Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til kontakttrening?


Lailakatrin
 Share

Recommended Posts

Hei!

Er det noen som har tips til kontakttrening?

Har en colliehann på 17 mnd som har blitt ganske ufokusert den siste tiden. Særlig etter at nabotispa fikk løpetid førr 1 mnds tid siden. 

Når vi trener hjemme er han veldig fokusert og veldig ivrig når vi trener LP øvelsene til klasse 1.

Men når vi er på fellestreninger med opptil 30 andre hunder så går han litt i transe og blir i sin egen verden. Da bryr han seg verken om godbiter eller leker (prøvd både fiskepudding, leverpostei og pølse) men ingenting frister. Han blir så fokusert på alt annet og piper mye. Og veldig vanskelig å få kontakt med han.

Trenger litt tips. Fått tips om å ikke la han snuse på bakken på treningsområdet. Har ikke fått prøvd ut det enda. 

På forhånd takk. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vel gjort litt forskjellig. Min får ikke snuse på bakken når vi trener ( han har vært veldig til å lukte og sjekke da han var liten og sier ikke nei takk nå heller til å sette nesa i bakken).
Jeg veksler mellom hva jeg bruker:
Sitte forran, se på meg, få mat/ball
Sitte fot, jobbe bare med å stå rolig og belønne at han ser opp ( gir godbit, og enda en). Kan ta han fra sitt og mellom bena og inn på fot ( belønne med godbit).
Gå et steg, belønne. Gå to steg belønn, gå en strekke med en venning, belønne.
Når min forstår oppgaven, og har gjort dette endel, er jeg nå på kravfase; altså han skal følge med ( jeg sier fra og gir beskjed i lina) roser når han følger med. Varierer på hvor langt han skal klare på hver trening, og belønner når han går bra .

Det er sikkert mange andre fine måter å få kontakt på, så jeg følger med på andre svar. Alltid flott med flere tips til hva andre gjør.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Sofie & Aska skrev:

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Signerer dette,
Jeg starter uten forstyrrelser fra andre hunder. Også når vi er på fellestreninger med andre hunder ( de første gangene når han ikke var vant til så mye forstyrrelse), så jobbet jeg bare med kontakt også gikk jeg av banen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for gode råd ?

Sofie og Aska jeg har fått beskjed om å bare styre treningen min selv når vi er på fellestreninger i klubben så kan jeg selv gå gradvis nærmere de andre hundene når jeg vil. Og ta pauser når det passer. Så veldig greit opplegg der ? så kanskje en dag når han lander litt så kan vi være med i ringen med passeringstrening igjen. Det gikk nemlig veldig fint frem til han ble ca 9 mnd ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fokus på veldig lette ting, evt droppe alt av øvelser og bare ha fokus på kontakt rett og slett. Gjøre det så lett som mulig i starten med god avstand og kjør korte korte økter, kanskje bare et, to, tre min i gangen (og heller flere av dem) hvor du har 100% fokus på å jobbe med hunden fra du går ut av bilen og til den er tilbake i bilen. Hold den i gang hele tiden, ikke la den slippe unna et sekund med å være ufokusert. Det er krevende både for deg og hunden, derav korte økter hvor man faktisk greier å gjennomføre, men det er gjerne veldig effektivt også. Nå kan det jo også være en periode for hunden som er litt ekstra vanskelig så prøv å ikke bli for skuffet om du ikke ser resultater raskt, det er ikke fordi det du gjør ikke virker isåfall, men fordi hunden sliter litt ekstra nå. Den jobben du legger ned nå vil uansett påvirke og du vil ha mye igjen for det på sikt, når ting roer seg litt i hodet på hunden. 

En helt basic øvelse som er fin er at du rygger med hunden i front (i bånd), når den ser på deg så belønner du(og bare fortsett å bevege deg), om hunden detter ut så fortsetter du bare å gå, lina vil tvinge hunden med(ikke på en hard måte eller som straff, og den skal være slakk med en gang hunden selv følger) og den vil før eller siden måtte forholde seg til deg igjen, og da belønner du igjen. Ellers er det jo helt enkle øvelser, grunnstilling, bruk bånd for å hindre hunden i å snuse, fortell hva du ønsker og forventer(igjen ikke hardt eller sint, bare hindre han og formidle at det er ikke det du ønsker) og ros/belønn etter beste evne når han gjør rett. Evt bare ta han ut for å leke og da må du jobbe jobbe jobbe for å holde leken i gang også rett i bilen igjen. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...