Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger tips om hvordan jeg kan få min lille labrador retrievervalp til å bli venn med støvsugeren! Det blir mye ut og inn nå i denne valpetiden og det gjør at det trekkes inn en del skitt og smuss. Har hatt en tanke om at jeg skal støvsuge med jevne mellomrom slik at lyden ikke blir skremmende, og det har den ikke blitt, tvert i mot. I det støvsugeren blir satt på starter valpen en kamp med endestykket til røret som gjør det umulig å få støvsugd noe som helst. Noen som har noen tips til hvordan jeg kan lære valpen å ligge unna?

Skrevet

Lære den å ligge på plassen sin mens du støvsuger f.eks? Lær inn å ligge f.eks på et teppe, først uten at du støvsuger. Belønn for at den ligger på plassen. Går den bort så bare fører du den rolig tilbake. Øk etter hvert tiden den skal ligge der, og begynn med litt forstyrrelser etter hvert. F.eks bare at du går fra den uten at den følger etter. Så etter hvert kan du finne frem støvsugeren. Begynn uten å slå den på, og Belønn hunden for å være rolig.

 

En enklere måte vil jo være f.eks å binde hunden fast mens du støvsuger, da får den ikke forsterket atferden hvertfall. 

Skrevet

Er valpen redd eller leker den med støvsugeren?

Vår var også helt ram på å skulle leke med riven, hekksaksen og diverse andre ting vi holdt i. Det ble til at vi bandt han fast slik at han ikke nådde frem. Støvsugeren var vel en av de tingene han ikke gnafset på, men bjeffet på. Han fikk gå rundt og bjeffe, eller så støvsuget vi når han var ute. Nå er han ett år og kunne ikke brydd seg mindre om støvsugeren. ?

Hvis du opplever at han er redd støvsugeren må du kanskje kjøre en tilvenningsprosess på han. Hvis han biter for å leke ville jeg kanskje bare holdt han unna.

Skrevet

Du må nok bare ta deg tid til å avbryte og be hunden legge seg, og det må du helt sikkert gjenta i det uendelige i starten om valpen synes dette er veldig gøy. Eller stenge den vekk/binde den fast, det vil jo la deg gjøre jobben, men antagelig ikke lære valpen å la være så da må du nok bare fortsette å stenge den vekk. 

Skrevet

Takker for svar! Har i nødens stund bært han inn i buret sitt, men da står han å bjeffer og piper som bare det. Selv om jeg støvsuger i etasjen over og han er nede. Vil gjerne at han skal forbinde buret med noe godt da vi forsøker å få han til å sove der på natten. Slik jeg tolker han ønsker han bare å leke, men jeg tror han synes støvsugeren kan være litt skummel også. Han biter den og er litt angripende. Får vel bare kjøre en tilvenningsprosess, og ikke la han fortsette når han girer seg opp. Støvsugeren må han bare bli venn med :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...