Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
15 timer siden, TonjeM skrev:

Nydelig gutt det der! Er så glad for at dere fikk han etter lille Fluff!

Takk! Vi er utrolig glade for det selv :wub: Kunne ikke fått en bedre hund etter lillefluffen nei :heart: 

  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Lørdag 30 juli flyttet det inn en ny liten pelsball hos oss, nemlig Goliat!  Goliat er født 27 november 2015, og var rett over 8 mnd når han flyttet inn hos oss. Vi har i skrivende stund ha

Jeg og samboeren satt i sofaen å slappet av, mens Goliat vandret rundt med sitt. Det ble brått litt mye lyd fra gangen, og jeg mistenkte at han hadde det veldig gøy med noe han ikke fikk lov til å ha

Bare fordi jeg ikke får sove - bildespam av Goliat

Posted Images

  • 3 weeks later...
Skrevet

Tusen takk, @Klematis! (Ikke sett at det var noe svar før nå :( )

I dag er Goliat 1 år gammle! Syns ikke det er mer enn et par uker siden vi henta hjem ungfjompen på 8 mnd :wub: Vi har hatt våre utfordringer, og flere kommer det til å bli, men hittil har vi fått løst det aller meste med utrolig god hjelp :heart:  Og som en passende gave til bursdagsvalpen, snødde det i dag! Et lite utvalg rykende ferske bursdagsbilder;

_MG_3191red.jpg

_MG_3195red.jpg

_MG_3227red.jpg

_MG_3231red.jpg

  • Like 10
Skrevet

Bursdagsgaven hans var en stor bamse fra Kong, som heter Ali Alligator! Ali ble godt mottatt, og det virker som at det blir et varig vennskap :wub: Goliat tar nemlig med Ali uansett! I dag tidlig ble det insistert på at Ali skulle bli med på morgentur :lol: 

_MG_3240red.jpg

_MG_3245red.jpg

_MG_3254red.jpg

_MG_3255red.jpg

  • Like 6
  • 1 month later...
Skrevet

I dag ble Goliat øyelyst og PL-sjekket! Ikke overraskende var begge deler fri! :ahappy: 

15994396_10158137952695512_7495000325067653727_o.jpg

Bilde tatt i dag, mens øynene enda var ganske påvirket av øyedråpene :lol:

  • Like 2
Guest *Kat84*
Skrevet
9 minutter siden, Siljus skrev:

I dag ble Goliat øyelyst og PL-sjekket! Ikke overraskende var begge deler fri! :ahappy: 

15994396_10158137952695512_7495000325067653727_o.jpg

Bilde tatt i dag, mens øynene enda var ganske påvirket av øyedråpene :lol:

Gratulere! 
Syntes han var fin selv med sore pupiller jeg :) 

Skrevet
Akkurat nå, *Kat84* skrev:

Gratulere! 
Syntes han var fin selv med sore pupiller jeg :) 

Takk sier pelsballen i hjørnet mens han grynter æ snur seg :lol: "litt" sliten i dag!

Syns han ble råsøt jeg, han får akkurat samme uttrykket (og store pupiller) når han blir kjempeleken :heart:

Guest *Kat84*
Skrevet
7 minutter siden, Siljus skrev:

Takk sier pelsballen i hjørnet mens han grynter æ snur seg :lol: "litt" sliten i dag!

Syns han ble råsøt jeg, han får akkurat samme uttrykket (og store pupiller) når han blir kjempeleken :heart:

Aww, så skjønt :wub: 
Skjønner godt at han er sliten nå. Det tar på å være hos veterinær og bli tatt på og sjekket både framme og bak ;) 

Skrevet
28 minutter siden, *Kat84* skrev:

Aww, så skjønt :wub: 
Skjønner godt at han er sliten nå. Det tar på å være hos veterinær og bli tatt på og sjekket både framme og bak ;) 

Ja, det tar virkelig på! :lol: Han skal være glad han ikke helt vet hva som venter han når han skal røntges, når han er sliten "allerede nå"... :whistle:

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, Siljus skrev:

Ja, det tar virkelig på! :lol: Han skal være glad han ikke helt vet hva som venter han når han skal røntges, når han er sliten "allerede nå"... :whistle:

Ja det kan bli interessant... Aragon var skikkelig fyllesyk når han fikk bedøvelse, og verken spiste eller ville ha kos på over et døgn etterpå. Når Sjef skulle røntges så var han veldig trøtt. Faktisk så trøtt at han bare sklei ned på gulvet støtte opp mot veggen. :lol: 
Må være skummelt for dem å ikke vite hvorfor det er sånn. :blink: 

Satser på at Goliat takler det bra :) 

  • 6 months later...
Skrevet

Ojda, har visst blitt litt glemt den tråden her.. :icon_redface:

Vel, siden sist har Goliat blitt en herlig hund! All treningen vi har lagt i han, har virkelig gitt resultater! Har så klart en del jobb framover og, men det er veldig kjekt at det har vist såpass resultater som det har. Nå går passering nogenlunde greit, han kan være alene hjemme i opp til 6 timer, og han drar veldig lite i båndet!

(bildene med snø er fra mars forresten)

_MG_3987red.thumb.jpg.ba818de479c348770e21bcae403184d0.jpg

Ellers har han blitt røntget både foran og bak, og har en fin B på hofter og en fin 0 på albuer! 

_MG_4002red.thumb.jpg.6eb1833cb91245ebbb4db5ae1700ee87.jpg

_MG_4093red.thumb.jpg.1131de05f2d0113b1149ddf052bf2bd8.jpg

Han er den samme gale hunden da :wub:

_MG_4119red.thumb.jpg.40b0ace2d4482a7a30485f25159dafcb.jpg

 

For ikke så lenge siden var Goliat en tur i hundeparken med Ori og Banzai til @Sanne, og det var virkelig herlig for alle 7!

_MG_4710red.jpg.f17aff6ad3c774675420220e1e94a679.jpg

_MG_4756red.jpg.34d36a507d70c1b05c1d74c61040a6b6.jpg

_MG_4767red.jpg.efad9a9141ea36ea225af36b1c4b5ffc.jpg

_MG_4785red.jpg.551a7fe583de8341e9c484fae2d1a148.jpg

_MG_4720red.jpg.808a932eb57d49c5fcaefabfdc712019.jpg

 

Ellers har vel det siste halvåret gått med til trening og tur, og bare kost oss sammen :heart: (Bildespam følger, må bare samle sammen bildene :lol:  )

_MG_4168red.jpg

  • Like 2
  • 6 months later...
Skrevet

Det er mye som har skjedd siden siste oppdatering! Eller, kanskje ikke mye i den forstand, men :lol: 

Nyttårshelga fikk vi en liten setback mtp alene hjemme, siden han fikk akutt betennelse i tarmen. Det var helt forferdelig for alle parter, og etter det så ville han ikke være alene hjemme, Noe jeg forstår veldig godt, siden han bæsja på seg så mange ganger, og det gjorde så vondt! Så vi gjorde det vi kunne for at han ikke skulle være alene før han hadde prosessert hele hendelsen, og kjent selv på at det går bra. Så nå går det bra å være alene igjen, som regel så vil han ikke bli med når vi kler på oss, han bare legger seg på stua :lol: 

Siden det ble litt forandringer mtp jobbtider, så har vi måttet prøvd å jobbe oss opp til 8 timer. Og det har gått bra! :D Nå er det kun lørdager vi begge jobber det blir så lenge, ellers er det når vi skal handle og han ikke gidder å bli med. Typ en halvtime/time. 

3eaa31bd-caf2-4709-9a49-a4df19bc2d19red.jpg.5cde5e2d2947a7cf788519f9c954741d.jpg

Ellers har vi trent mye på passering, noen ganger går det over all forventning, mens andre ganger går det veldig dårlig igjen. 

Nå har vi startet på kurs også, så får en del hjelp der (håper vi) til at han går helt bananas når han ser/hører dyr av alle typer, til og med de animerte reklamene av dyr.. :lol: 

Hadde første kursdag forrige uke, og det gikk overraskende greit! Nå var det teori i starten, så ble ikke mer enn en halvtime med trening. Han ga oss faktisk mye oppmerksomhet, og var forsåvidt lett å nå inn til, selv med 6 andre hunder der.
Så blir spennende i dag! Tenker vi drar dit en halvtime tidligere, så han rekker å lande litt før vi går inn. Forhåpentligvis! :aww: 

Så da avslutter jeg med noen bilder, så kommer det en liten oppdatering etter i kveld! 

IMG_20180122_023015.thumb.jpg.61efe2317b45ce583fdf6832a04c372d.jpg
Neida, jeg tigger ikke altså! Jeg bare støtter haka mi på bordet mens dere spiser, lover!

IMG_20180112_230820.thumb.jpg.424df421d9e3261f3553381e5f40677c.jpg
Æsj, bacon?? Jeg ville ha den salaten der jeg, kan jeg ikke få den da?

IMG_20180130_150027.thumb.jpg.330f4b16ae79a6e4f6a3d9d9151f6b43.jpg
Duuu, atte.. Godbiten ramla i snøen. Kan jeg få en ny en?

IMG_20180128_161138.thumb.jpg.e63c57bd0852ebc499acb0cfdc7d971f.jpg

Han er en liten kjekkas han her :heart: 

IMG_20180113_031406.thumb.jpg.433916df1bbdce64d7caed59f3326f54.jpg

Og veldig god å våkne opp til, når han ligger på puta til gubben og blir SÅ glad at han ligger å logrer og koserumler mens han får morgenkosen :ahappy: 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...