Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

Ja så det at han valgte å avlive. For mange så blir det den eneste valget. Det skulle jo koste 36000 + vetrinær regning for karantene og den måtte forskuddsbetale. Så viktig at alle papirer er i orden

Skrevet

Huff, ja. Jeg var i østfold i forrige uke og tenkte litt på impuls at jeg skulle stikke over grensa og handle litt, jeg var ikke så langt unna. Så kom jeg på at hundene var baki. Riktignok med alt av papirer siden det ligger i bilen til vanlig, men ingen ormekur, så da ble det ikke noe smågodt den dagen.

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan nesten vedde på at det er noe de ikke har forklart i denne saken, og det er at hunden neppe var ID-merket så "eier" kunne ikke dokumentere at den var norsk. For hvis den var norsk opprinnelig ville den vært ID-merket, et pass skulle man kunne fått utstedt hos nærmeste veterinær og ormekur kunne blitt gitt (og så måtte hund vente i 24 timer før den kunne reise inn i Norge lovlig). Hvis den var renraset og registrert kunne man dokumentert ID-merkingen via NKK eller Dyreidentitet sammen med eierforhold.

Jeg er sikker på at dersom "vi" skulle kommet med hundene våre på grensen og et pass manglet - så vil det ikke være 1. forslag å sette den i karantene eller avlive. Man ville fått sjangsen til å fremskaffe den riktige dokumentasjon. Men dersom man vet at man ikke kan det - javel, da er jo avliving det enkleste og billigste.

Tollere er mennesker de også og neppe gleder seg over å få avlive familiehunder og den dårlige pressen slikt gir. Hundeeiere er også bare mennesker, og vi alle kan feile, miste bort ting, glemme, etc - men såfremt man kan rekonstruere og fremskaffe dokumentasjonen som trengs, så tviler jeg på at tollerne har det minste ønske om å avlive en uskyldig hund hvis de ikke må.

Susanne

  • Like 20
Skrevet

Synes absolutt det er noe som skurrer her, den grensa der er ikke et sted man drar "en svipptur" eller på impuls, sammenlignet med en del av overgangene til Finland her i nord der man "plutselig" er i Finland uten at man nødvendigvis tenker så mye over det. Kjører du over til Sverige ved den overgangen der vet du utmerket godt hva du gjør.

  • Like 3
Skrevet

Enig med dem som sier at det er noe som skurrer her og at vi nok neppe har hørt hele historien.

Samtidig gjør det meg trist å tenke på at vi ikke er kommet lengre når det gjelder dyrs rettigheter at det i det hele tatt er lov å avlive en formodentlig frisk, problemfri hund pga eiers feil. Muligens urealistisk å løse det på noen annen måte, men det gjør meg i alle fall trist.

Skrevet

120 dager er det man bruker når man har Rabies i tankene. Som oftest når man leser om slike saker så er det jo ofte "bare" retur til Sverige til man får tatt ormetabletten som gjelder. Så her virker det jo som om de ikke har hatt papirer eller bevis på noe i det hele tatt.

Skrevet

De fleste av oss er jo ganske opptatt av å ivareta våre hunders helse og dette sees tydelig på diskusjoner som omhandler import av gatehunder fra sydligere land. Hvis "eier" av denne hunden ikke har/kan fremvise noen som helst papirer på hundens opprinnelse, helsestatus eller identifikasjon, så blir det jo akkurat det samme som med disse sammentapede valpene som smugles inn fra div. østblokkland. Her får også bilføreren sjangs til å ta de med tilbake, karantene eller avliving. Trist - men hva skal man gjøre?

Det er egentlig veldig enkle regler - i alle fall om man snakker mellom Norge og Sverige. Ja, det koster noen kroner, men likefullt ikke noen enorm sum i forhold til alle de tusenlappene man bruker på hunden gjennom dens liv. Passet, id-merkingen er en èngangsutgift når valpen er ung, og så er det bare ormekur(er) til noen få hundrelapper nå og da - vips kan hunden være med på hvor mange Harry-handlinger man gidder.

:-)
Susanne

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...