de når de får bein, så har klart å tatt hu for det, før det har skjedd noe mer, men nå i sta skulle jeg bare finne meg et glass vann og da hører jeg hu boffer og han skriker som en støkken gris. Så tror faktisk hu beit han litt. 

Hva burde jeg gjøre for å trene vekk denne uvanen? Noen som har noen erfaring eller tips? 

Skal på valpekurs i neste uke, så regner med å få noen tips der, men hadde vært fint å få høre noen erfaringer eller tips i mellomtiden. 

Skrevet

Først og fremst ville jeg ikke latt de være alene sammen uten tilsyn før du vet du kan stole på de sammen. Særlig ikke med størrelsesforskjellen som kommer fort. La de være adskilt når de får mat, tygg og godbiter, og vær obs på å ikke la de ha ressurser tilgjengelig som kan utløse det.

Parallellt kan du trene på bytting og slipp-kommando med valpen (du finner noen tråder om ressursforsvar her inne fra før), men i veldig stor grad ligger arbeidet her i forebygging og lære valpen at den får spise i fred, men må akseptere at den andre hunden er i nærheten. Det må være en gradvis tilvenning.

  • Like 1
Skrevet

Ikke la dem ha tyggeting/leker uten oppsyn/full kontroll. Fôr dem samtidig, men tillat ikke et snev av forsvar/vokting/stygge blikk fra valpen! Fôrer du dem adskilt, utsetter du bare problemet til det blir uoverkommelig.

Yngste hunden min har hatt/har et stort ressursforsvar ovenfor de andre. Veien å gå har vært full kontroll, null toleranse for alle tilløp til utrivelig adferd, og enda mer kontroll. Det har gitt svært gode resultater.

  • Like 2
Skrevet

Jeg fikk en valp med ressursforsvar og jeg har valgt å ta det med det gode. Altså tilrettelagt slik at han ikke trengte å forsvare noe som helst, og trener mye bytting. Den voksne hunden i huset har også valgt samme strategi, hun har har aldri provosert han eller tatt i fra han noe som helst men repsektert grensene hans og nå etter 7mnd er han helt avslappet ifb med foring, beinspising etc.
Når han i dag finner en skatt ute så bytter han den gladelig :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for nyttige svar dere :) 

Har et spørsmål til jeg i forbifarten ? Hun vil også ha ALT papillonen har. Får de to like bein, er hun overbevist om at hans er mye bedre. Og uansett hva slags leker han finner seg, tar hun i fra hans. 

Hvordan ville dere det? ?

Hittil har jeg vært streng på at det han har, skal han få ha, så jeg har tatt i fra henne det hun tar i fra han og bytta med en annen leke og gitt det han hadde tilbake til han. 

Men er litt redd det skal skape større "eierforhold" til ting når jeg gjør det slik også. Vanskelig å vite ?

Skrevet
Akkurat nå, marim skrev:

Takk for nyttige svar dere :) 

Har et spørsmål til jeg i forbifarten ? Hun vil også ha ALT papillonen har. Får de to like bein, er hun overbevist om at hans er mye bedre. Og uansett hva slags leker han finner seg, tar hun i fra hans. 

Hvordan ville dere det? ?

Hittil har jeg vært streng på at det han har, skal han få ha, så jeg har tatt i fra henne det hun tar i fra han og bytta med en annen leke og gitt det han hadde tilbake til han. 

Men er litt redd det skal skape større "eierforhold" til ting når jeg gjør det slik også. Vanskelig å vite ?

Gi de i hvert sitt bur eller rom, de bør ikke se hverandre mens de spiser.

Skrevet
5 timer siden, marim skrev:

Takk for nyttige svar dere :) 

Har et spørsmål til jeg i forbifarten ? Hun vil også ha ALT papillonen har. Får de to like bein, er hun overbevist om at hans er mye bedre. Og uansett hva slags leker han finner seg, tar hun i fra hans. 

Hvordan ville dere det? ?

Hittil har jeg vært streng på at det han har, skal han få ha, så jeg har tatt i fra henne det hun tar i fra han og bytta med en annen leke og gitt det han hadde tilbake til han. 

Men er litt redd det skal skape større "eierforhold" til ting når jeg gjør det slik også. Vanskelig å vite ?

Greier du å ha 100% kontroll på at hun ikke stjeler, så er det greit. Hvis ikke, hold dem adskilt når de får tygg etc. Bind feks valpen. 

Høres i grunn ut som min unghund, dette. Leker og mindre attraktive tyggebein, går greit. Tørrfisk og ferske bein kan hun finne på å stjele ut av munnen på andre. Derfor får hun ikke slikt sammen med dem, da det er umulig for meg å ha kontroll på samme måte som ved fôring.

Skrevet

Stemmer i de to over her, ikke la sånne situasjoner oppstå. Det er nok helt greit at du setter krav til han om at det ikke er lov å ta andre sine ting, men det må da gjenomføres uten at han faktisk får tak i det. Om han først får tak i det og du så tar det fra han og gir tilbake, selv om du bytter e.l. så tror jeg det fort kan gjøre situasjonen verre. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...