Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Bare lurte på om noen har noen tips til hvordan introduksjonen mellom hunden som bor hos oss fra før til valpen som kommer i hus imorgen.
Er det noen som har forslag til hvordan vi kan få til dette på en bra måte? :D

Guest Jonna
Skrevet

Jeg har en måte som fungerer for meg. Jeg går først inn i huset og hilser på de voksene så får de snust på valpe lukten på meg. Så henter jeg valpen og holder den i armene mine og setter meg på gulvet og holder valpen på armene. Da får de voksene snuse på valpen, men kun om valpen ikke viser noen usikkerhet. Viser valpen usikkerhet så forteller de de voksene at de får passe seg for dette er MIN valp og de får se å oppføre seg så skal de få hilse på valpen (Egentlig oppfører jeg meg litt som om de voksene hundene prøver stjele maten min rett og slett). 

Så jeg introduserer valpen som MIN. Denne eier jeg og dere kan muligens få lov til å hilse på den. Når valpen føler seg trygg så får den gå ut av armene mine på gulvet og se voksene får komme fram å hilse. Men viser valpen ubehag så forteller jeg igjen de voksene at det er min valp og de har å oppføre seg og holde litt avstand og være forsiktig. Jeg blir på gulvet så lenge valpen er usikker. 

Nå er mine hunder veldig vant med slike introduksjonen, men dette har fungert veldig bra for meg. 

Skrevet

Jeg går inn, setter meg på gulvet og setter valpen på gulvet, og ber de voksne å gå bort hvis de er for pågående.. når værste nysgjerrigheten er borte, så går ting som vanlig :) 

Skrevet

Bruker ca samme metode som JeanetteH og Krutsi. Men nå har vi en veldig grei voksen hannhund som forguder valper, så jeg vet at han både er forsiktig og også tålmodig og kun vil valpen godt, da får man mye gratis :) 
Hvis valpen virker usikker har den fangene våre som trygg base der den får være hundre prosent i fred, mens Banzai får beskjed om å ligge unna! Jo mindre styr og stress, jo lettere er overgangen:D

Dette bildet er kanskje 10-15 minutter etter hjemkomst. Banzai vet veien til en valps hjerte og henter naturligvis leke for å lokke den til samvær, men han får kun samhandle om han er forsiktig:
15726971_10154598390321293_3707999029143 

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg har hatt med meg alle sammen i bilen når jeg har henta nye valper. Når vi kommer hjem tar jeg alle ut av bilen i bånd, går en 5 minutters tissetur og så går jeg inn. Men jeg har greie voksenhunder da. Hadde de vært ufine hadde jeg nok tatt det mer forsiktig. Ingen av mine valper har vært usikre på de store hundene. Inne har de store fått beskjed om å gå og legge seg om de blir litt for nysgjerrige på den nye. 

Skrevet

Jeg tar med meg valpen inn, setter meg på gulvet med valpen på fanget og lar den voksne få lov å snuse på den så lenge hun er rolig. Får beskjed om å gå unna hvis de ikke er det. Så lar jeg valpen får gå av fanget når hun føler seg klar for det. Har vært helt uproblematisk. Nå siste gangen så gav jeg valpen til sambo når jeg kom inn døra og hilste på den voksne først, før jeg satte meg ned ved valpen. Hadde jeg ikke gjort det hadde noen valpen fått en rakettwhips i fleisen med bein over alt fordi hun skulle hilse på meg, hehe. Sist gang hadde jeg valpen i flybagen til jeg hadde hilst på den voksne. Husker det så godt, for den voksne kom med et skikkelig overraskende bjeff når jeg tok ut valpen. Hun hadde IKKE forventa at det var noen hund oppi der :P 

Her er et bilde av første møte mellom de jeg har nå :) Det tok ikke mange minuttene før valpis var på gulvet og tok kontakt med den voksne og ville leke. Dette på tross at hun hadde vært på reise hele dagen. Dette var i tolv-halv ett tiden på natta.
16807064_10212051125615965_1336531131825

Skrevet

Jeg "går tur" sammen for å bygge litt flokkfølelse og gi dem noen erfaringer sammen først (og har jo med voksen hund for å hente valpen også), før vi går inn der vi skal bo, som den mest selvsagte sak i verden. 

Skrevet

Nå har ikke jeg hatt flere valper å gjøre dette med, og det er ikke sikkert jeg gjør det samme neste gang. Men ettersom at Blondie er veldig redd og usikker på andre hunder, så var jeg ganske redd for at hun ikke skulle like valpen. Jeg lot de hilse på banen vi trente agility på, fordi Blondie alltid er glad og vennlig mot hunder på agilitybanen. Jeg kom hjem seint med valpen, klokken var sikker elleve-tolv på kvelden. Det var mørkt og det regnet. Men begge hilste fint, også drog vi hjem og la oss. 

I dag elsker Blondie Tidi. Om det har noe med hvordan de møttes første gangen, det vet jeg ikke. 

Skrevet

Tusen takk for svar alle sammen! Introduksjonen gikk utrolig bra! Lot gamlemor komme løs utenfor huset og de snuste på hverandre og det gikk helt fint. Ikke noe tull her! Veldig stolt av gamlemor som egentlig ikke er noe glad i valper, men som hilste veldig fint på.:wub:

  • Like 4
  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg gjør som de fleste andre her inne; tar med meg valpen inn, og setter meg på gulvet med valpen i fanget slik at de voksne får hilse. Er de urolige ber jeg de om å gå å legge seg, så får heller valpen komme bort til dem når han føler for det. Mine hunder er ekstremt vennlige og flinke med valper, så det er veldig enkelt og greit :-) Hadde jeg hatt mistanke om at det ville bli litt "baluba" hadde jeg tatt dem med meg til en ukjent plass og latt dem hilse utenfor hjemmet først. 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Her var det mye nyttige tips! :D slenger med et spørsmål her jeg, da jeg etterhvert vil legge til en hund til i et hus med kun en firbent for øyeblikket. Er det noen som har opplevd noe "sjalusi", i mangel på et bedre ord? Min hund er veldig opptatt av meg, da det er jeg som har oppdratt ham alene hele veien. Han elsker å leke og være sosial, men iom at han alltid har vært enebarn og det bare har vært oss to, kan dette bli et problem å introdusere ett tredje medlem? Eller går det stortsett bra?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...