Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg skal nå starte å fore hundene mine på vom, men har hørt positivt om både V&H og Norwegian Polar, hva er best? 
Og er Norwegian Polar like vanskelig å dele opp som V&H? Hva er eventuelt den beste måten å dele på? Og er det noe særlig prisforskjell?

Kjøpte første 20kg blokka med V&H for å prøve på hundene i dag, men jeg og samboer brukte jo evigheter på å dele det opp med vanlig håndsag:|

Skrevet

Det lureste er å la foret tine passelig så det er lettere å jobbe med. Jeg kjøper ikke i blokk, men i pølser, og de lar jeg tine akkurat nok til at jeg enkelt kan skjære gjennom de. Ikke noe problem å tine delvis for så å fryse igjen.

Aldri prøvd Norwegin Polar så skal ikke uttale meg om hva som er best da.

Skrevet

Kjøper du 20 kilo Norwegian Polar kommer det i en blokk som er halvveis delt opp i kilosstykker. Beste måten å dele den opp på er å slippe pakken i asfalten ute, da ramler de fra hverandre. 
Vanskelig å si hvilket av de som er best. Det er vel ganske udiskuterbart at både V&H og NP er kvalitetsfôr.

Personlig liker jeg NP bedre, men mest for at det ikke lukter høgg, det har fast konsistens som kald eller hard leverpostei og det har bedre holdbarhet. 
V&H er rått mens NP er dampkokt. 

Guest Yellow
Skrevet

Når man tenker over og vet hva hunder er skapt for å nyttiggjøre seg av, er det ikke tvil i mine øyne om at V&H er bedre fordi det er ubehandlet og inneholder ikke karbo (sukker), bortsett fra én variant. NP er kokt og inneholder mais. Det sagt er nok ikke NP et dårlig valg i forhold til mye annet. 

Å halvtine og fryse ned igjen er som tidligere nevnt ikke noe problem. Men det skal egentlig tines i få plussgrader, dvs kjøleskapstemperatur eller da når det er passelig temp utendørs.

Skrevet

Jeg liker NP bedre enn V&H for min egen del, billig, bra, mindre styr, lukt og klin, mindre mengde og kan også brukes som godis pga. konsistensen. Hundene fikk en lavere fôringsmengde, men ellers så var de likt som på V&H med bæsj, pels osv.

Etter V&H skrudde opp prisen på storhandlinger ligger NP på cirka det samme om man slår seg i spleiselag på min. 200kg og henter på fabrikk eller liknende. 20kg-blokkene kommer med hakkstriper inndelt i cirka 1kg hver, jeg setter bare et skrujern i hakket og slår en gang med hammeren så kommer de løs.

Skrevet

Det er 2 1/2 time for oss å hente V&H og det er billigere å kjøpe stor mengde så er jo det jeg håpet på å gjøre, men det nytter ikke å dele det med håndsag og vi har ikke noe plass å la det tine :hmm:

Ser det er 390 for V&H og 480 for NP her å, men ikke så altfor stor forskjell om vi kjøper 200kg om gangen, men er en del lenger for oss å hente NP, men om jeg ikke finner en måte å dele opp V&H så er det nesten bedre å bruke litt mere penger å kjøpe NP :P 

Skrevet
31 minutter siden, Bordercollie skrev:

Det er 2 1/2 time for oss å hente V&H og det er billigere å kjøpe stor mengde så er jo det jeg håpet på å gjøre, men det nytter ikke å dele det med håndsag og vi har ikke noe plass å la det tine :hmm:

Ser det er 390 for V&H og 480 for NP her å, men ikke så altfor stor forskjell om vi kjøper 200kg om gangen, men er en del lenger for oss å hente NP, men om jeg ikke finner en måte å dele opp V&H så er det nesten bedre å bruke litt mere penger å kjøpe NP :P 

Dere har vel dusj/badekar? Kan sette blokka til tining der. Evt bruker vel endel bajonettsag med kjøttblad for å dele v&h.

Skrevet
34 minutter siden, Bananen skrev:

Det er jo billig! Jeg får sende de en mail evt. sjekke ut hvor de forhandler det i Oslo.

Riktig nok kjøpt i spleiselag med min. 200kg hentet på fabrikk :) 

  • Like 1
Skrevet

"Hva er best".. kjem det ikkje an på anna enn deling av blokk og pris?? Nokon som har oversikt over næringsinnhold og ingrediensane i NP? 

Skrevet
2 hours ago, mnika said:

"Hva er best".. kjem det ikkje an på anna enn deling av blokk og pris?? Nokon som har oversikt over næringsinnhold og ingrediensane i NP? 

NP er varmebehandlet (og inneholder mais?) og V&H er rått.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...