Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere hunder og langline i skogen.


Katharina
 Share

Recommended Posts

Dere med flere hunder nå i båndtvangtidene, hvordan gjør dere det i skogen? Går alle i kort line eller i langline? Hvis jeg bruker langline hos alle mine fire hunder blir det kluss og krøll i bånda og i tillegg får jeg brennmerker siden jeg ikke er rask nok til å flytte meg.  :P

Så i skogen går jeg med alle i kort leiebånd. Men jeg har en sånn liten sparkesykkel som jeg bruker på asfalt veien og da får de løpt litt når de trekker. De trenger å løpe litt de også når jeg ikke får brukt langline i skogen men det går bra det også. Må bare tenke nytt å finne på. :P

I tillegg er det en stor inngjerdet tomt i hundejordet i parken her jeg bor og da får de løpt løse der så løpe får hundene, men bare ikke i skogen i båndtvangtidene. Må vell innrømme at jeg noen ganger lar de få løpe fritt da men det er jo ikke lov. :P

Det er omtrent den eneste ulempen med å ha flere hunder men fordeler er det så mye mye mye mer av å ha flere hunder. De har så mye glede av hverandre... :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytter litt på, noen ganger 2 i fleksi andre ganger 1 i magen og 1 i fleksi, eller begge i magen eller begge i kort bånd. Går jeg med alle 3 en sjelden gang er alltid minst 1 i kort bånd. De får greit med mosjon så jeg er ikke altfor bekymret for at de vanntrives under båndtvangen :) Nå har vi stor inngjerdet hage både hjemme og på hytta så de får frest av seg hvis dem vil det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her går de i vanlig bånd, enten i halsbånd på gå pent tur eller i sele med strikkbånd og magebelte å trekker. 

Vi sykler mye så løpe får de, ellers blir mye av løping i skogen erstattet med svømming og andre aktiviteter nå på sommeren, og ellers får de løpe løs litt noen ganger, men da helst på plasser hvor de ikke kan forstyrre vilt, dvs ikke i skogen, men feks har vi jo en stor treningsplass tilhørende hundeklubben som de får løpe litt på når det er lite folk der, eller andre plasser som finnes her i nærheten i sentrale strøk, mine passer ikke i hundepraken, men det er feks en stor inngjerdet fortballarena (med tildels store grøntområder rundt banene) som vi har brukt litt i perioder, det er jo båndtvang disse plassene også, men jeg passer på å ikke være til bry for andre eller i veien og utover det tenker jeg det viktigste er at de ikke får plaget viltet og ikke folk, så får det bare være at jeg evt bryter en lov, den risikoen tar jeg gjerne. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sele , belte og kobbel. Har de to yngste festet rundt livet og løper selv i skogen . Mine kan ikke virre løse utenom båndtvangen heller så det er løsningen året rundt . Supplerer med turer på friområdet, også er de ute på stor tomt all den tid det er noen hjemme. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Én i "kort langline" (5m) og en i magebelte, stort sett. De får løpe løs på friområder og inngjerdede områder. Så lenge hundene fortsatt får brukt seg både fysisk og mentalt så har de det helt fint. Og i skogen risikerer de jo å forstyrre viltet like mye med langline som løs, så jeg bruker aldri 15m-liner der uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...