Gå til innhold
Hundesonen.no

Vennlig, førerorientert, middels til stor hund


Guest Mira2.0
 Share

Recommended Posts

Guest Mira2.0

Jeg ønsker meg en ny hund. Jeg har disse ønskene:

* barnevennlig (har hundevennlige barn, men minsten er 2,5 år)

* menneskevennlig - som i ikke superglad i folk, men like at mennesker kommer på besøk

* like å trene lydighet på hobbynivå, litt enkel sporing, turer i fjell og li, men ikke en som trenger 1 mil løping hver dag

* om det er litt problemer med samkjønnsagresjon gjør ingenting da vi er lite med andre hunder

Når det kommer til pels så er både pels som trenger klipp og korthår greit, men ikke langhåret. Jeg har erfaring med både store og små hunder, men veldig mye omplasseringshunder som har mye bagasje fysisk og psykisk. Har ikke lyst til å miste en hund til grunnet fysiske problemer etter kun ett par år, har mange jeg savner mye. 

Jeg ønsker meg egentlig en kamerat som vil være med meg på ting, og som ikke krasjer helt med mine barn og venner. Primært min hund med andre ord. 

Alle tips tas i mot med takk, gjerne med råd om gode oppdrettere også :)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange fine raser som passer det du beskriver for å være ærlig :) De fleste hunder er jo veldig glad i litt enkel hjernetrim, så det kommer jo an på om du har litt konkurranseambisjoner eller om du bare ønsker en hund som du lærer det du selv ønsker uten at det blir pirkearbeid eller lignende :)

Alt fra retrieverrasene til aussie, til collie kan jo fint passe :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Mira2.0

Jeg liker staff, både bygning og lynne. Lab og golden har jeg store fordommer mot, møtt altfor mange uten oppdragelse som spiser på alt, er helt turbo og ikke har en av-knapp :P 

Andre tips og erfaringer? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Engelsk springer spaniel er det som slår meg når jeg leser startinnlegget. Bortsett fra at de sjelden er samkjønnsaggressive. De er stort sett veldig omgjengelige.

Mellompuddel er også et godt forslag.
(Jeg har begge ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenkte på korthåret collie, jeg. Vet ikke helt om de er sånn superglad i folk eller "normal", ei heller om samkjønnsaggresjon. Det kan noen andre her inne få svare på:P Bare tenkte å komme med et forslag, siden jeg vet de passer de andre kriteriene iallfall. Mange som kan passe deg:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...