Gå til innhold
Hundesonen.no

Søker liten/mellom-liten hund, allergivennlig, helst korthåret, middels aktivitetsnivå


Recommended Posts

Skrevet

Hello

Ser etter en ny kamerat. Min første hund på egenhånd etter å ha bodd med en Cavalier King Charles som jeg så på som min andre bror i 8 år hos mor og far.

Må være sosial og enkel å stelle, lett å ta med på turer i bil osv. 

Er på utkikk etter en hund som er noe allergivennlig. Som ikke røyter mye (helst kort pels). En Cavalier King hadde vært kanon om den var korthåret og allergivennlig, med tanke på oppførselen og aktivitetsnivået. Kan fint gå en time for dagen + doturer + lengre fjellturer i helgene. 

Har sett litt på fransk bulldog, men er litt i stuss på grunn av helsen de ofte kommer med. Noen som isåfall har tips til seriøse oppdrettere med friske hunder? Sett litt på Danmark (http://www.canesgratia.com/puppyplans) men er litt usikker på hva man betaler i moms osv da? Disse ser jo virkelig over gjennomsnittet ut for en fransk bulldog (mtp helsen)

 

Takk for svar.

Skrevet

Om korthåret er aktuelt så anbefaler jeg deg å titte på dansk/svensk gårdshund. Men om du er noe allergisk så er ikke nødvendigvis de korte småhårene noe greie, da er det bedre å ta en krøllete eller strihåret rase. De krever pelsstell, men er mer allergivennlige. Eksempelvis dvergschnauzer, bichon-rasene, dvergpuddel, cairn terrier mm.

Skrevet

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. Oppfattet den nok som hakket mer reservert mot fremmede enn cavalieren (i alle fall min, som slenger seg ned for å få kos på magen fra gud og hvermann), men på ingen måte redd. Absolutt en sosial og trivelig hund :) 

Skrevet
40 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. Oppfattet den nok som hakket mer reservert mot fremmede enn cavalieren (i alle fall min, som slenger seg ned for å få kos på magen fra gud og hvermann), men på ingen måte redd. Absolutt en sosial og trivelig hund :) 

En venninne har strihåret podenco portugese pequeno og søster hadde korthår. Jeg opplever dem som veldig forskjellige fra cavalier. Den strihårede er mye mer sosial og førervennlig, mens de glatthåra jeg har møtt har ikke vært interessert i mennesker i det hele tatt. Glad i eier, men ikke interessert i å jobbe med eier. Veldig sterkt jaktinstinkt på mange av dem, så de kan være vanskelige å ha løse. De er også veldig aktive og krever mye tur for å være glade. 

Trivelig rase, men jeg tror det blir en stor overgang fra en førervennlig rase som liker å jobbe med eier. Pequenoen opplever jeg som mye mer myndete og urhundaktig.

  • Like 2
Skrevet
6 minutter siden, Turb skrev:

En venninne har strihåret podenco portugese pequeno og søster hadde korthår. Jeg opplever dem som veldig forskjellige fra cavalier. Den strihårede er mye mer sosial og førervennlig, mens de glatthåra jeg har møtt har ikke vært interessert i mennesker i det hele tatt. Glad i eier, men ikke interessert i å jobbe med eier. Veldig sterkt jaktinstinkt på mange av dem, så de kan være vanskelige å ha løse. De er også veldig aktive og krever mye tur for å være glade. 

Trivelig rase, men jeg tror det blir en stor overgang fra en førervennlig rase som liker å jobbe med eier. Pequenoen opplever jeg som mye mer myndete og urhundaktig.

Interessant! Ja, jakt var vel det som ble nevnt som et mulig "problemområde". 

Guest Belgerpia
Skrevet

Fransk bulldog er IKKE allergivennlig på noen som helst måte, og de røyter som et h..te og hårene setter seg fast absolutt overalt, dansk svensk gårdshund er heller ikke spesielt allergivennlig
Skal du ha allergivennlig hund som røyter minimalt så bør du gå for raser som ikke har pels, men hår. Puddel, bichon frise, bichon havanaise - sistnevnte har humør som cavalieren, glad, livlig og energisk (skal være da, man skal alltid være nøye med oppdretter).

Skrevet
1 time siden, Wilhelmina skrev:

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. 

Akkurat det der kan jeg ikke for mitt bare liv begripe. :D 

Jeg stemmer for en kortklipt bichon havanais! :heart: 

Skrevet
7 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Akkurat det der kan jeg ikke for mitt bare liv begripe. :D 

Hehe, nei ikke vet jeg. Jeg spurte spesifikt om hvordan rasen er i forhold til cavalier, ettersom det er det jeg har, og svaret var da "cavalieren er jo veldig myk, ellers er de faktisk ikke ulike".

Kanskje hun har hatt en veldig utypisk cavalier. Eller en veldig utypisk podengo :P 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...