Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har brukt vom... Jeg har kjøpt en 5kgs pølse til valpen min på 6 mnd, men det slår meg at jeg kan jo ikke tine dette, så dele og så fryse igjen? Så hva gjør dere? Baufil?

Har brukt provit i lengre tid, og de var jo oppdelte. Flere som har prøvd Provit vs VOM? Hva synes dere er best?

Skrevet

Halvtine (så lite som mulig), dele og inn i fryseren med resten. Det er vel eneste mulighet tenker jeg ;-) Selv har jegaldri gjort det da jeg har brukt halvkilopølser.

Lurer selv hva folk synes om V&H vs Provit. Jeg har matleie hunder og har nå kjøpt første posen med frosen for (oksekjøtt) for å variere. De får vanligvis V&H lam med litt tørrfor ved siden av. Det hjelper nok litt på "matleiheten", og de virker å synes maten er interessant og rar på samme tid :P 

Kvaliteten har jeg ikke formening om enda (her lurer jeg på andres erfaring), men det er utrolig mye mer praktisk synes jeg for man tar jo bare opp det man trenger, i tillegg er det litt å tygge på som er positivt og lettere å gi frossent, noe mine liker :-)

Guest Yellow
Skrevet

Absolutt ikke noe problem å tine og fryse ned igjen, gjør jo ikke noe til mennesker heller, det. Men kjøtt og fisk skal tines i kjøleskap, og fordel å ikke tine det 100%, mye mindre klin og da om man deler opp mens det enda er helt fast. Jeg kjøper veldig små poser og fryser ned i dagsrasjoner. 

Skrevet

Det ble mye billigere å kjøpe en 5 kg strut istedet for halvkilos:) Men valget mitt var jo ikke helt gjennomtenkt da:p

Er jo ikke så enkelt å tine en svær pølse i kjøleskapet, men kan jo tine den i yttergangen i kjelleren, det bruker vi som kjøleskap til alt som ikke får plass i kjøleskapet ellers :)

Tror jeg venter til mannen kommer hjem, så kan han få ordne det:p 

Skrevet
49 minutter siden, Kenzo skrev:

Det ble mye billigere å kjøpe en 5 kg strut istedet for halvkilos:) Men valget mitt var jo ikke helt gjennomtenkt da:p

Er jo ikke så enkelt å tine en svær pølse i kjøleskapet, men kan jo tine den i yttergangen i kjelleren, det bruker vi som kjøleskap til alt som ikke får plass i kjøleskapet ellers :)

Tror jeg venter til mannen kommer hjem, så kan han få ordne det:p 

Du kan dele den frossen med vanlig håndsag/tresag. Blir litt klin, så anbefaler å stå ute og å la hunden rydde opp etterpå :) Dersom eg kjøper 5kg pleier eg la de ligge på kjøkkenbenken en halvtime-time før eg klarer å dele de med kniv. 

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg lar pølsene halvtine i dusjen, deretter tar jeg en søppelsekk, et hånkle jeg ikke er spesielt glad i, og legger på kjøkkenbenken, deretter skjærer jeg halvkilosskiver av 5 kilosen, ploff i pose og tilbake i fryseren. Funker gull. Skarp skarp kniv et must.

Skrevet

Takk for tips dere! Er jo enklest å tine sånn halvveis opp og så dele, så jeg får se hva vi ender opp med! 
Jeg er generelt veldig skeptisk til å tine og fryse. Gjør det ikke med mat overhodet, men stoler på dere :)

Takk for tips!

  • Like 1
Skrevet

Jeg har kjøpt tyvekilosblokker siden 2011, og det har fungert finfint både å heltine og halvtine før "partering". 

Jeg har kjøpt en elektrisk bajonettsag med metallblad, den klarer ganske mye. Stort sett lar jeg blokka stå i kjøkkenvasken over natta, og deler opp med kniv. Brekkjern og hammer er også gode verktøy.

Her dytter jeg det jeg får plass til i en brødpose og fryser igjen, og tar opp en pose hvis innhold tiner i plastkasse med lokk i kjøleskapet. Ingen fast mengde som pakkes ned, jeg bruker heller kjøkkenvekt når jeg lager i stand måltid, og tiner ny pose etter behov. 

Skrevet
3 timer siden, Kenzo skrev:

Dere som har brukt vom... Jeg har kjøpt en 5kgs pølse til valpen min på 6 mnd, men det slår meg at jeg kan jo ikke tine dette, så dele og så fryse igjen? Så hva gjør dere? Baufil?

Har brukt provit i lengre tid, og de var jo oppdelte. Flere som har prøvd Provit vs VOM? Hva synes dere er best?

20 kg er noe dritt så det er jeg glad vi får kjøpt oppdelt her, men pølser er ganske enkelt, legg de i kjøleskapet i noen timer, 4-5t burde være passelig. Da er de fortsatt harde og fryst, men ikke så stenharde som når de er dypfryst, så man får delt dem med en kniv i passelige biter og fryse ned igjen. :) Legger man dem i romtemperatur så blir de gjerne helt mushy utapå og steinharde i midten, samt at det blir mye mer søl. 

Skrevet

20 kg er strev å dele opp, men 5 kg er null stress. En stor og skarp nok kniv går gjennom det, selv frossen.... Har en Fiskars passe stor kniv, fikser det lett med den. Bare legge litt vekt oppå...

Skrevet

20 kg er ikke strev å dele opp; det er en innstillingssak. Min innstilling er at så lenge 20 kg blokk koster betydelig mindre enn fire femkilospølser, da kan jeg godt ta den jobben. Det tar meg et kvarter, maks, og jeg sparer nesten 100 kroner per blokk. Det er et sted mellom 3.500 og 4.000 kroner i året, regnet ut fra dagens hundeflokk. Ikke blir det mye mer søl enn når jeg lager taco til meg selv heller. 

  • Like 1
Skrevet

Nja, vi prøvde og det funket ikke spesielt bra for oss ihvertfall, men nå får vi uansett kjøpt 20 kg oppdelt i 12 biter for 300 kr så da er det ikke noe å tenke på. Før det så ble det 5 kg pølser istedet for, selv om det kostet mer.

Skrevet

Enkelt å dele opp:

5 kg pølser: jeg bruker kniv å skjærer et "spor" rundt der jeg vil dele opp. Trenger ikke være dypt. Så tar jeg hammer og huggjern. Det går fort og jeg slipper halvtine.

20 kg blokk: bruker også huggjern og hammer. Jo sterkere du er, jo mindre tining i forveien = mindre søl ??

Skrevet
21 timer siden, Belgerpia skrev:

Jeg lar pølsene halvtine i dusjen, deretter tar jeg en søppelsekk, et hånkle jeg ikke er spesielt glad i, og legger på kjøkkenbenken, deretter skjærer jeg halvkilosskiver av 5 kilosen, ploff i pose og tilbake i fryseren. Funker gull. Skarp skarp kniv et must.

Omtrent sånn gjør jeg og når vi kjøper 5 kilos, synes det går veldig raskt og greit.

20 kg blokkene har jeg ikke helt funnet en optimal løsning på enda. Har kjøpt øks nå så får vi se om jeg blir noe klokere :P

Skrevet
20 timer siden, SFX skrev:

20 kg er ikke strev å dele opp; det er en innstillingssak. Min innstilling er at så lenge 20 kg blokk koster betydelig mindre enn fire femkilospølser, da kan jeg godt ta den jobben. Det tar meg et kvarter, maks, og jeg sparer nesten 100 kroner per blokk. Det er et sted mellom 3.500 og 4.000 kroner i året, regnet ut fra dagens hundeflokk. Ikke blir det mye mer søl enn når jeg lager taco til meg selv heller. 

Brukt 20 kg i noen år, og ja, er enig i at det er verdt det - ellers hadde jeg ikke gjort det - men det er jo fremdeles et strev, uavhengig av innstilling...

Skrevet

Eller å kjøpe flere hunder. :innocent: Da trenger man ikke å dele og å fryse. Haha. Jeg har fire hunder selv og kjøper 5 kilo pølser med VOM inni mellom. Da har jeg til to dager. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...