Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo.

vurderer å få kull på neste løpetid til min flotte tispe på 4,5 år, Kira. 5 år til sommeren. Neste løpetid er i løpet av ca 2 måneder.
Hun er ikke utstilt, å det blir hun desverre ikke heller. Kira er rett å slett en selvskapshund, med flotte trekk og fint gemytt.
Vi er ikke ute etter pengene, kun en etterfølger etter Kira. Hun har vært oss veterinær for sjekk og venter på HD Og AD svar fra NKK . alt skal undersøkes og utføres før parring.
Kira er renrasa rottweiler, og en fantastisk flott hund. Litt skeptisk i begynnelsen, men en ordentlig kosehund.
Vi bor i ett hus, med ganske stort skogsområder rundt, så fin plass for hunder og valper.

Søker avls Hanne helst i Telemark 
Eller i nærheten 
Krav renraset med stamtavle 
NKK reg , 
En stabil trygg hund godt sosialisert
Og en fin familie hund

Kira: Hottonia's Born This Way 
Moren: Schutzholmens Little Miss It
Faren: Jeppekrokens Ismael

Kira har også bra stamtavle, akkurat nå har vi mistet den under flytting, men NKK skulle sende oss en ny.
Bare sende spørsmål ved interesse.

http://m.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=71067763&ref=ads&myad=71067763

Skrevet

Hei!

Så flott at du helsetester hunden din før du avler på henne! Jeg ser at søsknene hennes har god hoftestatistikk, men faren hennes har skrekkelig mange kull etter seg, så det spørs vel hvor mye vits det er i å avle på Kira, sånn mtp genetisk spredning.

Når en skal avle på hunden sin, er det alltid lurt å ta kontakt med oppdretter. Her vil du få gode innspill til hva slags hannhund som kan passe mtp eksteriør, gemytt og linjer. Det å avertere etter en vilkårlig hannhund har sjelden noe for seg. :)

Det er så innmari mange som bare avler i vei fordi en ønsker seg en valp etter "verdens beste hund" uten å tenke over at en faktisk er med på å forvalte rasen, så jeg legger også ved avlskriteriene til Norsk Rottweilerklubb, da du bør sette deg inn (og oppfylle!) disse før du avler.
http://rottweiler.no/?page_id=130

§1 Hunder som skal brukes i avl, skal være mentalt friske og fysisk sunne.

§2 NRK tillater ikke avl på hunder som har, eller har vært behandlet for følgende
medfødte mangler/lidelser:

1. Testikkelmangel
2. Ectropion, entropion (ut- eller innoverbøyde øyelokk)
3. Bittfeil og tannmangel
4. Hofteleddsdysplasi (HD)
5. Moderate/uttalte forandringer (AA) i albueledd
6. Utviklingskatarakt og andre arvelige øyesykdommer

§3 Hunder som skal benyttes i avl skal være:

1. ID-merket og HD/AA-fotografert/diagnostisert i henhold til NKK’s godkjente regler.
2. Øye-lyst av autorisert øye lyser.
3. Albueledd (AA): Hvis en av hundene som skal pares har minimale forandringer i        albueleddet, skal partneren være fri for forandringer.
4. Utstilt på offisiell utstilling anerkjent av NKK. Tispen må ha oppnådd minimum VG i åpen klasse eller bruksklasse etter fylte 2 år. Hannhunden må ha VG i åpen klasse eller bruksklasse etter fylte to år, fra to forskjellige dommere» (AR kan gi dispensasjon fra krav under denne bokstav etter mottak av skriftlig begrunnet søknad).
5. Godkjent FA og/eller Mentalhund-beskrivning (MH) utført mellom 12-24 mnd for å være, uten diskvalifiserende feil. Godkjent ZTP eller godkjent MT(Korning) ansees som tilfredsstillende.
Diskvalifiserende feil med MH er:

* Moment 1A: Kontakt hilsning – rute 1 og 2.
* Moment 1C: Kontakt, håndtering – rute 1.
* Moment 6d: Overrasking, gjenstående redsel – rute 5.
* Moment 7b: Lyd følsomhet, nysgjerrighet – rute 1.
* Moment 7c: Lyd følsomhet, gjenstående redsel – rute 5.
* Moment: Skudd – rute 4 og 5.

6. Hund som skal gå i avl øyelyses tidligst ved fylte 1 år. Skulle hunden få anmerkning som bakre polkatarakt IKKE MEDFØDT, MILD GRAD, tillattes dette i avl dersom avslpartner er øyelyst FRI. Hund som øyelyses med anmerkning bakre polkatarakt IKKE MEDFØDT MILD GRAD bør øyelyses ved 5-årsalder. Dersom det ene avlsdyret har andre anmerkninger som ikke streider mot §2, skal den andre være øyelyst fri. Skal det benyttes en utenlandsk hannhund som ikke er bosatt i Norge bør denne være øyelsyt. Mangler hannhunden øyelysning skal tispen være åpenlyst fri.

7. Skal ikke være nærmere beslektet enn søskenbarn. Innavlsgraden for søskenbarn får ikke overstige 6,25 %.

§4 Hunder som benyttes i avl, bør være:

1. etter hunder som oppfyller NRKs avlsregler
2. Fra kull hvor forekomst av HD og AA ikke er større enn gjennomsnittet for rasen, ikke fotograferte hunder eldre enn 20 mnd. gis positiv HD og AD diagnose

§5 Hunder som skal benyttes i avl skal være fylt 22 måneder.

§6 Det kan hyppigst påsettes valper hver annen løpetid, dog slik at valpingsintervallet blir tilnærmet lik 12 mnd.

§7 Antall kull på en tispe bør begrenses til 4, og ikke etter fylte 8 år.

§8 Et hanndyr bør begrenses i bruk inntil 30 avkom fra minimum 5 kull er HD/
AA diagnostisert.

§9 Det er ønskelig at tispeeier sender melding til avlsrådet om:

1. Kombinasjon, dato for Parring.
2. Dato for valping, antall og kjønn.
3. Antall levende valper etter 7 uker
4. Antall valper solgt med kjøpers navn.

§10 Hannhunder som har nedfrosset sæd på NKK’s sædbank, og som ved nedfrysningstidspunktet oppfyller NRKs avlskriterier, har etter sin død rett til å stå på hannhund-listen selv om avlskriteriene er endret

OBS!!!
DISPENSASJONERI HENHOLD TIL §3 ledd 4 SKAL VÆRE INNHENTET FØR PARRING og grunnen til dispensasjonen vil bli gjengitt på klubbens valpelister. Kombinasjoner som oppfyller klubbens avlskriterier kan formidles av klubben, dersom dette er ønskelig av oppdretter.

  • Like 25
Skrevet

Det er jo utrolig flott at du sjekker helsen på tispa og allerede der vinner du nok mye, men jeg vil tro du gjør lurt i å fylle alle kravene til NRK eller i det minste gå på EN utstilling med hunden bare for å få en bedømning på at de ser ut som en rottweiler og ikke har noen store avvik.

Dette gjør nemlig at du får mange flere GODE valpekjøpere. For det kommer nok mer enn bare den valpen du selv skal beholde og disse vil du vel at skal komme til erfarne, gode og skikkelige folk?

Det er svært få erfarne hundefolk og spesielt når det kommer til en bruks rase som Rottweiler som kjøper hund som ikke følger avlskravene til klubben. Det er jo også kjent at Rottweileren trekker til seg en del mennesker som ikke helt gjør rasen godt. Derfor er det greit å prøve å fylle så mange av kriteriene som mulig og finne en GOD hannhund. Dette gjøres nok ikke gjennom finn.no dessverre, men som skrevet over tror jeg det smarteste å gjøre er å ta kontakt med oppdretter først.

  • Like 10
Skrevet

Jeg tror TS tenkte at det var en god idè å melde seg inn i Hundesonen for å finne en hanne til tispa si. Som du sikkert skjønner nå, @Alexxius92 så er vi her inne, litt over gjennomsnittet opptatt av det etiske og genetiske rundt avl :)

Skrevet

Ikke utstilt, rett og slett en selskapshund. Altfor mange avler på tisper som bare er søte, snille, selskapshunder. Denne tispen har vel heller ingen brukspremiering, mentaltest eller noe som helst, hun er bare søt og snill? Unnskyld at jeg ikke er så høflig som resten av de som harm svart deg, men rottweileren er altså en brukshund, den skal ikke bare være en selskapshund. Altfor mange avler på tispene sine bare fordi de er så søte og snille, og det hadde vært såååå kjekt med en valp etter henne......aaarrrgh !

  • Like 3
Skrevet
28 minutter siden, patricia skrev:

Ikke utstilt, rett og slett en selskapshund. Altfor mange avler på tisper som bare er søte, snille, selskapshunder. Denne tispen har vel heller ingen brukspremiering, mentaltest eller noe som helst, hun er bare søt og snill? Unnskyld at jeg ikke er så høflig som resten av de som harm svart deg, men rottweileren er altså en brukshund, den skal ikke bare være en selskapshund. Altfor mange avler på tispene sine bare fordi de er så søte og snille, og det hadde vært såååå kjekt med en valp etter henne......aaarrrgh !

La oss ikke bli krasse i svarene, men gjøre som @Sandyeyecandy og opplyse isteden. Ved å komme med slike svar bidrar du ikke til noe positivt men kanskje til at TS går heller inn i forsvarsmodus, og postene ovenfor mister sin hensikt. Vi har alle vært nybegynnere en gang og å opplyse med kunnskap er alltid bedre enn å gå til angrep :)

 

Til TS, jeg forstår godt at du kunne tenke deg valper på tispen din fordi hun er en bra og fin tispe til det du ønsker å ha hund til. Som du skjønner så er vi her på hundesonen veldig opptatt av å tenke langsiktig, ikke bare på det ene fine kullet men på rasens beste og det store bildet. Selv om du ikke bruker din hund som en brukshund anbefaler jeg at du tester det rottweiler klubben ønsker at man gjør, rett og slett fordi du på den måten finner da ut din hunds svakheter og styrker, det er da enklere å finne en partner til henne som gir stabile fine avkom.

Det er ikke "almennkjent" men mentalitet som frykt og redsler er veldig nedarvbart så det er veldig greit å vite hva man har tenkt til å videreføre rasen sin :)
Ikke bare det, men på denne måten så tiltrekker du deg også helt andre valpekjøpere som gjerne er hakket mer interessert i rasen, gjort forarbeidet mer grundig og jeg vil tro at sjansen for at de vet hvordan håndtere rasen er større og at valpen som du da har oppdrettet (og har et visst moralsk ansvar for resten av livet) blir for mye og omplassert da mindre. Masse lykke til, jeg håper du skjønner at vi ikke sier dette for å være vanskelige men at vi håper du ikke har dårlig tid, å ønsker både din hunds fremtidig valper og rasen det beste og tar det dermed god tid for å kunne oppfylle disse kravene før du setter kullet til verden :)

  • Like 6
Skrevet
15 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Hei!

Så flott at du helsetester hunden din før du avler på henne! Jeg ser at søsknene hennes har god hoftestatistikk, men faren hennes har skrekkelig mange kull etter seg, så det spørs vel hvor mye vits det er i å avle på Kira, sånn mtp genetisk spredning.

Når en skal avle på hunden sin, er det alltid lurt å ta kontakt med oppdretter. Her vil du få gode innspill til hva slags hannhund som kan passe mtp eksteriør, gemytt og linjer. Det å avertere etter en vilkårlig hannhund har sjelden noe for seg. :)

Det er så innmari mange som bare avler i vei fordi en ønsker seg en valp etter "verdens beste hund" uten å tenke over at en faktisk er med på å forvalte rasen, så jeg legger også ved avlskriteriene til Norsk Rottweilerklubb, da du bør sette deg inn (og oppfylle!) disse før du avler.
http://rottweiler.no/?page_id=130

§1 Hunder som skal brukes i avl, skal være mentalt friske og fysisk sunne.

§2 NRK tillater ikke avl på hunder som har, eller har vært behandlet for følgende
medfødte mangler/lidelser:

1. Testikkelmangel
2. Ectropion, entropion (ut- eller innoverbøyde øyelokk)
3. Bittfeil og tannmangel
4. Hofteleddsdysplasi (HD)
5. Moderate/uttalte forandringer (AA) i albueledd
6. Utviklingskatarakt og andre arvelige øyesykdommer

§3 Hunder som skal benyttes i avl skal være:

1. ID-merket og HD/AA-fotografert/diagnostisert i henhold til NKK’s godkjente regler.
2. Øye-lyst av autorisert øye lyser.
3. Albueledd (AA): Hvis en av hundene som skal pares har minimale forandringer i        albueleddet, skal partneren være fri for forandringer.
4. Utstilt på offisiell utstilling anerkjent av NKK. Tispen må ha oppnådd minimum VG i åpen klasse eller bruksklasse etter fylte 2 år. Hannhunden må ha VG i åpen klasse eller bruksklasse etter fylte to år, fra to forskjellige dommere» (AR kan gi dispensasjon fra krav under denne bokstav etter mottak av skriftlig begrunnet søknad).
5. Godkjent FA og/eller Mentalhund-beskrivning (MH) utført mellom 12-24 mnd for å være, uten diskvalifiserende feil. Godkjent ZTP eller godkjent MT(Korning) ansees som tilfredsstillende.
Diskvalifiserende feil med MH er:

* Moment 1A: Kontakt hilsning – rute 1 og 2.
* Moment 1C: Kontakt, håndtering – rute 1.
* Moment 6d: Overrasking, gjenstående redsel – rute 5.
* Moment 7b: Lyd følsomhet, nysgjerrighet – rute 1.
* Moment 7c: Lyd følsomhet, gjenstående redsel – rute 5.
* Moment: Skudd – rute 4 og 5.

6. Hund som skal gå i avl øyelyses tidligst ved fylte 1 år. Skulle hunden få anmerkning som bakre polkatarakt IKKE MEDFØDT, MILD GRAD, tillattes dette i avl dersom avslpartner er øyelyst FRI. Hund som øyelyses med anmerkning bakre polkatarakt IKKE MEDFØDT MILD GRAD bør øyelyses ved 5-årsalder. Dersom det ene avlsdyret har andre anmerkninger som ikke streider mot §2, skal den andre være øyelyst fri. Skal det benyttes en utenlandsk hannhund som ikke er bosatt i Norge bør denne være øyelsyt. Mangler hannhunden øyelysning skal tispen være åpenlyst fri.

7. Skal ikke være nærmere beslektet enn søskenbarn. Innavlsgraden for søskenbarn får ikke overstige 6,25 %.

§4 Hunder som benyttes i avl, bør være:

1. etter hunder som oppfyller NRKs avlsregler
2. Fra kull hvor forekomst av HD og AA ikke er større enn gjennomsnittet for rasen, ikke fotograferte hunder eldre enn 20 mnd. gis positiv HD og AD diagnose

§5 Hunder som skal benyttes i avl skal være fylt 22 måneder.

§6 Det kan hyppigst påsettes valper hver annen løpetid, dog slik at valpingsintervallet blir tilnærmet lik 12 mnd.

§7 Antall kull på en tispe bør begrenses til 4, og ikke etter fylte 8 år.

§8 Et hanndyr bør begrenses i bruk inntil 30 avkom fra minimum 5 kull er HD/
AA diagnostisert.

§9 Det er ønskelig at tispeeier sender melding til avlsrådet om:

1. Kombinasjon, dato for Parring.
2. Dato for valping, antall og kjønn.
3. Antall levende valper etter 7 uker
4. Antall valper solgt med kjøpers navn.

§10 Hannhunder som har nedfrosset sæd på NKK’s sædbank, og som ved nedfrysningstidspunktet oppfyller NRKs avlskriterier, har etter sin død rett til å stå på hannhund-listen selv om avlskriteriene er endret

OBS!!!
DISPENSASJONERI HENHOLD TIL §3 ledd 4 SKAL VÆRE INNHENTET FØR PARRING og grunnen til dispensasjonen vil bli gjengitt på klubbens valpelister. Kombinasjoner som oppfyller klubbens avlskriterier kan formidles av klubben, dersom dette er ønskelig av oppdretter.

Signerer denne :-)

Gjør ting på den skikkelige måten om du skal avle :-) Avl er mye ansvar. Det er også en risiko for tispen å bære frem og føde et kull. Hun blir 5 år til sommeren og jeg synes hun burde hatt sitt første kull tidligere. 

Det er mange rottweilerkull ute nå, markedet er metta og du risikerer å sitte igjen med valper godt over leveringsalder. Det er en krevende rase og det er en brukshund :-) Jeg synes derfor man bør avle klokt og forsøke å bevare bruksegenskapene til rasen.

Jeg har selv en hund jeg så gjerne vil ha valp etter selv, men har besluttet å la være :-) vi hadde en rottweiler selv som vi gjerne ville ha avkom av, heldigvis lot vi det være. Han ble syk først når han ble 4 år gammel... Stakkars valper som evt hadde arvet den.

  • Like 4
Skrevet

TS har hatt samme innlegg, med mer eller mindre samme respons, på Canis, og ikke respondert siden. Så jeg mistenker at registrering var kun for annonseringens del, og at han ikke er interessert i å diskutere saken. Dessverre.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...