Gå til innhold
Hundesonen.no

Hann hund super stressa etter henne som ikke har løpetid


Recommended Posts

Skrevet

Har en 14 mnd gammel hann hund, var på besøk hos en som har tispe men hun har ikke løpetid. Allikavel så var hunden min litt vel ivrig og ble stresset, forfølgte damen som satt han på plass flere ganger uten at han ga opp. Prøvde til og med å komme seg opp i god stilling men jeg jaget han ned med engang. Bjeffet i frustrasjon.

Vi var der i 5 timer.  Prøvde å ta han ut på en gåtur alene men ble likedan når vi kom inn igjen. Til slutt ble tispen satt ut på verandaen og han var inne da hjalp det og han falt til ro. 

Det samme har skjedd de to siste gangene vi har møtt tispen, men denne gangen var "verst". 

Er dette vanlig oppførsel når tispen ikke er i løpetid ? Ingen avledning fungerte. Kastrere ? 

 

 

 

 

Skrevet

Han er ikke helt voksen enda,  helt normalt :) min var likedan når han var fjortiss, roet seg når han ble voksen.  Er litt som gutter i puberteten, jenter blir brått veeeeldig intressant :lol:  Anbefaler at dere ikke har de så mye sammen nå, tispa blir overkjørt og tråkka på, og hannen stresser og blir frustrert. 

Skrevet

Det kan også være enkelte tisper som lukter veldig godt selv om de ikke har løpetid... kanskje kan det være at tispa har en infeksjon et sted... vaginose, urinveisinfeksjon - eller bare fylte analkjertler.

Min hannhund hang seg veldig opp i ei spesiell tispe da han var ung, og var helt håpløs i alle år sammen med den tispa. Det var ikke nøye om hun hadde løpetid eller ikke. Sammen med andre tisper var han helt normalt interessert liksom. Jeg opplevde også at vi var på tur med noen andre tisper - og min hun var helt uinteressert i dem. Men så tømte den ene tispa analkjertlene sine, og etter det var han konstant bak i rumpa hennes og var intens og plagsom. 

Skrevet

Kan vel være en blanding av masse hormoner på hannhunden, og en tispe som lukter litt ekstra snasent?

Min er 2 år og kastrert, og bryr seg ikke om løpetisper engang. Men ene tispa på jobben, er bare så kjempelekker at han bare MÅ prøve! Eneste hunden han gjør sånt på, og han får streng beskjed om å pelle seg ned og oppføre seg, mens jeg humrer litt for meg selv [emoji14]

Skrevet

Vi har lovet å passe tispen i to uker over julen, eierene skal reise med fly til familie. Vi har 3 etasjers hus så kan holde de adskilt og ta de på tur på forskjellig tidspunkt. 

Var en som hadde sagt han kunne passe og så kom det noe i veien så da stiller vi opp. 

Noen tips for at besøket hennes skal gå best mulig ?

Skrevet

Det vil ofte roe seg ned når de bor sammen så lenge dere er strenge på hva som er greit og ikke greit. Så vil det nok bli behov for noen pauser ? høres ut som en normal unghund og mye hormoner

Skrevet

Det kan hende at tispen lukter spesielt godt pga begynnende uvi eller krystaller i urinen. Det kan jo være greit å nevne for tispens eier i tilfelle flere hunder reagerer på henne. 

Ellers så har du jo en unghund som antageligvis bobler over av energi og hormoner. 

La han få utløp for energien sin, gi nok aktivitet, ikke bare fysisk men også hjernetrim. Lær han en solid "legg deg" kommando som fungerer inne, også med besøk. Ta han vekk fra tispen når han er plagsom, du skal sette grensene for han, tispen skal slippe å hele tiden "sette han på plass". Om "legg deg" ikke fungerer i starten kan du knyte han fast inne i korte perioder. 

Skrevet

Min har og reagert noe voldsomt på enkelte tisper opp igjennom, selv om de har ikke har hatt løpetid. Den ene var til og med kastrert. Noen av disse pleide å ha de effekten på hannhunder. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...