Gå til innhold
Hundesonen.no

JustAussie Oh Maria Salvador "Tirith"


Sunlily
 Share

Recommended Posts

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Etter et turbulent år på hundefronten med en rekke uheldige hendelser ønsket sambo at vi fikk oss et nytt familiemedlem. Ikke nok med at han ønsket at vi skulle få oss et nytt, men han ønsket at han h

I går var Tirith hos veterinæren og røntget både hofter og albuer, og tok en aldri så liten tannrens i samme slengen Hun syntes grusomt synd i seg selv og måtte konstant ligge oppå meg. Om jeg reiste

Hurra!!! Hvem hadde trodd at denne lille pelsdotten skulle berike livene våre så mye, vokse opp til en snerten liten frøken, og glede oss på en grå og trist tirsdags ettermiddag med frie albuer?  Med

Posted Images

3 timer siden, Sunlily skrev:

Tusen takk :) Hun har en fantastisk personlighet som virkelig er til å dø for :) Hun er en av de mer stødige individene innenfor rasen som jeg har møtt, og det begynner jo å bli en del :P 

Du får prøve å se det positive i det da. Synd hun ødelegger sånn for seg selv om hun faktisk lager gode hunder. Synd med halen så klart og at du ikke får konkurrert med henne(du kan jo kanskje gå noen uoffisielle konkurranser i regi av en hundeklubb eller?), men det er jo uansett viktigst at hunden er bra i hodet og frisk. Halen er jo uansett bare en...vel "skjønnhetsfeil" om du kan kalle det for det en gang, siden de også bli født med slik hale.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Snøfrost skrev:

Fy fillern så råttent gjort av oppdretter!  

Bra hunden har et stødig å fint gemytt,  og at oppdretter har fått på pukkelen av miljøet.  

Ja, det er dessverre et par av de. Positive er jo at ingen andre går i samme fellen hos akkurat denne oppdretteren i det minste :)

1 time siden, Kristiin skrev:

Åhh, så dårlig gjort! Men hva hadde oppdretteren å vinne på dette - spiller det noe rolle om halen er lang eller kort? Eller kanskje den hadde en haleknekk eller noe som kunne sett "dårlig ut"? 

Men, fin er hun uansett :)

 

Vel, du kan så spørre. I Italia er ikke kupering tillatt engang, men det blir fortsatt gjort særlig blant de som skal stilles ut fordi det ser mer flashy ut, og man slipper halen som kan "ødelegge" helheten om den blir båret for høyt eller krøll over ryggen for eksempel. Skulle jeg ha trukket meg ville hun hatt problemer med å få solgt henne til noen andre med utstillingsambisjoner, med mindre de holder til i Norden, fordi svært få ønsker en aussie med hale nettopp pga helheten (for folk flest er det jo veldig rart med en hund uten hale, men med stumphalerasene blir det veeeeldig annerledes). 

Da vi kjøpte henne understreket vi at vi ikke ønsket en kupert hund, men at vi ønsket NBT (natural bob tail). Vi for vår del hadde ingen hast med ny valp, så hadde det ikke dukket opp hadde vi ventet på en annen spennende kombinasjon. Så hun var vel redd for at hun ikke skulle få solgt henne og løy til oss rett i trynet. Vi fikk omtrent ingen bilder av henne uansett hvor mye vi spurte. Vi fikk tilsendt et par bilder de første leveukene, og da depositumet var betalt fikk vi ingen flere fram til vi kom med halvveis trusler i og med at vi faktisk hadde betalt 500 euro allerede og hun lastet opp bilder av resten av kullet... Så vi fikk et par dårlige mobilbilder to ganger til før levering, så vi ante ikke hva vi egentlig reiste ned for å hente... 

36 minutter siden, Sprettballen skrev:

Du får prøve å se det positive i det da. Synd hun ødelegger sånn for seg selv om hun faktisk lager gode hunder. Synd med halen så klart og at du ikke får konkurrert med henne(du kan jo kanskje gå noen uoffisielle konkurranser i regi av en hundeklubb eller?), men det er jo uansett viktigst at hunden er bra i hodet og frisk. Halen er jo uansett bare en...vel "skjønnhetsfeil" om du kan kalle det for det en gang, siden de også bli født med slik hale.

Ja, hun er jo en veldig fin hund ellers, men jeg skulle så gjerne ønske at hun kunne vært konkurransehunden min nettopp fordi hun har en så fantastisk arbeidslyst og lærer så raskt. Mistet jo så klart en del av motivasjonen rundt regelmessig trening, så nå går det mest i hva enn vi føler for uten mål og mening :P Jeg har valgt å være åpen om dette i håp om at andre skal slippe å måtte oppleve det samme...for det er rimelig surt å betale 20k for en kosehund som egentlig skulle vært konkurransehund :icon_confused: Nå kan hun jo heldigvis enda brukes i avl da, så fremst hun er frisk, så vi får heller håpe at hun gir alt det vi elsker ved henne til valpene, om vi skal se noe positivt i en ganske håpløs situasjon :)  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Snøfrost skrev:

:thumbs: til at du er så åpen om det, om alle var det burde jo sånne praksiser snart "avgå med døden". Lov å håpe? 
 

Ærlighet varer lengst - og dessuten er det jo noe hvem som helst kan finne ut av om de leser litt på dogweben hennes, så vi har virkelig ingenting å skjule :P Er jo som du sier lov å håpe, og noen må jo alltid være først for at en forandring skal skje :) Målet er vel egentlig bare at andre skal endre litt synet på at gresset er så mye grønnere på den andre siden, for det er ikke det. Vi trenger jo ikke jage etter noe eller prøve å være feilfrie for vi har alle noe smårusk - det hadde bare vært så mye enklere for alle om man kunne innrømme svakhetene og feilene og, og ikke alltid bare fokusere på det positive for folk blir jo redd for hva alle andre tenker til slutt :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går var Tirith hos veterinæren og røntget både hofter og albuer, og tok en aldri så liten tannrens i samme slengen :) Hun syntes grusomt synd i seg selv og måtte konstant ligge oppå meg. Om jeg reiste meg var det heeeelt krise :P

Vel, siden vi bor i Drammen valgte vi å ta turen direkte til NKK med bildene i og med at de brukte så sinnsykt lang tid på å avlese Celebi sine. Rett etter at jeg hadde vært innom kontoret og satt meg i bilen igjen publiserte NKK at det på grunn av ferieavvikling ville ta noe lenger tid med avlesningene enn normalt. Typisk, tenkte jeg. :rolleyes:

Til tross for dette poppet det opp i mailboksen min for en times tid siden "Diagnosebrev HD". Jeg synes alltid at det er grusomt å åpne slike brev, særlig fordi det har vært så mye motgang den siste tiden, men heldigvis kunne jeg puste lettet ut for jaggu var hun B/B :icon_cry:

Denne uken har vært full av alt for mange følelser, og hele hjernen min er et eneste virvar av følelser, så helt ærlig vet jeg ikke om jeg skal gråte, le, eller smile. Nå har jeg hatt nok av action for en stund, så jeg håper på bare gode nyheter en god stund framover :) Viktigst av alt er at Tirithen er foreløpig frisk og fin, og at hun kan fortsette å leve et langt, lykkelig og bompete aussieliv :D

IMG_7864.thumb.jpg.ed8052b3de36490a2e0923c5914c9366.jpg

IMG_8432.thumb.jpg.5c0b3766d0380beba542e54d350bd4ef.jpg

 

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

44 minutter siden, Tine Kristine Lindbeck skrev:

gratulerer :) synn med C på Cabri men morro med B på Tirilh

*Celebi :P Men, slik er det jo med hundene. Man vet jo aldri hva man får før resultatene er avlest. Hundene er jo fortsatt de samme heldigvis uavhengig av hvilken bokstav de får, de kan jo tross alt ikke lese :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

27 minutter siden, MegaMarie skrev:

Jeg trodde det var et dårlig resultat nå pga gråte smileyen! :shocked:

Gratulerer med fritt! :D Kjempe fine bilder, som alltid!

Åååh, neeeei.. Jeg gråter litt fordi jeg er så lettet og takknemlig for at ikke alt går i mot meg og drømmene mine :ahappy: Av og til ser livet ganske mørkt ut når man møter motgang etter motgang etter motgang, og det ser ut til at det ingen ende vil ta, og det er de gangene man ser at livet smiler litt av og til også, at man virkelig setter pris på de gode nyhetene! Og da må man gråte en skvett med lykketårer :wub:

Tusen takk, forresten :wub:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hurra!!! Hvem hadde trodd at denne lille pelsdotten skulle berike livene våre så mye, vokse opp til en snerten liten frøken, og glede oss på en grå og trist tirsdags ettermiddag med frie albuer? :D Med andre ord; HD B/B og AD 0/0 :wub:

 IMG_0698.thumb.JPG.bcba9a73b3452ef1a65775d6db5e4c2a.JPG

 

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Vakreste Tirithen fyller hele to år denne måneden :) Hun er seg selv lik og lever hele livet som om det var en eneste stor fest :)

Siden mai har mye skjedd for Tiriths del og hun har faktisk blitt litt mer voksen - tro det eller ei! 

I tillegg ble hun øyenlyst fri i september og alt er i skjønneste orden :)

 

IMG_0306.thumb.jpg.eb50ad38e2f489d9b1b9bea7b3911d9c.jpg

 

IMG_6205.thumb.jpg.33d7d64695d1bd9ea4ae76d4ed95cc42.jpg

 

IMG_6224.thumb.jpg.3d84c62d30f53304607ac44237ca08e2.jpg

 

IMG_6258.thumb.jpg.23c9039f11c915b10fd6fe4222a1cffb.jpg

IMG_6262.thumb.jpg.f8adb4caf9efcf72b88f74c498cfefcd.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...