Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Akkurat nå, Pringlen skrev:

Hæ? Hvilken tur, og hvilket stadige tilsnakk? Vi har 9 hunder. Jeg stoler ikke 100% på at enkelte her ikke synes nok er nok innimellom, og stanser lek mellom enkelte før de blir for heite i toppen, eller jeg ser at den ene blir lei. Andre får drive på som de vil. Du ville løst det også med klikker og go'bit? Du tror bikkjer roer seg ned ved forventning?

Tema her var 2 hunder på tur. Regner med rådene dine gjaldt det? Jeg har stor tro på at Nemi finner en løsning som vil fungere.
 

Jeg sjøl blir helt matt av folk som må komme med hyppige nei og fy på tur, og som tydeligvis ikke har noen effekt siden det må gjentas ganske ofte. I mine øyne skaper det støy og ikke harmoni. Og som sagt var disse observasjonene en av de medvirkende årsakene til at jeg ble nyfrelst :P 

  • Like 2
  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har testet litt nå på de siste turene vi har gått og jeg har da bevisst valgt å gå alene med dem(ikke med hundevenner). Jeg har hatt med veldig gode godbiter til Nemi og kalt henne inn ved et hver

Sett på langline på Nemi og si nei/stopp/what ever og trakk på den, når hun jakter. Huk henne inn til deg uten noe om og men og ha henne i en liten timeout. Krev at hun skal sette seg/legge seg og sør

Og jeg skjønner ikke problemet..... Virkelig IKKE  Det jeg leser og ser er hund som bruker et snev av jakt i LEK. Ja, de skiller... Hvis du har en hund som faktisk går i reell jakt ved synet av en ann

Skrevet
Akkurat nå, Avani skrev:

Tema her var 2 hunder på tur. Regner med rådene dine gjaldt det? Jeg har stor tro på at Nemi finner en løsning som vil fungere.
 

Jeg sjøl blir helt matt av folk som må komme med hyppige nei og fy på tur, og som tydeligvis ikke har noen effekt siden det må gjentas ganske ofte. I mine øyne skaper det støy og ikke harmoni. Og som sagt var disse observasjonene en av de medvirkende årsakene til at jeg ble nyfrelst :P 

Det blir da det samme om man har 2 eller 10 (vel, man burde ha mer kontroll på 2) Jeg vet ikke hva slags folk du omgås, men det høres ut som de har litt dårlig kontroll på bikkjene sine. Det burde holde lenge med et enkelt tilsnakk i det det evt eskalerer, så er man ferdig med den biten.

Skrevet
11 minutter siden, Pringlen skrev:

Det blir da det samme om man har 2 eller 10 (vel, man burde ha mer kontroll på 2) Jeg vet ikke hva slags folk du omgås, men det høres ut som de har litt dårlig kontroll på bikkjene sine. Det burde holde lenge med et enkelt tilsnakk i det det evt eskalerer, så er man ferdig med den biten.

På en tur så er det ofte jeg hører tilsnakk, så går det max 5 min før nytt tilsnakk og sånn går nå turen. Sånn blir det mas av.

Fortsatt tror jeg Nemi havner på en løsning som vil fungere for seg og sine hunder :)

  • Like 1
Skrevet

Er det ikke litt skummelt å kaste seg på langlina til en hund i full fart? Regner med det må gjentas noen ganger også ettersom hunden er i blokkeringsmodus. 

Har ingen gode tips dessverre, har selv en som er sånn når det blir skikkelig sprint og har enda ikke funnet noe som funker egentlig annet enn å unngå lek med visse hunder/holde henne i bånd. Hun kan jo bli sånn i bånd også og er vanskelig/umulig og avbryte når hun er i den modusen og det blir ikke bedre..  Det som kan hjelpe er om hun har respekt for hunden som løper, men det er det vanskelig for meg og fikse da hun vet hvem som sier ifra og ikke. 

Skrevet

Mine hunder har også alltid vært sånn at de har jaktet og "nedlagt" hverandre. Innimellom bytter de på og da er det greit, men det er stor forskjell på likeverdig jaktlek og når kun den ene får gjennomgå, og det er ikke greit. Jeg lærer inn et neiforfan! på den måten som må til (straff) for å få stoppet en jaktlek på avstand. Vanligvis funker brøling. :PJeg prøver så godt jeg kan å velge alternative positive måter å trene hundene mine på, men når det kommer til kontroll løs (i jaktmodus) så har jeg ennå ikke fått til noe annet som har funket. Det er viktig for meg å ha kontroll på de løse fordi jeg da kan gi hundene større frihet. Ser jeg det eskalere forsøker jeg først å gripe inn med innkalling eller å gi de alternative oppgaver men hvis det er for seint er det bare neiforfan! som gjelder. :lol: forsøker selvfølgelig å unngå det hvis kan, men innimellom er det greit å ha en sånn type kommabdo. Gamlingene kan jeg stoppe hvis de går inn for å jakte hverandre/mindre hunder, men med ungloppa er vi ikke helt der alltid ennå. Han slippes de ikke med mindre hunder nettopp av den grunn, men håper engang vi er der så han også kan få mest mulig frihet. Har hvertfall forsøkt å ta tak i det siden han alt fra ganske liten jaktet små raske hunder.

Har ingen korrekte tips å gi annet enn å forsøke å nå inn på en eller annen måte før hun blokkerer helt også gradvis øke vanskelighetsgraden..

Skrevet

Min hund holder på likedan, bortsett fra at hun jakter på alle. Det er hennes form for "lek". Ofte ser jeg at hun kutter ut adferden hvis hun blir sysselsatt med en ball f.eks, da skal hun ha den for seg selv og holder avstand fra de andre hundene. 

Skrevet

Hmm, får du bedre kontakt med henne i bånd om hun har grime på? Da kan du kontrollere hodet hennes mer og hvor hun ser. Men ser den med ar du ønsker å ha henne løs. Jeg har ingen gode ideer, annet enn å ta henne i bånd når hun tøver, men ser du gjør det, så hmmm *tenke*

Skrevet
8 timer siden, Margrete skrev:

 

Nix sier: "Ja er de ikke leker da? Artige hårdotter som må felles!"

Jeg tror Nyx og Nix er bortkomne søstre.

Det verste er jo at @Elita2005 skal skaffe seg sheltie. Det er ny biteleke til Nyx det! :aww: Hun får nok ikke gå så veldig mye løs på tur med dem før hun takler å ikke spise de små dottene.. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg har testet litt nå på de siste turene vi har gått og jeg har da bevisst valgt å gå alene med dem(ikke med hundevenner). Jeg har hatt med veldig gode godbiter til Nemi og kalt henne inn ved et hvert tilløp til jakt. Jeg prøver å være i forkant. Det er som regel enkelt om Blitz henger litt bakpå og løper for å ta oss igjen, da stopper ofte Nemi opp og venter på henne for å ta henne når hun kommer nærme. Med "Ojsann! Se her!" så avbryter hun med en gang og kommer til meg og får mat, og innen hun er ferdig å spise(litt logistikk for å få godbit inn i munnkurv til hund som vil ha den "NÅ, HELST I GÅR!").  Jeg har også greid å avbryte henne ved å kalle inn de gangene hun har fått begynner å løpe. 

I dag var vi en tur oppe på hytta til foreldrene mine hvor hunden fikk være løse. Da holdt vi oss på et område stort sett hele tiden og de var "overlatt til seg selv", og da fikk Blitz noen få skikkelige løpeøkter der jeg så Nemi begynte å koke skikkelig(var på nippet til å tippe over i aggressjon, hun er litt ustabil akkurat der for tiden pga. løpetid), men da fikk jeg også stoppet henne og kalt inn. Hun er dog vanskeligere å få kontakt med når hun kommer skikkelig inn i modus. Men jeg tenker at vi en stund fram over skal droppe å gå tur(med begge to hvert fall) med hundevenner som jeg vet trigger ekstra løping hos Blitz og få inn en mer innarbeidet rutine og gjerne enda flere opplevelser med at jeg når inn FØR hun begyner å løpe etter, men ta det mens hun enda bare fikserer og tenker på det. 

Det har uansett vært deiligere de siste turene å kjenne at jeg har mer kontroll over dem og at Nemi faktisk mener jeg er verdt å stoppe for og høre etter på :) 

  • Like 12
  • 3 weeks later...
Skrevet

Ting begynner å gå mye bedre nå :) Problemet er nesten borte når det bare er de to. Etter å ha avbrutt et hvert forsøk på å jage på Blitz når Blitz løper osv. Det å ikke stå å vente på at Blitz kommer for så å jage har gjort at de kan løpe sammen, de kan løpe etter hverandre, men Nemi fyker ikke opp i stress, sånn at hun stopper når Blitz stopper. Det blir også belønnet hos meg. 

Vi sliter enda litt med at Nemi går i jakt når Blitz treffer andre hunder. Spesielt i hilsefasen, for da er Blitz litt høy selv og hilser overstrømmende. Hvis Blitz jaktleker med noen andre hunder eller bare leker, så kan Nemi fyre seg opp igjen, men dette har jeg løst med å ta Nemi i bånd når vi treffer hunder og vente til Blitz er ferdig hilst og jeg ser an om de skal leke eller om de går hver til sitt. Går de hver til slitt, så slipper jeg Nemi igjen. Gjør de ikke, så står jeg og belønner henne for å være rolig. Det har hjulpet mye. Jeg sliter enda med å avbryte når det første er i gang, men jeg greier å være mer i forkant og ta forhåndsregler.

Jeg går noen turer med de hver for seg også, sånn at Blitz kan utfolde seg og leke sammen med andre hunder uten at hun trenger å bekymre seg for at Nemi kommer etter henne.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...