Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi forer på acana og vom. 

Til nå har vi brukt sport og agility variasjon av foret men føler ikke behov for høyenergi for mer. Vi skal derfor over på vanlig adult. Forer ca med 1/4 tøffor og resten vom. 

Nå henter vi valp om 6 dager. Lurer på om vi kan fore på vanlig tørrfor der. Altså voksenfor eller om vi bør gi valpen valpefor. Hva er forskjell?

Skrevet

Hovedforskjellen ligger i mengde kalsium i fôret (høyt kalsiumnivå kan føre til deformerte skjelett), mindre fôrkuler og høyere energi. Kalsiumnivået er det viktigste, og mest gjeldende på store raser. Nå er jeg usikker på kalsiumnivået i acana, både valp og voksen, men ville sjekket det opp før jeg hadde tatt en avgjørelse på det. Men om det kun er 1/4, så har det jo bare tilsvarende effekt. Uansett, jeg ville sjekket det opp først :)

Sent fra min D5803 via Tapatalk


Skrevet

Hvis det er acana large breed du tenker på så er det like mye kalsium i den som heter large breed som i den som heter large breed puppy. Det er 0,1% mindre fosfor som jeg ikke ville bekymret meg for. :) Så jeg ville ikke hatt noe problemer med å gi voksenfóret, spesielt når det bare er 1/4. :)

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Vilje skrev:

Hvis det er acana large breed du tenker på så er det like mye kalsium i den som heter large breed som i den som heter large breed puppy. Det er 0,1% mindre fosfor som jeg ikke ville bekymret meg for. :) Så jeg ville ikke hatt noe problemer med å gi voksenfóret, spesielt når det bare er 1/4. :)

Takk☺

Skrevet
2 hours ago, Vilje said:

Hva begrunner du det med? :) Hvis du vurderer innholdsfortegnelsene opp mot hverandre? 

malamute er en stor hunderase, og det er viktig at de ikke vokser for fort. Næringsinnholdet og energi-innholdet i fôret må derfor være tilpasset alder.  Acana oppgir vel ikke energiinnhold i fôret sitt, så da må man vel bare regne med et valpefôret er best tilpasset en hund i vekst. 

Skrevet
48 minutter siden, Meg skrev:

malamute er en stor hunderase, og det er viktig at de ikke vokser for fort. Næringsinnholdet og energi-innholdet i fôret må derfor være tilpasset alder.  Acana oppgir vel ikke energiinnhold i fôret sitt, så da må man vel bare regne med et valpefôret er best tilpasset en hund i vekst. 

Jo da, det gjør de. 3375 kcal/kg i både puppy large og voksen large breed. :)

Skrevet
13 minutes ago, Vilje said:

Jo da, det gjør de. 3375 kcal/kg i både puppy large og voksen large breed. :)

fant ikke på nettsiden  (kan du sende link, hilsen ikke så smart) ,men i såfall er det jo ett fett. Jeg ville spurt produsenten hva forskjellen egentlig er. Blir jo faktisk litt mistenksom om det er "samme fôr" i ulik pakning... 

 

 

 

 

 

Skrevet
3 minutter siden, Meg skrev:

fant ikke på nettsiden  (kan du sende link, hilsen ikke så smart) ,men i såfall er det jo ett fett. Jeg ville spurt produsenten hva forskjellen egentlig er. Blir jo faktisk litt mistenksom om det er "samme fôr" i ulik pakning... 

 

 

 

 

 

Klart jeg kan! Gå inn på fóring her: https://acana.com/our-foods/heritage/adult-large-breed/?lang=nb:) Så står det. :)

 

Jeg har inntrykk av at mye av tørrfóret i dag er samme fóret i forskjellig innpakning. For eksempel har jeg prøvd å finne forskjellen på en del medium og large breed-fór til voksen hund, og blant annet på Hills så er det ikke noe som helst forskjell annet enn størrelsen på kulene. 

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet

Acanas to typer (hvit)fiskefôr står det spesifisert at det kan brukes til alle aldre. Har derfor gitt både unghunden og den voksne det de siste mnd, i tillegg til råfor.

Skrevet

På store hunderaser bør man bruke large breed valpefòr for å unngå for rask vekst (som igjen kan gi bruksløsning).Large breed puppy har mindre fett og mer omega3 og glukosamin enn voksenfòr og annet valpefòr. På middels og små raser kan man fint bruke et voksenfòr av Orijen og ACANA fordi det ikke er "spart" noe på råvarene i hverken valpefòret eller voksenfòret. Av en del andre fòrmerker blir det mer viktig å bruke valpefòr til valper uansett, fordi voksenfòr stort sett inneholder lavere andel animalske råvarer og mer tilsettningsstoffer. Flere av tilsettningsstoffene har lavere utnyttelsesevne enn naturlige animalske råvarer hvilket kan bli kritisk på en valp. Dette er ikke noe problem med acana. Derfor kommer livsstadie-fòr an an på hvilket fòr det er snakk om :) Men på store hunderaser vil jeg anbefale å bruke valpefòr beregnet på store hunderaser. 

Skrevet

Jeg hiver meg også inn her. Jeg fullfórer eldstemann på nr 25. Tenkte å kjøpe inn valpefóret til lillemor som hentes om 2,5 uke, men blir litt usikker når mange sier det ikke spiller noen rolle, og at man like greit kan fóre voksenfóret? Hva er forskjellen mellom puppy og nr 25?

Skrevet
Protein 15 %
Fett 20 %
Karbohydrater 0 %
Tørrstoff 35-39 %
Aske 5 %
Kalsium 0,9 %
Fosfor 0,6 %
OE* 2400 kcal/kg
OE* fra fett 75 %
OE* fra protein

25 %                     V&H 25 (active m laks)

 

Protein 15 %
Fett 16 %
Karbohydrater 0 %
Tørrstoff 33-35 %
Aske 5 %
Kalsium 0,6 %
Fosfor 0,9 %
OE* 2050 kcal/kg
OE* fra fett 71 %
OE* fra protein 29 %                    V&H Puppy

Det er ikke voldsomt store forskjellen.
Jeg starta med å gi min valp valpefôret, men fordi hun raskt begynte å "pirke i maten" gikk jeg over på 25 og 33. 
Valpefôret er innmari finmalt, og klinete. Konsistensen på voksenfôrene er grovere.
Delfôrer med Acana Puppy, så bekymrer meg ikke for at hun får 25 og 33. 
Gir rent kjøtt også ved siden av, noen ganger pr. uke. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...