Gå til innhold
Hundesonen.no

Atlas


Guest klf692

Recommended Posts

Skrevet

Her er Atlas som jeg har vært eier av i litt over en uke. Han er en 3 år gammel blandingshund(hannhund) som jeg mener likner mest på Saluki i både gemytt og utseende. Vi har hatt noen utfordrende dager for å si det mildt, da det er mye energi og testosteron i denne artige tullebukken :) Skal handle meg springer nå så han kan få ut litt mer energi og bli litt mer velvillig. Foreløpig har jeg ham i bånd hele tiden utendørs, så jeg løper rundt med ham og tuller og leker på store åpne gressområder, men jeg skulle gjerne sett ham løpe fritt. Jeg må få opprettet et sterkere bånd mellom oss før jeg prøver meg på å sosialisere ham med andre hunder, da så og si alle hunder er farlige i hans øyne, så da blir det full angrepsmodus om han spotter en annen hund. Tid pleier å hjelpe på, så jeg ser frem til å se ham slippe taket litt så jeg når gjennom til ham. Time vill show :)

Atlas3.jpg

Atlas4.jpg

Atlas5.jpg

Skrevet

Født i Afrika hvert fall, og med litt for sterke jaktinstinkter, så det er mildt sagt en prøvelse å få oppmerksomheten hans i tillegg til frykten som sitter i han. Har stor tro på å få festet springer på sykkelen så han kan få litt utløp for at han vil løpe hver dag. Han mister veldig lett oppmerksomheten om jeg løper og tuller rundt på en åpen slette med han, om han plutselig ser noe annet. Tenker at springeren vil holde ham i gang og opprettholde nogenlunde fokus. Starter med korte turer for å se ann potene hans, og på vinteren får han sokker. 

 

Skrevet

Veldig fin, minner meg om min ene tidligere blandingshund. Men ser ingen saluki i ham på disse bildene, kanskje noe spiss i snuta? .. :) Ser mer ut som en fårehund miks av noe slag, men siden den er født i Afrika er det jo ikke godt å si hva slags hunder som er i den. 

Springer er genialt, bare bytt side på sykkelen med jevne mellomrom, mtp muskulatur og balansert belastning av kroppen. Evnt kjøp en slik springer man fester foran på sykkelen :)

Skrevet
På 23.10.2016 at 7:15 PM, Red Merle skrev:

Veldig fin, minner meg om min ene tidligere blandingshund. Men ser ingen saluki i ham på disse bildene, kanskje noe spiss i snuta? .. :) Ser mer ut som en fårehund miks av noe slag, men siden den er født i Afrika er det jo ikke godt å si hva slags hunder som er i den. 

Springer er genialt, bare bytt side på sykkelen med jevne mellomrom, mtp muskulatur og balansert belastning av kroppen. Evnt kjøp en slik springer man fester foran på sykkelen :)

Ser du noen likheter nå? ;)

En ren Saluki er egentlig bare høyere og lengre, og generelt et lengre neseparti. Min blanding er i bunn og grunn en lettere krympet versjon, men jeg ser hvert fall tydelig at han likner mest på Saluki.

Skrevet
Akkurat nå, Polfarer skrev:

Du har ikke bilde av hunden din stående fra siden? ? Jeg sliter fortsatt med å se likheten utifra de bildene du har lagt ut.

Nei desverre. Det burde være ganske enkelt å se spør du meg. Bare se på hodet til den i filmklippet, og så ser du på min. Resten av kroppen er rett og slett bare litt lavere og kortere grunnet at han er en blanding. Gemytt og bevegelser likner også mest på Salukien.

Skrevet
1 minutt siden, Atlas skrev:

Nei desverre. Det burde være ganske enkelt å se spør du meg. Bare se på hodet til den i filmklippet, og så ser du på min. Resten av kroppen er rett og slett bare litt lavere og kortere grunnet at han er en blanding. Gemytt og bevegelser likner også mest på Salukien.

Nja, jeg kan se at det er noe som likner. Men jeg klarer ikke helt å se det allikevel :P Nå er vel den hunden i filmen også en blanding da, så det gjør det enda litt vanskeligere å skille hva som kommer fra salukien og andre raser :P 

Skrevet
2 timer siden, Atlas skrev:

Ser du noen likheter nå? ;)

En ren Saluki er egentlig bare høyere og lengre, og generelt et lengre neseparti. Min blanding er i bunn og grunn en lettere krympet versjon, men jeg ser hvert fall tydelig at han likner mest på Saluki.

Nei egentlig ikke, synes ikke den likner på en Saluki på bildene du la ut, men kanskje du kan legge ut fler bilder? :) Fin hund uansett hva den ser ut som.

  • Like 1
Skrevet

Er vel ikke så mye å diskutere hva han er blanding av? Gamle eier har vel opplyst om at det er "afrikansk" mynde i han? Eller sa de saluki?

 

  • Like 2
Skrevet

Mynde eller ikke, de lodne flyveøra der hadde jeg kost blanke! :heart: Trur du har fått deg en fin kompis her, og synes det er flott at du er så reflektert rundt oppgaven og rollen din (sjøl om jeg personlig opplever at du nok tenker litt mye, men hver sin måte, hver sin smak). Blir gøy å høre hvordan dere utvikler dere sammen framover! :) 

  • Like 1
Skrevet
6 minutter siden, yurij skrev:

Den har farger og avtegn til azaen. Reaksjonene passer også. Ts skrev i en annen tråd at det var en aza blanding

Fargen og avtegna til Hottie, korhåra saluki og (som har blitt tatt for å være aza mer enn en gang, forøvrig :lol: ) 

  • 4 weeks later...
Skrevet

Saluki eller azawakh? Håper ihvertfall han får et godt og varig hjem!

Edit: Men etter å ha lest annonsen er jeg ikke helt sikker på at dette er omplasseringsmateriale. :/

  • Like 3
Skrevet
På 19.11.2016 at 11:38 PM, simira skrev:

Saluki eller azawakh? Håper ihvertfall han får et godt og varig hjem!

Edit: Men etter å ha lest annonsen er jeg ikke helt sikker på at dette er omplasseringsmateriale. :/

Denne stakkars hunden er jo totalt misforstått fra start. Eier er tilbudt hjelp fra flinke Azawakh folk men har avstått, veldig trist :(   

Skrevet

Uff lille venn, om noen skal ta over han må de ha innmari god kunnskap om atferd og "urhund", ett artig lite prosjekt for noen som ønsker seg en stor jobb. Det verste er at jeg tenker at på sikt kan denne hunden bli relativt bra, men da trenger han ett stabilt og varig hjem som kan denne type mynder, er hjemmeværende og de er det neppe flust av. Håper han finner ett godt hjem som skjønner han for den han er, da skal han få en misteltein på halen og så kan alle som ikke klarte å akseptere han for den han var, kysse han i rævva!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...