Gå til innhold
Hundesonen.no

Spansk vannhund


Nea
 Share

Recommended Posts

Hvordan er spansk vannhund i gemytt?

Hvis man lar pelsen på en spansk vannhund vokse så blir det cords, dreads. Jeg har sett at når pelsen er ca 5-7 cm så klipper dem hunden. Hva skjer hvis man ikke klipper dem? Kommer de til å se ut som en puli eller komondor pels da? Hvis man kun tar å splitter cordsene?:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke hatt spansk vannhundene selv, men bor i Spania og møter på flere daglig, og snakket med en del eiere.

De hundene som vi har møtt har alle hatt herlig gemytt. De bjeffer generelt lite på vår hund og er ganske rolige. Datteren vår digger de og hilser ofte på vannhundene. Det har ikke vært problem med noen av de.

Noen av de er litt reserverte, men ikke sky eller aggressiv.

Eierne beskriver se som morsomme, aktive, glade i vann, glad i å leke og krever en del aktivitet og mental stimuli. Vennlige og svært knyttet til eierne sine.

Ang pels har jeg sett en del kortklipt, og en del med dreads, og heldigvis en del som er børstet. Eierne jeg har snakket med har sagt at det er mye pelsstell og at de egentlig ikke skal ha tette tovet hår, Men snorer. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vært nabo med to, og den er antakelig den grusomste bjeffeduoen jeg har vært i nærheten av. Ekstremt høyfrekvent og hyppig, og av tilsynelatende helt vilkårlige årsaker. Opplever dem som veldig skjøre, voktete og sære, og ikke helt i vater, om du skjønner hva jeg mener. 

Når det er sagt, har jeg en gang fått skyss med en oppdretter av spansk vannhund, som hadde et helt annet sett med hunder. Også disse hadde helt ****** med lyd, men var mye triveligere. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gikk på valpekurs med en spansk vannhund når min pumi var valp - min holdt på å gjøre alle døve mens vannhunden var det omtrent ikke lyd i [emoji846] min var alt for opptatt av alt annet enn meg mens vannhunden var veldig opptatt av fører og lærte veldig fort [emoji846] fikk veldig godt inntrykk av det individet iallefall, virkert som en veldig fin familiehund med godt gemytt [emoji846]


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tusen takk! 🥰 Tusen takk! Spørs om ikke det blir malle asså 🙈🙈 drømmer om en stor, balansert og sosial hann malle 😍 Tusen takk! 🥰🥰 tiden går sykt fort!  Vi skal først ta en IGP2, og så krysser jeg fingra for at vi også får tatt IGP3 ila året 😁    vi tok røntgen av rygg på fredagen, litt pga jeg har tenkt på å gjøre det uansett, og litt fordi hun alltid har hatt dårlig hopp teknikk. Alt så helt fint ut, og veterinæren sa til og med at det så overraskende bra ut til at hun var en 6 år gammel igp hund. 👏🏼👏🏼👏🏼    
    • Flere hundeskoler og instruktører tilbyr dette. Lundqvist hundeskole har også et teorikurs som kan være veldig nyttig før man skaffer seg hund. Å få oppdrettere til å kreve det tror jeg nok heller er en dårlig idé. En oppdretter vil at kjøper skal ha satt seg grundig inn i deres rase. Hvis et slikt kurs skal dekke alle raser og hundetyper grundig nok så vil det bli veldig langdrygt og kjedelig når man går gjennom de rasene som ikke er relevante for en person. Om jeg står mellom cocker spaniel og golden retriever er jeg ikke interessert i å høre om husky, vorsteh, bulldog og pekingneser. I tillegg har folk veldig ulike forutsetninger. Selv om man ikke har hatt  hund er det stor forskjell på folks erfaring og omgang med både hunder og andre dyr. Det er veldig fint at det er et tilbud som finnes, men en formalisering tror jeg koster mer enn det nytter.  
    • Det holdes valpekurs, kurs i hverdagslydighet, kurs i passering osv osv. Hva med å utvikle et "forkurs"? Altså et kurs for folk som skal skaffe seg hund for første gang. Et kurs som gir veiledning hva de enkelte rasene krever. Folk får hjelp til å velge hund som passer den enkelte. Dette kurset kan knyttes opp til seriøse oppdrettere som krever dette kurset av førstegangskjøpere. Altså "skal du kjøpe valp av meg, må du ha dette kurset først".
    • Problemet vedvarer. Ede er villig til å sitte, dekke og stå uten lure, no problem. Han VAR villig til å komme fra avstand og svinge bakparten inn i utgangsstilling også på bare verbal cue. Hva som har skjedd vet jeg ikke, men han NEKTER nå plent å gå i utgansstilling uten lure. Veiledende hånd uten godbit i blir han genuint fornærmet av. Tar det som et hån og fnyser i moralsk disgust mot den nedlatende frekkheten han synes det er fra meg. Han er så STA på det der nå, da han et øyeblikk lot seg lure av at det luktet av hånden, og lot seg lede et stykke, så svingte han inn bak og stakk hodet mellom bena mine istedenfor da han oppdaget at hånden var tom. Ikke sjans at han nedlater seg til å gå i utgangsstilling på mine premisser. Han KAN ordet. Jeg VET at han KAN det ordet, for han VAR stabil på å utføre, men somehow har han nå endret reglene, og det holder ikke å presentere en godbit i den andre hånden når jeg ber ham heller, den må være i venstre hånd.  Det er så utrolig hva som foregår inni det hodet der. Bare 4 mnd gammel og er så STA på å oppdra meg til å adlyde ham. Jeg er sta og tålmodig selv og lar ham ikke oppnå hva han vil med det der, men det får meg til å grue meg intenst til puberteten hans.  'Teppe!' går smooth da. Fikk nettopp spise et helt kjøttmåltid i fred med en vakkert selvbehersket Ede på teppet. Har skjønt hva som lønner seg i den sammenhengen. 
    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...