Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! 

Har vært å parret tispen min denne uken, og lurte på et parr ting angående dette. Vi var der på dag 11 og dag 13, hun stilte seg opp begge dagene og alt gikk som det skulle. Men når de sto i "heng" så vred hun seg liksom unna, selvom jeg satt ved siden av og koset med hun. De sto derfor ikke i heng mer enn 2-4 minutter noen av dagene. Men virket som har var ferdig når han trakk den ut, men andre dagen var den lenge ute etterpå før den gikk inn. Noen som har noen erfaringer med dette? Hva er sannsyligheten for at hun er drektig selvom?

Også kommer mitt andre spørsmål: Hvilken dag regner man fra i forhold til fødsel, er det første dagen med parring eller andre?  også ser jeg at det er normalt for chihuahua og føde fra dag 63 +-2 dager, hva er deres erfaringer med dette? Noen som har opplevd at de kommer tidligere enn det? 

Skrevet

Det er flere tisper som har blitt drektig uten heng, så lenge hannhunden faktisk har tømt seg i tispa, ikke utenfor. Lengden på henget påvirker heller ikke antall valper.

Jeg er litt usikker på om jeg klarer å se for meg scenarioet du beskriver - hang de, eller "hang" de? Har hannhunden svulmet opp utenfor henne, er det derfor det tok tid før penis trakk seg tilbake? 

Uansett, det er sæden og ikke henget som gjør tispa drektig, så lenge hun har eggløsning og alt annet fungerer. Det er tisper som går tomme etter veltimede parringer med langt heng også, så det er umulig å spå noe utfall.

Befruktning kan skje opptil 48 timer etter parring, det er så lenge sæden kan leve om parring er litt for tidlig i forhold til eggløsning. Dermed er det vanskelig å beregne nøyaktig termin - din tispe kan ha blitt befruktet på dag 11, men også på dag 15. Personlig setter jeg meg slingringsrom når termin kan forventes, og legger ikke planer fra første mulige termindag og utover. Når jeg tar ultralyd, regner jeg derimot alltid termin ut fra siste parring, slik at jeg ikke kommer for tidlig på ultralyd - sist var tispa parret på fredag, lørdag og søndag - og da tok jeg ultralyd mandag 4.5 uke etter første parring, siden anbefaling er UL 28 dager ut i svangerskapet.

Rasespesifikke spørsmål er det trolig lettere å få mange svar på om du spør din oppdretter, raseklubben eller andre rasekanaler. Det er ikke veldig mange chi-oppdrettere her inne. 

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...