Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere med flere hunder nå i båndtvangtidene, hvordan gjør dere det i skogen? Går alle i kort line eller i langline? Hvis jeg bruker langline hos alle mine fire hunder blir det kluss og krøll i bånda og i tillegg får jeg brennmerker siden jeg ikke er rask nok til å flytte meg.  :P

Så i skogen går jeg med alle i kort leiebånd. Men jeg har en sånn liten sparkesykkel som jeg bruker på asfalt veien og da får de løpt litt når de trekker. De trenger å løpe litt de også når jeg ikke får brukt langline i skogen men det går bra det også. Må bare tenke nytt å finne på. :P

I tillegg er det en stor inngjerdet tomt i hundejordet i parken her jeg bor og da får de løpt løse der så løpe får hundene, men bare ikke i skogen i båndtvangtidene. Må vell innrømme at jeg noen ganger lar de få løpe fritt da men det er jo ikke lov. :P

Det er omtrent den eneste ulempen med å ha flere hunder men fordeler er det så mye mye mye mer av å ha flere hunder. De har så mye glede av hverandre... :wub:

Skrevet

Jeg bytter litt på, noen ganger 2 i fleksi andre ganger 1 i magen og 1 i fleksi, eller begge i magen eller begge i kort bånd. Går jeg med alle 3 en sjelden gang er alltid minst 1 i kort bånd. De får greit med mosjon så jeg er ikke altfor bekymret for at de vanntrives under båndtvangen :) Nå har vi stor inngjerdet hage både hjemme og på hytta så de får frest av seg hvis dem vil det.

Skrevet

Her går de i vanlig bånd, enten i halsbånd på gå pent tur eller i sele med strikkbånd og magebelte å trekker. 

Vi sykler mye så løpe får de, ellers blir mye av løping i skogen erstattet med svømming og andre aktiviteter nå på sommeren, og ellers får de løpe løs litt noen ganger, men da helst på plasser hvor de ikke kan forstyrre vilt, dvs ikke i skogen, men feks har vi jo en stor treningsplass tilhørende hundeklubben som de får løpe litt på når det er lite folk der, eller andre plasser som finnes her i nærheten i sentrale strøk, mine passer ikke i hundepraken, men det er feks en stor inngjerdet fortballarena (med tildels store grøntområder rundt banene) som vi har brukt litt i perioder, det er jo båndtvang disse plassene også, men jeg passer på å ikke være til bry for andre eller i veien og utover det tenker jeg det viktigste er at de ikke får plaget viltet og ikke folk, så får det bare være at jeg evt bryter en lov, den risikoen tar jeg gjerne. 

Skrevet

Sele , belte og kobbel. Har de to yngste festet rundt livet og løper selv i skogen . Mine kan ikke virre løse utenom båndtvangen heller så det er løsningen året rundt . Supplerer med turer på friområdet, også er de ute på stor tomt all den tid det er noen hjemme. 

Skrevet

Én i "kort langline" (5m) og en i magebelte, stort sett. De får løpe løs på friområder og inngjerdede områder. Så lenge hundene fortsatt får brukt seg både fysisk og mentalt så har de det helt fint. Og i skogen risikerer de jo å forstyrre viltet like mye med langline som løs, så jeg bruker aldri 15m-liner der uansett.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...