Gå til innhold
Hundesonen.no

Slutte å dra i båndet trening, hva gjør man med dette ?


newbie75
 Share

Recommended Posts

Har en labrador/husky blandingshund (omplasseringshund) som jeg prøver nå å være super konsekvent for å lære han å slutte å dra i båndet, han har absoloutt blitt bedre siden vi startet men er fortsatt ikke helt i mål. Fra at han dro av all makt framover slik at man hadde vondt i hendene etter hver tur, til å dra enkelte ganger (lettere styrke),  til nå...

Nå så feks er han super gira om morgenene for å gå på tur, gjør litt kontakt øvelser før vi gå ut døren, han løper framover og drar i. Jeg stopper helt opp, da snur han seg og løper tilbake til meg. Vi starter å gå igjen og han går fint en liten stund til han drar litt i, jeg stopper og han løper tilbake til meg. Blir jo litt jo, jo dette. hvordan kommer vi forbi jo, jo fasen ? 
 

Vi har trent nå i noen uker at på slutten av turen, når han har fått ut masse energi, at han skal komme "på plass" og så sier jeg "gå fint" og da går han tett opp ved min side og er kjempeflink å gi kontakt. I begynnelsen fikk han godbiter men dette har jeg faset ut. Vi gjør fortsatt denne øvelsen, men jeg vil jo ikke at han skal være klistret opp ved min side hele turen, han skal jo gå rundt og snuse rundt og "lese avisen". 

Har jeg gjort noe feil underveis her ? Hva må jeg gjøre framover for å få en hund som ikke drar i det hele tatt på turen, uten at han er klistret ved min side. 

Hilsen førstegangs hunde eier

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte samme metoden på min hund :) Til å begynne med er det to skritt fram og fem tilbake :) Så det er en tålmodighetsprøve :D 

Jeg brukte vel nærmere halvannet år på å lære min å gå fint i bånd :) Så det er viktig å være konsekvent og bare trene og trene :D 

Min har aldri gått klistret til min side, så der vet jeg ikke hva som er bst å gjøre :) 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Metoden som du beskriver er den jeg har best erfaring med, viktig å være konsekvent :) 

Ellers skriver du også at det er husky i hunden din. Altså en type trekkhund, så mulig det er litt mer utfordrende akkurat her, fordi det nettopp er det den er laget for. Altså trekking.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, newbie75 skrev:

Han får ikke trekke i det hele tatt, vært veldig konsekvent men vi kommer oss liksom ikke forbi denne jo, jo greien med at han løper tilbake og så bare rett ut igjen. 

Stopp han før han rekker å dra seg fremover igjen. Du vet det kommer, så hindre at han får gjort det, uansett metode du trener :)

Båndtrekkhunder er generelt ganske greie å lese, når oppmerksomheten er forover/ut i grøfta/nesa i marka og gjerne skrittet/travet begynner å få litt mer fart, så kommer der et stramt bånd om vi gir de muligheten. Vi er nødt til å være dem i forskudd og gi tydelige signaler for hva vi vil. En lurt tips er å ikke slutte fokusere på han når du har fått han inn i riktig posisjon, bare det at vi retter oppmerksomheten forover byr dem forover - går han riktig, så ros han for det og gjenta gjerne en gå pent-kommando, aller helst få en godis innimellom så du får brutt jo-jo-mønsteret. Når han skal få lese avisen så gir du han tydelig beskjed at nå er det ålreit å være litt mer fri, men det er likevell ikke lov å trekke fælt i båndet. Finner man løsningen mellom å gå konsentrert i slakt bånd og fri ved kommando, så er det enklere å få en flytende overgang mellom det etterhvert. 

Bruker du sele eller halsbånd på tur?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det har jeg ikke prøvd enda, altså å gi beskjed før han har fått båndet stramt. Dette kan jeg teste

Bruker kun halsbånd, har sele men sluttet å bruke den raskt etter at vi fikk han da vi var på hundekurs og ble anbefalt halsbånd slik at han lærer å gå fint. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, newbie75 skrev:

Det har jeg ikke prøvd enda, altså å gi beskjed før han har fått båndet stramt. Dette kan jeg teste

Bruker kun halsbånd, har sele men sluttet å bruke den raskt etter at vi fikk han da vi var på hundekurs og ble anbefalt halsbånd slik at han lærer å gå fint. 

Hvis du ikke trenger at han går pent i sele, og han er typen som er litt villmann/umottakelig for gå pent-trening helt i starten av turen, så kan du eventuelt la han virre av seg litt i sele først, så koble over i halsbånd for kobbeltrening :) 

Jeg hadde en jo-jo i min hannhund, en type som er meget opptatt av dufter og omverdenen, han måtte man være meget tidlig ute å hindre at han snek seg forover. Veldig ærlig hund, så når jeg var fornøyd med at han kom inn på fot igjen og så forover, så gikk hans oppmerksomhet forover og travet fikk den pittelille fartsøkningen som gjør at man vet nå kommer han til å dra. Når de har fått de centimeterne foe langt at man 'mister kontakten' så er det nesten det samme som at båndet er stramt rett forover. For hans del var det å stoppe tanken å dra forover mer viktig enn å stoppe han når han var kommet dit, da på samme måte. Jeg stoppet eller gikk bakover mens jeg gav beskjed om at det var feil i det lille sekundet han brøt tankene forover, jobbet han inn på fot, i riktig posisjon fikk han skryt, kommando og godbit nå han holdt seg der. Før han har fått sjansen til å falle helt ut av en god rytme så fikk han pauser til å lese avisen. Etterhvert så var det bare å 'dyppe skulderen' så skjønte han at nå er han på tur for langt forover. Jeg har i grunnen ikke noe kommando på å gå pent, bruker bare kroppsspråket og fri-kommando, men for mange så foretrekkes det at de også har et ord på det å falle tilbake på.

Nå skal det sies at verken han eller den andre går spesielt pent i bånd - nummer to fordi hun er vokst opp løs, nummer én fordi jeg ikke orker å være konsekvent og han kan når jeg ber om det. Vi går også som oftest tur i sele. Dog, ingen av dem trekker nevneverdig i halsbånd, bare holder seg foran der og trasker i sin egen verden inntil jeg spør om oppmerksomhet :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 hours ago, newbie75 said:

Det har jeg ikke prøvd enda, altså å gi beskjed før han har fått båndet stramt. Dette kan jeg teste

Bruker kun halsbånd, har sele men sluttet å bruke den raskt etter at vi fikk han da vi var på hundekurs og ble anbefalt halsbånd slik at han lærer å gå fint. 

Det er ikke noe problem å lære en hund å gå fint i sele. Nå er det litt rustent pga slurv fra vår side, men ridgebacken vår har gått i sele hele livet (og tro meg, det er ikke aktuelt å ha 40 kg hund som trekker i alle retninger).

Du har en hund som er avlet for å trekke. Jeg synes faktisk at det er litt urettferdig å ikke la den få gjøre det. Sørg for å ha en trekksele og en "gå pent"-sele (altså ikke en antitrekk sele, men en annen sele enn den han får lov til å trekke i). La ham trekke med trekksele på lengre turer (og gjerne på morgenturene når han tydeligvis har mye energi han skal ha ut), og gå kortere turer i den andre selen hvor dere jobber med å gå pent. Mange H-seler (Rogz, Haquihana, mm) har ring foran på brystet, du kan prøve å feste båndet der også, slik at han blir snudd rundt når han trekker for mye. Det blir kjempeslitsomt for dere begge å gå sånn som du holder på nå, og jeg tviler på at han lærer noe av det.

Som det er foreslått over her, jobb med kontakt og bruk det til å avbryte før båndet blir stramt. Hvis du ikke har prøvd det enda kan du også bytte retning ofte slik at ham må følge med deg.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bekkenløsning har jo sine fordeler, jeg klarer jo ikke gå i samme tempo som før, og da bruker jeg tida på å få mine to neper til å gå skikkelig i bånd. Jeg har gått frem på ca samme måte som deg TS. 

Jeg startet med å kjøpe to innsydde lærstrup halsbånd. Strupebånd kjøpte jeg fordi min ene hund er en mester i å rygge ut av alt annet. I disse halsbåndene, er det forbudt å trekke i båndet -uansett !!! Jeg vil at de skal assossiere disse halsbåndene med at nå skal vi gå skikkelig i bånd.  Dersom de trekker, eller båndet blir for stramt, er det stopp. Vi går ikke èn meter til. Hundene må komme til meg og ta kontakt evnt sette seg, før vi kan gå videre. Om de er helt 'ute' så snur jeg og går motsatt vei av den veien de trekker, de er nødt til å følge på, og får belønning når de følger med/tar kontakt. Dette gjentas hver eneste gang de trekker eller båndet blir stramt. Cluet er å være dønn konsekvent, uansett. Så disse 'gå pent i bånd turene' går vi kun når bekkenet er dust, og jeg er motivert for å trene de. 

Når er ikke noen av mine av trekkhund type, men min yngste har et behov for fysisk stimuli. Han liker å bruke kroppen, han liker å få trekke, han liker å løpe. Han må få utløp for dette. Så de turene det er planlagt at han evnt begge skal få lov til å trekke, bruker vi sele -og hundene får gå som de vil. Men da har de aldri på seg halsbånd. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...