Gå til innhold
Hundesonen.no

Er navnene for like?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund som heter Pia. Men jeg skal snart få en valp og jeg synes at Diva er et fint navn, men blir de for like? Noen andre tips til navn (til en tric sheltietispe)?

Skrevet

Nei, det synes jeg ikke. De lærer seg forskjellen tenker jeg. Likevel er det gjerne sånn her at begge hundene kommer selv om jeg bare roper på en, eller at en kommer når jeg roper på den andre osv. selv om navnene på mine ikke er like i det hele tatt. Så hvis du liker Diva, så kaller du valper for det :) 

Skrevet

Jeg synes heller ikke Pia og Diva er for like. Jeg opplever samme fenomen som @Sprettballen roper jeg på en så kommer flere (jeg har 9), men de kan sine egne nav og her er de ikke spesielt like. Likeste er kanskje Gaia og Såga, men hundene tar ikke feil.

Guest Yellow
Skrevet

Jeg ville unngått samme ending på navnene. Noen forslag i ish samme kategori som Diva; Queenie, Cutie, Lux, Vilikke, Duchess, Miss, Frøken, Dronning, Yndig, Vilje. Noen som kan passe bra til den andre hundens navn kan være Mie, Fie, Fay, Åse, Ellie/Elsie, Tilde.

Guest Yellow
Skrevet

Ingen har sagt det ikke går greit, jeg personlig synes det er merkelig å velge det og har absolutt tro på at det er bedre for hundene å unngå flere navn til hunder som bor sammen med samme ending. 

Guest Jonna
Skrevet

Jeg har hatt Rastan, Ringo og Rocko samtidig i hus. Ingen hadde problem med å vite hvem som var hvem.

I dag har jeg Talli, som også tror hun heter: Nora, Arya, Tibra, Puddelen, Leah, Drittbikkje, Føniks, Glam osv. You get the point ;) hun kommer uansett bare noen roper med rett stemme, unntagen i treningssituasjon.

Så nei: Kall bikkjen hva du vil tenker jeg :) 

Skrevet

Jeg tror noen av dere undervurderer hundene, eller så har jeg vært heldig med IQ'en på mine hunder..:ahappy: Jeg har to-tre navn på hver hund( ganske ulike også) og de vet alltid hvem jeg snakker til. 

  • Like 2
Skrevet
14 minutter siden, QUEST skrev:

Jeg tror noen av dere undervurderer hundene, eller så har jeg vært heldig med IQ'en på mine hunder..:ahappy: Jeg har to-tre navn på hver hund( ganske ulike også) og de vet alltid hvem jeg snakker til. 

Bare to-tre på hver, altså :ahappy: 

Men nei, jeg synes ikke Pia og Diva var særlig likt. De hadde garantert hørt forskjell om du så kalte den nye for Fia...

  • Like 2
Guest Yellow
Skrevet
59 minutter siden, QUEST skrev:

Jeg tror noen av dere undervurderer hundene, eller så har jeg vært heldig med IQ'en på mine hunder..:ahappy: Jeg har to-tre navn på hver hund( ganske ulike også) og de vet alltid hvem jeg snakker til. 

Tror nok de klarer å skjønne det fint, du, men fortsatt lettere å ikke ha like endinger og jo ekstremt lett å unngå å velge det liksom, med mindre en har mer enn 4 hunder, da.

Skrevet
29 minutter siden, Yellow skrev:

Tror nok de klarer å skjønne det fint, du, men fortsatt lettere å ikke ha like endinger og jo ekstremt lett å unngå å velge det liksom, med mindre en har mer enn 4 hunder, da.

Tja, hvis hundene ikke har noen problemer med å skjønne forskjell på navnene, så skjønner ikke jeg hva slags problemer like navn eventuellt skulle gi? :ahappy: Medmindre det er eieren som har problemer.. :P

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet
8 minutter siden, QUEST skrev:

Tja, hvis hundene ikke har noen problemer med å skjønne forskjell på navnene, så skjønner ikke jeg hva slags problemer like navn eventuellt skulle gi? :ahappy: Medmindre det er eieren som har problemer.. :P

Ja, har sagt at jeg ikke synes noe om det i denne tråden, personlige preferanser, det. Og har som sagt også påpekt at jeg tror det fortsatt er bedre å ikke ha det. Har ikke problemer av den grunn gitt.?

Skrevet

Synes ikke de er for like. Pia og Diva er enkelt å skille på.

Mine heter Jatzy og Yoshi, ganske like navn, og hundene vet selv hva de heter. Problemet er mest med som kan rope feil navn til feil hund, eller at det bli Jashi eller Yotzy  :P Det er uansett mitt problem, for hundene vet hva de heter, og kommer den ene så kommer den andre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...