Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpefor eller vanlig?


Wildlife
 Share

Recommended Posts

Vi forer på acana og vom. 

Til nå har vi brukt sport og agility variasjon av foret men føler ikke behov for høyenergi for mer. Vi skal derfor over på vanlig adult. Forer ca med 1/4 tøffor og resten vom. 

Nå henter vi valp om 6 dager. Lurer på om vi kan fore på vanlig tørrfor der. Altså voksenfor eller om vi bør gi valpen valpefor. Hva er forskjell?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hovedforskjellen ligger i mengde kalsium i fôret (høyt kalsiumnivå kan føre til deformerte skjelett), mindre fôrkuler og høyere energi. Kalsiumnivået er det viktigste, og mest gjeldende på store raser. Nå er jeg usikker på kalsiumnivået i acana, både valp og voksen, men ville sjekket det opp før jeg hadde tatt en avgjørelse på det. Men om det kun er 1/4, så har det jo bare tilsvarende effekt. Uansett, jeg ville sjekket det opp først :)

Sent fra min D5803 via Tapatalk


Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er acana large breed du tenker på så er det like mye kalsium i den som heter large breed som i den som heter large breed puppy. Det er 0,1% mindre fosfor som jeg ikke ville bekymret meg for. :) Så jeg ville ikke hatt noe problemer med å gi voksenfóret, spesielt når det bare er 1/4. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Vilje skrev:

Hvis det er acana large breed du tenker på så er det like mye kalsium i den som heter large breed som i den som heter large breed puppy. Det er 0,1% mindre fosfor som jeg ikke ville bekymret meg for. :) Så jeg ville ikke hatt noe problemer med å gi voksenfóret, spesielt når det bare er 1/4. :)

Takk☺

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 hours ago, Vilje said:

Hva begrunner du det med? :) Hvis du vurderer innholdsfortegnelsene opp mot hverandre? 

malamute er en stor hunderase, og det er viktig at de ikke vokser for fort. Næringsinnholdet og energi-innholdet i fôret må derfor være tilpasset alder.  Acana oppgir vel ikke energiinnhold i fôret sitt, så da må man vel bare regne med et valpefôret er best tilpasset en hund i vekst. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

48 minutter siden, Meg skrev:

malamute er en stor hunderase, og det er viktig at de ikke vokser for fort. Næringsinnholdet og energi-innholdet i fôret må derfor være tilpasset alder.  Acana oppgir vel ikke energiinnhold i fôret sitt, så da må man vel bare regne med et valpefôret er best tilpasset en hund i vekst. 

Jo da, det gjør de. 3375 kcal/kg i både puppy large og voksen large breed. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutes ago, Vilje said:

Jo da, det gjør de. 3375 kcal/kg i både puppy large og voksen large breed. :)

fant ikke på nettsiden  (kan du sende link, hilsen ikke så smart) ,men i såfall er det jo ett fett. Jeg ville spurt produsenten hva forskjellen egentlig er. Blir jo faktisk litt mistenksom om det er "samme fôr" i ulik pakning... 

 

 

 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 minutter siden, Meg skrev:

fant ikke på nettsiden  (kan du sende link, hilsen ikke så smart) ,men i såfall er det jo ett fett. Jeg ville spurt produsenten hva forskjellen egentlig er. Blir jo faktisk litt mistenksom om det er "samme fôr" i ulik pakning... 

 

 

 

 

 

Klart jeg kan! Gå inn på fóring her: https://acana.com/our-foods/heritage/adult-large-breed/?lang=nb:) Så står det. :)

 

Jeg har inntrykk av at mye av tørrfóret i dag er samme fóret i forskjellig innpakning. For eksempel har jeg prøvd å finne forskjellen på en del medium og large breed-fór til voksen hund, og blant annet på Hills så er det ikke noe som helst forskjell annet enn størrelsen på kulene. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

På store hunderaser bør man bruke large breed valpefòr for å unngå for rask vekst (som igjen kan gi bruksløsning).Large breed puppy har mindre fett og mer omega3 og glukosamin enn voksenfòr og annet valpefòr. På middels og små raser kan man fint bruke et voksenfòr av Orijen og ACANA fordi det ikke er "spart" noe på råvarene i hverken valpefòret eller voksenfòret. Av en del andre fòrmerker blir det mer viktig å bruke valpefòr til valper uansett, fordi voksenfòr stort sett inneholder lavere andel animalske råvarer og mer tilsettningsstoffer. Flere av tilsettningsstoffene har lavere utnyttelsesevne enn naturlige animalske råvarer hvilket kan bli kritisk på en valp. Dette er ikke noe problem med acana. Derfor kommer livsstadie-fòr an an på hvilket fòr det er snakk om :) Men på store hunderaser vil jeg anbefale å bruke valpefòr beregnet på store hunderaser. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hiver meg også inn her. Jeg fullfórer eldstemann på nr 25. Tenkte å kjøpe inn valpefóret til lillemor som hentes om 2,5 uke, men blir litt usikker når mange sier det ikke spiller noen rolle, og at man like greit kan fóre voksenfóret? Hva er forskjellen mellom puppy og nr 25?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Protein 15 %
Fett 20 %
Karbohydrater 0 %
Tørrstoff 35-39 %
Aske 5 %
Kalsium 0,9 %
Fosfor 0,6 %
OE* 2400 kcal/kg
OE* fra fett 75 %
OE* fra protein

25 %                     V&H 25 (active m laks)

 

Protein 15 %
Fett 16 %
Karbohydrater 0 %
Tørrstoff 33-35 %
Aske 5 %
Kalsium 0,6 %
Fosfor 0,9 %
OE* 2050 kcal/kg
OE* fra fett 71 %
OE* fra protein 29 %                    V&H Puppy

Det er ikke voldsomt store forskjellen.
Jeg starta med å gi min valp valpefôret, men fordi hun raskt begynte å "pirke i maten" gikk jeg over på 25 og 33. 
Valpefôret er innmari finmalt, og klinete. Konsistensen på voksenfôrene er grovere.
Delfôrer med Acana Puppy, så bekymrer meg ikke for at hun får 25 og 33. 
Gir rent kjøtt også ved siden av, noen ganger pr. uke. 
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...