Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Er det noen som har tips til kontakttrening?

Har en colliehann på 17 mnd som har blitt ganske ufokusert den siste tiden. Særlig etter at nabotispa fikk løpetid førr 1 mnds tid siden. 

Når vi trener hjemme er han veldig fokusert og veldig ivrig når vi trener LP øvelsene til klasse 1.

Men når vi er på fellestreninger med opptil 30 andre hunder så går han litt i transe og blir i sin egen verden. Da bryr han seg verken om godbiter eller leker (prøvd både fiskepudding, leverpostei og pølse) men ingenting frister. Han blir så fokusert på alt annet og piper mye. Og veldig vanskelig å få kontakt med han.

Trenger litt tips. Fått tips om å ikke la han snuse på bakken på treningsområdet. Har ikke fått prøvd ut det enda. 

På forhånd takk. ?

Skrevet

Har vel gjort litt forskjellig. Min får ikke snuse på bakken når vi trener ( han har vært veldig til å lukte og sjekke da han var liten og sier ikke nei takk nå heller til å sette nesa i bakken).
Jeg veksler mellom hva jeg bruker:
Sitte forran, se på meg, få mat/ball
Sitte fot, jobbe bare med å stå rolig og belønne at han ser opp ( gir godbit, og enda en). Kan ta han fra sitt og mellom bena og inn på fot ( belønne med godbit).
Gå et steg, belønne. Gå to steg belønn, gå en strekke med en venning, belønne.
Når min forstår oppgaven, og har gjort dette endel, er jeg nå på kravfase; altså han skal følge med ( jeg sier fra og gir beskjed i lina) roser når han følger med. Varierer på hvor langt han skal klare på hver trening, og belønner når han går bra .

Det er sikkert mange andre fine måter å få kontakt på, så jeg følger med på andre svar. Alltid flott med flere tips til hva andre gjør.

Skrevet

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet
1 time siden, Sofie & Aska skrev:

De mandagstreningene der dere er 30 hunder på banen og alle hundene er ute samtidig i opptil 20 minutter om gangen og står så lenge i den ringen synes jeg ikke er optimalt for å få god kontakt og trening mot klasse 1. Jeg ville prøvd å trene med færre hunder hvor du har korte økter med hyppige pauser slik at han har en sjanse til å faktisk klare å prestere noe. Korte økter der du ønsker fult fokus på deg. Litt vanskelig å anbefale noe mer konkret uten å ha sett deg og hunden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Signerer dette,
Jeg starter uten forstyrrelser fra andre hunder. Også når vi er på fellestreninger med andre hunder ( de første gangene når han ikke var vant til så mye forstyrrelse), så jobbet jeg bare med kontakt også gikk jeg av banen.

Skrevet

Takk for gode råd ?

Sofie og Aska jeg har fått beskjed om å bare styre treningen min selv når vi er på fellestreninger i klubben så kan jeg selv gå gradvis nærmere de andre hundene når jeg vil. Og ta pauser når det passer. Så veldig greit opplegg der ? så kanskje en dag når han lander litt så kan vi være med i ringen med passeringstrening igjen. Det gikk nemlig veldig fint frem til han ble ca 9 mnd ?

Skrevet

Fokus på veldig lette ting, evt droppe alt av øvelser og bare ha fokus på kontakt rett og slett. Gjøre det så lett som mulig i starten med god avstand og kjør korte korte økter, kanskje bare et, to, tre min i gangen (og heller flere av dem) hvor du har 100% fokus på å jobbe med hunden fra du går ut av bilen og til den er tilbake i bilen. Hold den i gang hele tiden, ikke la den slippe unna et sekund med å være ufokusert. Det er krevende både for deg og hunden, derav korte økter hvor man faktisk greier å gjennomføre, men det er gjerne veldig effektivt også. Nå kan det jo også være en periode for hunden som er litt ekstra vanskelig så prøv å ikke bli for skuffet om du ikke ser resultater raskt, det er ikke fordi det du gjør ikke virker isåfall, men fordi hunden sliter litt ekstra nå. Den jobben du legger ned nå vil uansett påvirke og du vil ha mye igjen for det på sikt, når ting roer seg litt i hodet på hunden. 

En helt basic øvelse som er fin er at du rygger med hunden i front (i bånd), når den ser på deg så belønner du(og bare fortsett å bevege deg), om hunden detter ut så fortsetter du bare å gå, lina vil tvinge hunden med(ikke på en hard måte eller som straff, og den skal være slakk med en gang hunden selv følger) og den vil før eller siden måtte forholde seg til deg igjen, og da belønner du igjen. Ellers er det jo helt enkle øvelser, grunnstilling, bruk bånd for å hindre hunden i å snuse, fortell hva du ønsker og forventer(igjen ikke hardt eller sint, bare hindre han og formidle at det er ikke det du ønsker) og ros/belønn etter beste evne når han gjør rett. Evt bare ta han ut for å leke og da må du jobbe jobbe jobbe for å holde leken i gang også rett i bilen igjen. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...