Gå til innhold
Hundesonen.no

Navnet Mio, kan det passe til en tispe?


Er Mio kun et navn som passer hannhunder?  

30 stemmer

  1. 1. Er Mio kun et navn som passer hannhunder?

    • Ja, jeg tenker automatisk hankjønn om jeg hadde møtt en hund som het Mio
      20
    • Mio kan også passe til en tispe
      10


Recommended Posts

Skrevet

Mio for meg er hannhund uansett. Men altså, gjør som du vil :) Jeg liker veldig godt maskuline navn til tisper også, har navn klar til neste tispe som kommer i hus og det blir oftest brukt til gutter (selv om det regnes som et unisex navn).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Jeg kjenner tre hannhunder som alle heter Mio så for meg er det et hannhundnavn. Men det er ikke det mest maskuline navnet akkurat så hvorfor ikke kalle tispen din det? Det viktigste er at du liker navnet. :)

Skrevet

Jeg har ei tispe som heter Ali (som i kaffen, hun kurerer gruff :aww:), så jeg syns jo at om du liker navnet Mio, og vil kalle henne Mio, så kaller du henne Mio :)  

Skrevet

På de to siste tispene mine har mange oppfattet det som hannhundnavn selv om jeg synes navnene er kjønnsnøytrale eller feminine, så jeg tenker at screw the rest, bruk det navnet du vil ha.

X'en ble av mange antatt å måtte være hannhund, fordi det er en stor rase, og de tenkte forhenværende kjæreste og ikke bokstav, og falt i den heteronormative suppegryta om at jeg måtte ha en mannlig eks.

Foenix blir av flere oppfattet som Felix, altså hannhund.

Og hannhunden Glam blir forsyne meg av enkelte oppfattet som Glenn, så den neste skal hete Fido.

Neida. Men det frister. 

Skrevet

Jeg syntes Mio er et hannhundnavn. Men det er jo ikke noe problem med mindre du syntes det er irriterende at alle tenker du har hannhund og spør rundt navnet hele tiden [emoji14]

Skrevet

Jeg har jo ei tispe som heter Nico , noe mange forbinder med hannkjønn selv om det er unisex.  

Det har ikke akkurat bydd på problemer i hverdagen.  Hun er Nico.  Enkelt og greit. 

Skrevet

Hvis du liker navnet, så bruker du det. Jeg er ikke så nøye på om det er "hannhundnavn" eller "tispenavn". Sånn med mindre du vil kalle tispa di for Tor eller Einar, da er det litt snodig.

Jeg har selv ei tispe som heter Blitz. De hundene jeg vet om som heter Blitz, er hannhunder :P Men jeg tenkte litt sånn at blitz er en ting, derfor kan det være både tispe- og hannhundnavn. 

Skrevet

Jeg har en hannhund som heter Ani. det er jo ganske så unisex, men de som ikke vet det er en hannhund eller kjenner til opphavet til navnet tror gjerne det er en tispe. Mange tror også han heter Anni. Men det er generelt ikke noe problem ;) Og jeg syntes jo han har verdens fineste navn :heart:

Skrevet

Min eldste tispe heter Aiko, som utelukkende er brukt som hannhundnavn med mindre bikkja har japansk herkomst. Det betyr lille elskling (feminint kjønna) på japansk, og er så langt fra maskulint og barskt som det kommer i mine ører, som fniser hver gang en barsk schäferhann heter det. De skulle bare visst, liksom. :teehe: 

At tispenavn må slutte på -i eller -a er bare fantasiløst. ;) 

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde en guttepapegøye som het Pia, jeg tenkte aldri noe over det selv. Men andre spurte jo når jeg sa han :teehe: 

(vanskelig å bestemme kjønn første året uten testing, pga lik fjærdrakt, så tok en sjanse)

syns man står helt fritt til å velge selv! 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...