Gå til innhold
Hundesonen.no

NKK Kristiansand 2017


Monab88
 Share

Recommended Posts

Her kan vi dele resultater, vet flere soniser har gjort det bra i helgen! :)

Jeg stilte Nora i championklassen og Sanna og broren hennes i juniorklassene, og ut ifra hva dommeren ga av premieringer så kan vi ikke klage på resultatene.

I junior hannhund var det 4 som stilte og Oskar var den eneste som fikk excellent. To fikk very good og en fikk good. Han fikk også ck og til slutt det litt sure reserve certet. 

I junior tispe var det 2 som stilte. Også der var Sanna den eneste med excellent, den andre fikk sufficient. Dommeren holdt tilbake ck'en på Sanna, han syntes hun var en veldig fin junior, men trenger å utvikles litt mer. Jeg er ikke uenig i det, så er kjempefornøyd med premieringen :)

I champion tispe var det 3 som stilte. To fikk excellent og den siste fikk very good. Nora trakk det lengste strået og ble nummer en med ck. Det gikk også veien i beste tispeklasse og Nora ble beste tispe med sitt femte cacib :ahappy: Hun var flink og endte opp som BIM sånn at vi kunne reise hjem :P 

Bare 14 av 34 bernere fikk excellent, så vi er veldig fornøyde med excellent på alle tre, tre klasseseiere, to ck, ett reserve cert, ett cacib og en BIM :)

FB_IMG_1489924216982.thumb.jpg.79a40f75f14f44806cb6eadb6dc6ddc0.jpg

  • Like 13
Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Veldig fornøyd med resultatene i Kristiansand. 

Freke var med siden han synes utstilling er veldig moro. Han forsvarte championatet sitt bra med CK, CACIB og beste hann. Ble BIM, noe som passet utmerket så vi ikke trang å være til finalene :)

Beringia er unghund tispe på 19mnd, eneste i sin klasse av en stor gruppe på 11 tisper totalt (for min rase er det mange). Hun fikk CK og ble 3. beste tispe totalt. 

Stjerne måtte i dag klare seg med Excellent, og en flott kritikk. Hun ble nr. 3 av 5 i sin klasse. 

 

I tillegg ble Bolt, min deleide Juniorhann, stilt. Han fikk en fin kritikk og Excellent. 

 

 

17353609_10154384618057108_6695211623927

 

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gruffalo var eneste unghund, han fikk excellent og CK. Han ble  2.beste hannhund m/ res.cert og reserve CACIB  ( var 5 hannhunder til sammen) . Så bare nesten I dag. Men veldig fornøyd :ahappy:  Hannen som ble beste hannhund var jo en voksen championat ( fransk) . Men pratet med eieren etterpå og hun sa han er allerede int champ. Så da kan vel jeg søke om den CACIB?   Jeg er ganske grønn på dette enda..  så jeg er storfornøyd med gutten min som oppførte seg ganske så bra i ringen med flott kritikk og resultat ?

 

Screenshot_2017-03-19-19-30-28.png

  • Like 13
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storm er ganske så nedrøyta så jeg vurderte sterkt å stå over utstillingen, men så ble det Kristiansandstur likevel.

Det var tre hanner med og Storm endte opp som 3 BHK med CK og res-CACIB.  Han var mye friere i bevegelsene i dag enn i Bø heldigvis og klarte å vise seg bra.

Kritikken:
" Korrekt bygd. Utmerker proposisjoner. Korrekt frem og bakstilling. Ønsker litt mer pels. Beveger seg utmerket. Vel høy haleføring".

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svarte i den andre tråden, jeg. Tar det her også.

Bumir Yazzman ble BIM med cert og sitt første mulige cacib (16 mndr.)

Dommer Zidar, Miroslav

middle strong good prop and pigmentation, corr coat, typ head, strong back corr tail, good developed chest, good angulations, corr standing and moving.

 

17410411_1875329139419438_1196214975_n.jpg

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår første utstilling! Fikk Excellent som 4 av 9 tisper, 3 plass og denne kritikken:

lunakritikk.JPG.53e8961e4ad9b235a138c81fe88e7cd8.JPG

 

lunautstilling.JPG.0661df811f82ec464a063f1436c2a00f.JPG

 

Hunden logret hele veien i ringen, så jeg er kjempefornøyd med debuten! Tross alt impulsmeldte vi og har aldri vært på utstilling før :ahappy: Gratulerer med flotte resultater alle sammen!!!!

 

 

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter et års pause for Kuma var det på'an igjen da jeg plutselig innså at han snart er sju, så jeg tenkte at nå må jeg henge i om han skal rekke bli norsk champion før han blir veteran. Meldte på både han og Nuki da det var samme dommer. 

Kuma er alltid så fin og god i ringen, logrer og løper som om han aldri har gjort annet. Ender opp som 2. beste hannhund, med CERT! Så da var årets mål med Kuma nådd allerede nå! :wub: Vakreste NUCH HUCH Shibatroll's Darwin.

Sitat

Utm type. Vakkert hode. Godt utr. velpl ører. God front. God kropp. sterk o linje. ganske stor. Bra bev fra siden. Noe trang sett bakfra. Utm pels. Rød med urajiro

17308809_10211256270777777_2167635334429705103_n.thumb.jpg.98033474fddcdf3f7e9049e3572d3ef8.jpg

 

Også Tanuki da, godgutten. Tanuki oppfører seg eksemplarisk i ringen (underarmsfettet mitt får dingle i fred) og løper seg inn til BIR med CACIB. Deler vafler og chillern til gruppefinalen hvor vi for første gang ikke ryker ut med første utvelgelse, han blir faktisk med helt til det bare står fire hunder igjen der inne! Ender opp med en fin, grønn rosett med tallet 4 på. Så langt har vi aldri kommet på en utstilling før, så det var kjempegøy! 

Sitat

Utm type. Velbygd champ. Kunne gjerne vært enda kraftigere, anatomisk meget velbygget. Bra hode og utr. God kropp. kunne ønske litt mer masse. Bra benst. bra bevegelser. God pels. Tigret. Utm pels kval

17308788_10211257416126410_7430592584682080214_n.jpg.ef2628bb50b4559acbec4acf23825f36.jpg

  • Like 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...