Gå til innhold
Hundesonen.no

Tamaskan - Forskjeller fra blandingene den representerer?


Recommended Posts

Skrevet

Tamaskan er en blanding av husky/malamute/schaefer. Jeg har lest en del om dem, men er det noen her inne som vet/kjenner til markante forskjeller fra opphavsrasene? Folk generelt vil vel bare tenke at det er en husky og ser for seg en trekkhund deltakende i Finnmarksløpet eller liknende. Dette er en egen rase, og jeg er mest interessert i lynne/adferdsforskjeller fra de separate rasene den representerer. 

Skrevet

Jeg har ikke nevnt enkeltindivid, jeg har nevnt raseforskjeller, akkurat som det vil være forskjell mellom en puddel og en rottweiler. 

Skrevet
43 minutter siden, Freerider skrev:

Jeg har ikke nevnt enkeltindivid, jeg har nevnt raseforskjeller, akkurat som det vil være forskjell mellom en puddel og en rottweiler. 

Men tamaskan er per definisjon en blandingshund, og ingen homogen rase. Derfor er det vanskelig å forutsi hvordan de blir..

En rottweiler og en puddel har en standard å følge, så hvordan de skal være kan du lese deg opp på. Allikevel betyr det ikke at man kan forutse 100% hvordan de blir.. 

Skrevet

For å svare bedre: det er en rase som høyst sannsynlig har stort behov for aktivitet, som mange av slike typer hund kan de sikkert være reserverte. I tillegg har ofte slike blandinger stor flokkavhengighet, så man kan få problemer med å ha de alene.. 

 

Skrevet

vokt fra schæfer og jakt fra husky? og en dæsj samkjønnsaggresjon fra malamute. Glimrende. 

Har generelt ikke så godt inntrykk av raser som er konstruert ene og alene for utseendets del. 

  • Like 8
Skrevet
3 timer siden, Meg skrev:

vokt fra schæfer og jakt fra husky? og en dæsj samkjønnsaggresjon fra malamute. Glimrende. 

Har generelt ikke så godt inntrykk av raser som er konstruert ene og alene for utseendets del. 

Høres ut som den ultimate drittbikkja potensielt. Legger du også til varierende mentalitet fra schäfer, så har du virkelig lagt gullegget ;) 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Sprettballen skrev:

Høres ut som den ultimate drittbikkja potensielt. Legger du også til varierende mentalitet fra schäfer, så har du virkelig lagt gullegget ;) 

Det KAN jo være den får de gode sidene fra rasene også :=) Det finnes (minst) et par tamaskans i Norge, og eierene er veldig fornøyde. 

 

 Meen jeg blir generelt skeptisk når en avler frem noe som skal se ut som en ulv, ved å krysse raser som hver for seg er noe krevende- og som i miks beskrives som veldig enkle... 

 

  • Like 1
Skrevet

For det første så spørs det vell hvordan generasjon blanding det er, er det første generasjon eller få generasjoner siden så er det jo veldig uforutsigbart og man kan ende opp med nesten "hva som helst" både utseende og gemyttmessig. Altså mye mindre uforutsigbart enn en annen rasehund i en velletablert rase, selv om det også der kan komme overaskelser. 

Men av de jeg har hørt om så er det vell hunder som har arvet mer fra de polare hundene/spisshundgruppa enn fra schæferen, både i utseende og i egenskaper/væremåte. Altså en selvstendig hund som ikke er voldsomt førerorientert. En del jaktinnstinkter og en hund som er skapt mer for fysisk fostring og tur enn lydighet og bruksarbeid. Men er nok heller ikke den hunden jeg hadde valgt om jeg hadde tenkt start i finnmarksløpet liksom. Litt "sære" hunder som nok krever en spesiell type eier for at man skal kunne trives optimalt med en. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...